Czym jest i jak działa oprogramowanie Git?

, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):2

Czy poznałeś już Gita – najpopularniejszy system kontroli wersji ceniony przez wielu programistów? Jeśli nie to zapraszam do przeczytania poniższego wpisu, z którego dowiesz się, co to jest Git i jak wiele korzyści dostarcza nam ten popularny system kontroli wersji.

Spis treści:

Co to jest Git?

Git jest bardzo potężnym narzędziem w rękach programisty, dzięki któremu ma on możliwość szybszej oraz wygodniejszej pracy. Jest to system kontroli wersji, który umożliwia nam śledzenie kolejnych zmian w kodzie i zapisywanie poszczególnych wersji. Git służy również do śledzenia plików graficznych. Dzięki temu narzędziu możemy wykonywać pracę zgodnie ze swoimi założeniami, a gdy okaże się, że jednak nie jest to dobry kierunek, zawsze można bez problemu to wycofać. Czy możliwe jest równoczesne rozwijanie naszej aplikacji? Odpowiedź brzmi TAK! Dzięki użyciu tzw. gałęzi (branch’y) możemy rozwijać aplikacje z tego samego punktu. Pracujący w firmie deweloperzy tworzą swoje branche, które powstają od brancha głównego. Jednocześnie każdy z nich tworzy część kodu, wprowadzając zmiany na branchu głównym. Kolejnym ważnym terminem, o którym warto wspomnieć, jest repozytorium (repository). Niejednokrotnie bywa tak, że nasze urządzenie dopadnie złośliwe oprogramowanie lub awaria sprzętu. Wtedy może wydawać się, że mamy duży kłopot, bo co z naszymi plikami? Otóż zamieszczanie plików na zewnętrznym repozytorium jest idealnym rozwiązaniem do tego typu problemów, dzięki któremu nasze pliki są bezpieczne, a my zaoszczędzamy sobie wielu niepotrzebnych zmartwień.

Modele pracy Gita

System kontroli wersji Git działa w dwóch modelach pracy. Pierwszy z nich to model scentralizowany, który jest używany do przechowywania bezpiecznej kopii (backupu). Do wykonywania podstawowych operacji wykorzystuje połączenie z serwerem oraz nie posiada prywatnych branchy. Drugim modelem Gita jest model rozproszony, który w przeciwieństwie do modelu scentralizowanego zapewnia wsparcie dla lokalnych/prywatnych branchy. Dla większości operacji nie potrzebuje dostępu do serwera, posiada pełną historię dostępu lokalnie oraz zapewnia możliwość pracy na wielu repozytoriach.

Działanie Gita

Git tworzy obraz, jak w danej chwili wyglądają pliki i gromadzi do nich referencje. Gdy plik nie zostaje przekształcony, Git nie zapisuje ponownie tego pliku a jedynie referencje do jego uprzedniej wersji. W większości przypadków Git wymaga tylko dostępu do lokalnych plików i zasobów.

Najważniejsze komendy używane przez Gita

  • git clone jak sama nazwa wskazuje, komenda ta pozwala sklonować repozytorium do danego folderu;
  • git fetchpobiera dane i wskaźniki z innego repozytorium;
  • git add – dodanie zawartości pliku do indeksu;
  • git pull – pobiera i integruje obiekty oraz wskaźniki z innego repozytorium;
  • git commit – zapisuje zmiany do repozytorium lokalnego;
  • git push aktualizuje zdalne repozytorium o wskaźniki i zapisane obiekty;
  • git merge – łączy podane branche;
  • git checkout – przełączanie się między branchami.

Oto najważniejsze komendy, które potrzebne są do codziennej pracy z Gitem.

Podsumowanie

Git jest narzędziem, które możemy obsługiwać z poziomu konsoli. Trzeba tutaj zaznaczyć, że powstają cały czas programy wspomagające prace na tym systemie. Git jest najpopularniejszym systemem kontroli wersji na świecie. Największą cegiełkę do sukcesu dołożył serwis Github. Ludzie chcieli dzielić się swoimi projektami, a Github im to udostępnił. Myślę, że choć trochę rozjaśniłem Wam, jak działa Git. Jeśli kogoś zainteresował ten artykuł i chciałby dowiedzieć się jeszcze więcej o Gicie, to odsyłam do jego bogatej dokumentacji, z której można dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z pracą w tym systemie.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Czym jest i jak działa oprogramowanie Git?

2 Komentarz

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.