Podpis elektroniczny – czym jest i jak go używać?

, Czas czytania: 4:00 min.

Podpis elektroniczny

Podpis elektroniczny to połączenie danych w formie elektronicznej oraz innych, które razem tworzą możliwość identyfikacji osoby, która taki podpis złożyła. Umożliwia on identyfikację podmiotów, które przesyłają dokumenty drogą elektroniczną. Podpis elektroniczny to narzędzie, które zgodnie z intencją jego twórców ma za zadanie ułatwić codzienne sytuacje łączące się z kontaktami na przykład z urzędami. Umożliwia on identyfikację podmiotów, które przesyłają dokumenty drogą elektroniczną.

Spis treści:

Rodzaje podpisu elektronicznego

 • Zwykły podpis elektroniczny – jest darmowy i nie posiada certyfikatu kwalifikowanego. Używa się go na przykład podczas wymiany wiadomości e-mail. Jest to powszechne, ale nie gwarantuje bezpieczeństwa danych.
 • Bezpieczny podpis elektroniczny – posiada certyfikat kwalifikowany. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej bezpieczne. To właśnie z niego korzystają urzędy podczas przesyłania dokumentów. Umożliwia na przykład złożenie deklaracji podatkowej online. Dokumenty podpisane przy użyciu podpisu elektronicznego mają taką samą moc jak te podpisane osobiście. Bezpieczny podpis elektroniczny wymaga odpłatności. Można go nabyć w kilku miejscach, między innym w Krajowej Izbie Rozliczeniowej (Szafir), Enigma S.O.I. (PEM-HEART) czy w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (Sigillum).

Gdy udamy się do jednego z tych trzech miejsc, podpiszemy umowę i uzyskamy certyfikat otrzymamy również narzędzie pozwalające na wykorzystanie podpisu. Jest to karta kryptograficzna i czytnik. Niezbędne jest również oprogramowanie, które połączy komputer z kartą za pośrednictwem czytnika.

Certyfikat zawiera:

 • numer certyfikatu
 • wskazanie, że został wydany jako certyfikat kwalifikowany
 • określenie podmiotu świadczącego usługi certyfikacyjne oraz państwa, w którym podmiot ma swoją siedzibę
 • imię i nazwisko lub pseudonim osoby składającej podpis
 • dane służące do weryfikacji podpisu
 • ograniczenia zakresu ważności certyfikatu
 • ograniczenie najwyższej wartości granicznej transakcji

Znacznik czasu służy do potwierdzenia istnienia dokumentu w określonej chwili, jest dodawany do podpisu elektronicznego stając się jego integralną częścią. Zawiera dokładne informacje o czasie wystawienia(czas jest pobierany z Internetu). Jest potwierdzeniem wystawienia dokumentu w danej chwili.

Cechy podpisu elektronicznego

Podpis elektroniczny jest tak skonstruowany, aby uniemożliwiał osobom trzecim podszywanie się pod osobę która posługuje się e-podpisem, jak również ma zapobiec w wyparciu się podpisu przez autora. Jest to tzw. autentykacja lub inaczej uwierzytelnianie osób. E-podpis musi też zapewnić integralność transakcji czyli wykrywać zmiany w danych transakcji oraz pozwalać na weryfikacje podpisu przez osobę niezależną. Bardzo ważną cechą e-podpisu jest to że wiadomość oraz dane zawarte w dokumencie mogą być odczytane tylko i wyłącznie przez osobę dla której ta wiadomość jest przeznaczona czyli zaadresowana. Data i czas dołączone do dokumentu który został podpisany za pomocą e-podpisu wykluczają ponowne wprowadzenie do obiegu dokumentu kiedyś podpisanego co jest bardzo użyteczne np.: przy wystawianiu czeku gdyż umożliwia jego realizację tylko raz.

Zalety podpisu elektronicznego

 • Równoważność z podpisem odręcznym
 • Jest związany wyłącznie z podpisującym
 • Umożliwia identyfikację podpisującego
 • Jest tworzony przez podpisującego
 • Brak konieczności fizycznej obecności przy dokonywaniu większości czynności prawnych
 • Brak konieczności przechowywania dokumentacji papierowych

Wady podpisu elektronicznego

 • Brak szkolenia potencjalnych użytkowników
 • Wysoka cena certyfikatu
 • Konieczność stosowania odpowiedniego sprzętu
 

Czy podpis elektroniczny jest konieczny?

Składanie elektronicznych formularzy do urzędów zyskuje na popularności wśród przedsiębiorców. Daje to możliwość zaoszczędzenia czasu. W przypadku składania rocznych zeznań podatkowych drogą elektroniczną nie jest konieczne posiadanie podpisu elektronicznego. Elektroniczna wysyłka formularzy bez podpisu elektronicznego możliwa jest również przy składaniu deklaracji do ZUS-u.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Podpis elektroniczny – czym jest i jak go używać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zainteresowała Cię oferta?

Kompleksowa oferta

Kliknij po bezpłatną wycenę

Wyceń projekt