Sieć 5G – czym jest i jak wpłynie na nasze życie?

, Czas czytania: min.

czym jest siec 5g

Od pewnego czasu wałkowany jest temat rewolucji w świecie łączności bezprzewodowej. Tak mowa o technologii 5G. Jakie korzyści, a może uchybienia przyniesie nam nowa technologia? Sprawdź, czy informacje dotyczące nowej technologii, łącznie z pogłoską mówiącą o tym, że zagraża ona zdrowiu, są zgodne z prawdą.

Spis treści:

 • Sieć 5G – definicja
 • Czy sieć 5G jest nam potrzebna?
 • Główne przeznaczenie technologi 5G
 • Korzyści z sieci 5G
 • Jak będzie działać siec 5G?
 • Mity o 5G
 • Korzystanie z sieci 5G wśród polskich Operatorów

Sieć 5G – definicja

5G to najnowsza generacja telefonii komórkowej. Ma zastąpić obecnie stosowaną technologię 4G. Sieć 5G ma pozwalać na przesyłanie danych z prędkością 10 gigabitów na sekundę. Nowy standard cechuje się nie tylko większą prędkością, ale również większą pojemnością. Do sieci 4G może być równocześnie podłączonych milion urządzeń na 500 kilometrów kwadratowych. W przypadku 5G wartość ta wynosi milion urządzeń, ale na 1 kilometr kwadratowy. Według szacunków ma być nawet czterdzieści razy szybsza w porównaniu z 4G. Nowa sieć będzie też efektywniejsza. Może utrzymywać połączenie ze sprzętem przemieszczającym się z prędkością do 500 km/h.

Czy sieć 5G jest nam potrzebna?

Według prowadzonych badań szacuje się, że pod koniec 2020 roku liczba użytkowników korzystających na co dzień z Internetu będzie wynosiła około 5,5 miliardów, a liczba podłączonych urządzeń przekroczy 50 miliardów. Według ekspertów dzięki sieci 5G nowe technologie takie jak IoT(internet rzeczy), smart home, sztuczna inteligencja, oraz wirtualna rzeczywistość będą głównymi beneficjentami sieci piątej generacji.

Główne przeznaczenie technologi 5G

 • Bezprzewodowa transmisja szerokopasmowa – lepsza łączność, bezprzewodowy internet w każdym miejscu
 • Masowa łączność pomiędzy urządzeniami – miliardy urządzeń podłączonych do sieci bez ingerencji człowieka
 • Łączność o praktycznie nieistniejących opóźnieniach – kontrola urządzeń w czasie rzeczywistym, robotyka, zdalna medycyna, przeprowadzanie zabiegów i operacji, robotyka przemysłowa

Potencjał i wyzwania:

 • Konieczność standaryzacji interfejsów i dostosowania infrastruktury
 • Braki w regulacjach związanych z ochroną danych osobowych i przetwarzaniem danych
 • Bariery dotyczące gospodarowaniem częstotliwościami
 • Ryzyko wykradzenia danych przez osoby trzecie

Wspieranie terminowego wdrożenia sieci 5G w Polsce, zgodnie z rozwojem międzynarodowym tej technologii, m.in. poprzez:

 • Przyspieszenie i usprawnienie procesu inwestycyjnego
 • Obniżenie kosztów utrzymania wybudowanej infrastruktury
 • Terminowe udostępnianie widma radiowego
 • aktywne uczestnictwo na arenie międzynarodowej w zakresie wdrożenia sieci 5G
 • Zapewnienie bezpieczeństwa sieci

Korzyści z sieci 5G

Jak będzie działać siec 5G?

Działanie sieci 5G składa się z dwóch czynników: warstwy sprzętowej, warstwy fizycznej oraz rdzenia. Sprzętowo wyglądać to będzie podobnie jak w sieci 4G. Czyli stacje bazowe, które będą miały połączenie światłowodowe, punkty dostępowe oraz dedykowane systemy wewnątrzbudynkowe i mieszkaniowe. Od strony fizycznej transmisja będzie wyglądać tak samo jak w technologii 4G/LTE. Rdzeń czyli centralny fragment sieci wymiany ruchu, służący do zarządzania usługami głosowymi, przesyłem danych i połączeniem z Internetem.

Mity o 5G

Szkodliwość sieci 5G to jeden z głównych zarzutów wobec tej technologii. Nowa sieć ma ponoć negatywnie wpływać na zdrowie ze względu na promieniowanie elektromagnetyczne.

Przeprowadzona badania nie potwierdzają tej tezy. W raporcie przygotowanym na zlecenie Narodowego Programu Zdrowia zespół naukowców z polskich uczelni zaznacza, że infrastruktura powinna być eksploatowana zgodnie z przyjętymi dla tego typu rozwiązań środkami ostrożności, ale „nie ma dowodów na negatywne skutki zdrowotne” 5G.

Stanowisko wystosowała nawet Światowa Organizacja Zdrowia, w odpowiedzi na zarzuty, że technologia 5G zagraża życiu i przyczyniła się do wybuchu pandemii COVID-19. Epidemiolodzy są zgodni co do tego, że wirusy nie mogą się rozprzestrzeniać za pośrednictwem fal nadawanych przez sieć, a jedynie drogą kropelkową. To, że ogniska pandemii występują w okolicach nadajników, wynika stąd, że wieże stawiane są w dużych skupiskach ludzkich.

Korzystanie z sieci 5G wśród polskich Operatorów

Pierwszym w Polsce operatorem, który komercyjnie uruchomił sieć 5G dla klientów jest Plus. Obecnie do Plusa dołączyła reszta operatorów i cała wielka czwórka korzysta już z sieci 5G. Na chwilę obecną żadnemu z nich nie zależy na tym by było powszechnie tanio. Na starcie nowej technologii nie może być inaczej. Implementacja to koszty i każdy operator prowadzi ją od obszarów, gdzie daje mu to największe korzyści – odciąża sieć lub podnosi sprzedaż usług.

Pierwsze smartfony z 5G są już dostępne na rynku. W pierwsze kolejności funkcjonalność tę otrzymały flagowe modele Samsung i Huwaei, ale praktycznie każdy producent pracuje nad swoimi urządzeniami.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Sieć 5G – czym jest i jak wpłynie na nasze życie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bartek Candyweb

Programuje, śpiewa i gra - istny człowiek orkiestra:)

Ostatnie artykuły

Zainteresowała Cię oferta?

Kompleksowa oferta

Kliknij po bezpłatną wycenę

Wyceń projekt