Jak działa sieć VPN?

, Czas czytania: 8:00 min.

VPN

Wirtualne Sieci Prywatne charakteryzują się dużą efektywnością oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa. Korzyści wynikające z używania VPN są ogromne i każdego dnia przybierają na wadze. Czy wiesz jakie niebezpieczeństwa czają się na Ciebie w internecie? Zapoznaj się z poniższym artykułem i poznaj VPN oraz jego działanie.

Spis Treści:

Definicja VPN

VPN (ang. Virtual Private Network) – Jest to połączenie zazwyczaj szyfrowane, pomiędzy dwoma elementami sieciowymi (urządzeniami końcowymi lub całymi sieciami), które nie koniecznie są bezpośrednio połączone.

V – Virtual (Wirtualna)

Sieć korzystająca z publicznie dostępnych połączeń (zazwyczaj internetu) będąc wyłącznie logiczną całością, nie musi być fizycznie odseparowana od innych użytkowników.

P – Private (Prywatna)

Jedynie autoryzowani użytkownicy są w stanie zrozumieć przesyłane dane dzięki zastosowaniu między innymi szyfrowaniu oraz numerowaniu pakietów.

N – Network (Sieć)

Utworzone połączenie z punktu widzenia użytkownika jest zwykle podobne do połączenia w sieci LAN np. poprzez zastosowanie prywatnej puli adresów.

Żyjemy w dobie gwałtownego rozwoju technologii i internetu. Mimo to, wielu użytkowników sieci, dopiero od niedawna zdało sobie sprawę, jak niebezpiecznym miejscem jest internet. Nie mają pojęcia jak niebezpiecznymi oprogramowaniami są malware i co najważniejsze jakie szkody mogą wyrządzić. Sieć VPN do niedawna nie była tak znanym terminem, ale dziś wiemy, że jest niezbędna.

Zastosowanie VPN

Telnet powstał, aby umożliwić zdalne logowanie się do innego urządzenia, oczywiście z wykorzystaniem loginu/hasła, ale te dane są przesyłane czystym tekstem przez niebezpieczną sieć. POP oraz SMTP umożliwiają przesyłanie oraz odbieranie wiadomości, ale również odwzorowują błędy.

zastosowania VPN

Trzy rodzaje ataków sieciowych, których chcemy uniknąć poprzez zastosowanie VPN:

 • Podsłuchiwanie pakietów – atakujący przechwytuje pakiety oraz odczytuje dane przesłane czystym tekstem.
 • Man in the middle – Atakujący przechwytuje pakiet, podmienia dane w nim zawarte oraz przesyłana następnie dalej do końcowego odbiorcy.
 • Spoofing (podszywanie się) – udawanie autoryzowanego odbiorcy poprzez zmianę źródłowego adresu IP.

VPN – stanowi bardzo dobre rozwiązanie w przypadku korzystania z publicznych sieci (ogólnie dostępnych i niezabezpieczonych hot-spot’ów, łączy w kafejkach internetowych i/lub innych darmowych łączy itp.) Ponieważ warto zawsze pamiętać o zagrożeniu, jakie może nieść taka usługa. Wykorzystanie darmowego i ogólnie dostępnego internetu, którego wiarygodności pochodzenia nie jesteśmy pewni jest najczęściej powiązane z pewnymi potencjalnymi problemami.

Rodzaje VPN

Oto dwa najpopularniejsze typy, w których przesyłane są dane w ramach sieci VPN:

 • Transport
 • Tunel

Transport – w tym trybie połączenie jest zestawione z użyciem prawdziwego źródła oraz docelowego adresu IP.

Tunel – w tym trybie połączenie nie jest zestawione między urządzeniami, które nawiązują połączanie, ale dodatkowo używane są inne elementy sieciowe, które ukrywają prawdziwe adresy IP. Tunelowanie jest znacznie częściej wykorzystywane dla zestawienia połączeń VPN.

Zalety trybu tunelowania:

 • Skalowalność – zestawienia połączeń dokonuje specjalne dedykowane urządzenie dzięki, któremu jest zapewniona wydajność wykonywania procesów szyfrowania oraz deszyfrowania ruchu.
 • Ukrywa komunikację – gdy atakujący znajduje się pomiędzy gateway’em VPN to adres IP nadawcy jak i odbiorcy jest ukryty przed podsłuchiwaniem.
 • Elastyczność – Dołożenie urządzeń do sieci VPN wymaga minimalnych nakładów pracy, ponieważ nowy element będzie ukryty za swoją bramą domyślną VPN, jego obecność nie wymaga zmian w konfiguracji pozostałych urządzeń.
 • Wykorzystywanie prywatnych adresów – odbiorca jak i nadawca mogą używać tej samej puli adresów, zarówno prywatnej jak i publicznej

Typy VPN

Dwa główne typy VPN to:

 • Site-to-Site VPN – zwany również LAN to LAN tworzy tunel łączący dwa VPN gateway.
 • Remote Access VPN – zestawienie połączenia między gateway VPN w centralnym biurze, a urządzeniem pojedynczym użytkownika w zdalnej lokalizacji.

Inne typy VPN:

 • Firewall VPN – działanie identyczne do Site to Site, ale z wykorzystaniem reguły bezpieczeństwa firewalli.
 • User-to-User VPN – wykorzystuje tryb transportu danych w sieci VPN pomiędzy dwoma urządzeniami, dla których zestawiono dedykowane połączenie.

Czy VPN są legalne w Polsce?

Tak, można swobodnie korzystać z VPN w większości krajów, ale istnieją pewne wyjątki. Korzystanie z pozarządowych sieci VPN jest zabronione między innymi w Chinach lub Iraku. Zatwierdzeni dostawcy najprawdopodobniej spełnili wymogi anty ochrony prywatności i cenzury przez co ich usługi VPN stały się bezużyteczne.

Funkcje ochrony prywatności VPN

 • Zasada braku logów – Surowe zasady nieprzechowywaniu logów uniemożliwiają dostawcom VPN rejestrowanie Twojej aktywności związanej z przeglądaniem.
 • Ochrona przed wyciekiem DNS – Za każdym razem, gdy uzyskujesz dostęp do strony internetowej, komputer wysyła żądanie do serwera DNS, aby poznać adres IP witryny. Zwykle żądanie to trafiłoby na serwery DNS dostawcy usług internetowych, co ujawni Twoją aktywność przeglądania dostawcy.
 • Ochrona przed wyciekiem Ipv6 – Jeśli Twój dostawca usług internetowych obsługuje protokół IPv6 i uzyskasz dostęp do witryny internetowej, która również go obsługuje, ruch do tej witryny będzie kierowany przez niego, a nie przez VPN. Ujawniłoby to Twoją aktywność dostawcy usług internetowych i Twoją prawdziwą lokalizację stronie internetowej.
 • Ochrona przed wyciekiem WebRTC – Wiodące przeglądarki, takie jak Chrome, Firefox, Safari, Internet Explorer i Opera, wykorzystują technologię WebRTC do komunikowania się ze sobą. Aby to zrobić, muszą znać swój prawdziwy adres IP. Techniki, których używają do uzyskania tych informacji, są bardziej zaawansowane niż te, których używają strony internetowe takie jak Netflix, dlatego trudniej jest ukryć przed nimi swój adres IP. Strony trzecie mogą wykorzystywać WebRTC w celu ustalenia prawdziwego adresu IP użytkownika i jego lokalizacji. Wiarygodna sieć VPN wyłączy WebRTC i ochroni Twój adres IP, aby temu zapobiec.

Negatywne skutki korzystania z VPN

Korzyści korzystania z VPN znacznie przeważają nad negatywnymi, ale istnieją też wady, o których należy pamiętać. Twoja prędkość ulegnie osłabieniu, twoje dane potrzebują trochę czasu, a kiedy masz połączenie z VPN, muszą pokonać nieco dłuższą drogę, aby dotrzeć do serwerów VPN. Zaszyfrowanie i odszyfrowanie ruchu zajmuje także kilka sekund. Spadek szybkości połączenia jest więc czymś normalnym. Niegodne zaufania sieci VPN mogą mieć dostęp do Twojej aktywności przeglądania – jeśli korzystasz z mniej renomowanego dostawcy, nie ma sposobu, aby upewnić się, że nie obejrzy on Twojej aktywności związanej z przeglądaniem ani nie udostępni jej osobom trzecim. Jeśli Twój dostawca ma siedzibę w ramach aliansu 5/9/14-Eyes, może być nawet zmuszony do udostępnienia tych informacji rządowi. Niektóre witryny blokują użytkowników VPN – niektóre strony internetowe, takie jak Netflix, sprawdzają po zalogowaniu adres IP użytkownika na liście znanych adresów IP serwerów VPN. Jeśli jest dopasowanie, zablokują połączenie. Możesz temu zaradzić, łącząc się z innym serwerem w tym samym regionie.

Top 3 najlepszych VPN’ów dla początkujących

 • Nord VPN – super szybki i łatwy w użyciu, obsługuje setki serwerów zoptymalizowanych pod kątem P2P, używa 256-bitowego szyfrowania, nie rejestruje aktywności użytkownika związanej z przeglądaniem. Obsługa klienta dostępna 24h/7, podłączanie sześciu urządzeń do jednego konta NordVPN, 30- dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy.
 • ExpressVPN – Jest szybki, zoptymalizowany pod kątem przesyłania strumieniowego i super bezpieczny, tunelowanie dzielone pozwala wybrać, które działania przechodzą przez sieć VPN, 256-bitowe szyfrowanie, serwery sieci są oparte na pamięci RAM i nie używają dysków twardych, zoptymalizowane serwery P2P, zapewnia pięć jednoczesnych połączeń na rożnych urządzeniach, obsługa klienta 24h/7 korzystając z funkcji czatu na żywo, 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy.
 • CyberGhost – zoptymalizowany pod kątem streamingu, bezpieczny i niezawodny, jego aplikacje są bardzo proste w instalacji i obsłudze, jest wysoce konfigurowalny, obejmuje 6 tysięcy serwerów w 89 krajach, zoptymalizowany pod kątem połączeń P2P i transmisji strumieniowej, szyfrowanie 256-bitowe, polityka braku logów, wbudowany przełącznik awaryjny, możliwość podłączenia 7 urządzeń do jednego konta, 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy.

Podsumowanie

Sieci VPN są niezbędnymi narzędziami bezpieczeństwa w Internecie. Ale to nie wszystko – oprócz ochrony prywatności VPN może pomóc ominąć cenzurę i geoblokady. Jeśli chcesz się zabezpieczyć za pomocą niedrogiej, wysokiej jakości sieci VPN, rekomendowany jest przede wszystkim NordVPN. Usługa jest szybka i łatwa w użyciu i nie wymaga żadnej wiedzy technicznej, aby ją skonfigurować.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Jak działa sieć VPN?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zainteresowała Cię oferta?

Kompleksowa oferta

Kliknij po bezpłatną wycenę

Wyceń projekt