Opaski monitorujące aktywność – czy warto je mieć?

, Czas czytania: 4:30 min.

Opaski monitorujące aktywność

Opaski fitnessmonitorujące aktywność tzw.(smartband) cieszą się coraz większą popularnością. Jednak czy warto mieć opaskę fitness? Czy spełnia ona zastosowanie i cieszy się nienaganna opinia? Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się na czym polega ich działanie oraz czy warto ją mieć.

Spis treści:

Opaski monitorujące aktywność – definicja

Jest to rodzaj inteligentnego urządzenia elektronicznego przypominające zegarek z małym dotykowym wyświetlaczem, stworzone z myślą o osobach aktywnych i ciekawych nowinek technologicznych. Opaski monitorują aktywność fizyczną użytkownika tzw. lifelogging, co można tłumaczyć jako zapisywanie przebiegu całego dnia. Smartband ma najczęściej formę silikonowej opaski o dość jednolitej konstrukcji, która emituje wibracje (może też posiadać jedną lub kilka diod i wysyłać sygnały dźwiękowe). Choć na pierwszy rzut oka wydaje się niepozorna, kryje w sobie wiele funkcji – po wewnętrznej (przylegającej do ciała) stronie urządzenia znajduje się mała kieszonka, a w niej wkład stanowiący główny trzon urządzenia. Wkład wyglądem przypomina pendrive i zazwyczaj jest wodoodporny. Aby skorzystać z zapisanych na nim danych, musimy połączyć smartband z urządzeniem zewnętrznym: zazwyczaj ze smartfonem, ale może to też być komputer czy tablet. Do odczytu danych potrzebne są aplikacje udostępniane przez konkretnych producentów.

Smartband – jak może pomóc w treningu

Smartbandy dysponują wieloma funkcjami, które mogą się przydać aktywnym osobom. Wśród najważniejszych warto wymienić:

  • Pulsometr (w wielu modelach funkcja dodatkowa) umożliwiający monitorowanie pracy serca i ułożenie treningu z kontrolą tętna.
  • Akcelerator służący do pomiaru liczby kroków – na podstawie liczby kroków zmierzony zostanie również przebyty dystans oraz liczba spalonych kalorii.
  • Monitorowanie całodobowej aktywności, w tym również czasu i jakości snu – można też ustawić smartband, by urządził nam pobudkę za pomocą wibracji.
  • Dzienne postępy, o których użytkownik jest informowany za pomocą diod.
  • Funkcja motywowania do ruchu – smartband powiadamia swojego właściciela – także wibracjami lub dźwiękowo – o zbyt długim przebywaniu w bezruchu.
  • Informowanie o różnicy pokonywanych wzniesień i, na podstawie tętna, o intensywności ćwiczeń.

Wyżej wymienione zalety treningowe smartbandów nie znajdą się oczywiście w każdym modelu, jednak większość produktów sprawdzonych marek je posiada. Niektóre umożliwiają również analizę treningu i wgląd w statystyki.

Dodatkowe funkcje

Warto również wspomnieć o dodatkowych – tzn. niesportowych – funkcjach smartbandów. Podłączone za pomocą bluetooth do smartfona umożliwiają sterowanie niektórymi funkcjami telefonu, np. odtwarzaniem muzyki czy kamerą. Dzięki aplikacjom możemy prześledzić sobie zapisany na smartbandzie dzień, bo przecież urządzenie doskonale wie, kiedy spaliśmy, biegaliśmy, jeździliśmy na rowerze czy jechaliśmy samochodem. Smartband wibracjami informuje o nadejściu połączenia lub SMS-a, nie trzeba więc co chwilę sprawdzać powiadomień na telefonie. Możemy również z poziomu smartbanda sprawdzić pogodę.

Na co zwrócić uwagę kupując opaskę fitness?

  • Wygląd – opaski najczęściej są gumowe i z założenia lepiej pasują do stroju sportowego niż jako dodatek do stroju eleganckiego.
  • Bateria – jeden z najważniejszych punktów, na który należy zwrócić uwagę, ponieważ częste ładowanie może nas tylko do niej zniechęcić
  • Funkcje – tu musisz sam/sama odpowiedzieć sobie na to pytanie, do czego tak naprawdę będziesz używać opaski fitness
  • Wodoszczelność – niektóre opaski są odporne tylko na zachlapania, więc warto przemyśleć zastosowanie naszej opaski

Top 3 najlepszych smartbandów w 2020

RANKING

1

2

3

NAZWA

Huawei Band 2 Pro

Xioaomi Mi Band 3

Samsung Galaxy Fit-E SM-R375

ZALETY

Ta opaska spełnia wiele funkcji jedna z nich jest np. odporność na wodę. Pozwoli na zarządzanie telefonem, wspomaga wykonywane ćwiczenia dokładnym monitoringiem i raportami, a także monitoruje sen i zwraca informacje o jego jakości.

Duży dotykowy ekran pozwala na łatwą i precyzyjną obsługę. Regulowany pasek z tworzywa dopasuje się do każdego nadgarstka.

Sprzęt współpracuje z telefonem za pomocą Bluetooth, a także ma wiele opcji wspomagania aktywności fizycznej

Różne rodzaje wymiennych tarcz pozwala na dopasowanie wyglądu według użytkownika.

Smartband wyposażony w krokomierz, monitoring snu czy pulsometr.

WADY

Mierzenie pulsu nie jest wyzwalane jedynie włączeniem tej funkcji. Aby puls został prawidłowo zmierzony potrzeba obrócić ręką tak, aby opaska była ułożona do góry i tak przez chwile ją przytrzymać

Według użytkowników mierzenie pulsu jest bardzo niedokładne. Wpływa na to ma luźne zapięcie paska na nadgarstku.

Brak modułu GPS, więc nie wyznaczy nam ani nie pokaże śledzenia trasy

PODSUMOWANIE

Model sprawdza się u użytkowników, którzy chcą informacji zawrotnej przy trenowaniu biegania, jazdy na rowerze i pływania. Wbudowany GPS pozwoli zaplanować trasę, a bateria na jednym ładowaniu zapewnia około tydzień pracy.

Opaska jest użyteczna przy aktywności fizycznej, wspierając użytkownika wynikami postępów i motywowaniem do dalszej pracy.

Sprzęt sprawdzi się na pewno u osób, które głównie stawiają na obsługę telefonów, także hobbistycznie do sportu.

Bateria starcza na około

7 dni.

 

Opaska monitorująca aktywność – podsumowanie

Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie i regularnie uprawiasz sport to zakup opaski ma sens. Będziesz z niej zadowolony, jeśli interesuje Cie ilość spalonych kalorii, pokonanych kroków czy monitorowanie jakości snu. Opaska fitness to z pewnością gadżet, który daje nam motywacje do działania i ułatwia nam prowadzenie zdrowego trybu życia.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Opaski monitorujące aktywność – czy warto je mieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bartek Candyweb

Programuje, śpiewa i gra - istny człowiek orkiestra:)

Ostatnie artykuły

Zainteresowała Cię oferta?

Kompleksowa oferta

Kliknij po bezpłatną wycenę

Wyceń projekt