Ty też kiedyś czatowałeś! Historia czatu i chatroom. Dzisiaj tylko videoczat i VR chat?

, Czas czytania: 5:00 min. , Komentarz(y):2

Chatroom to miejsce, które niegdyś było odwiedzane przez ogromną ilość użytkowników. W latach 90. został nawet zdominowany tym cały Internet. To właśnie na czacie nawiązywały się pierwsze wirtualne interakcje pomiędzy użytkownikami. Jednak jak to jest dzisiaj? Czy istnieją jeszcze jakieś czaty i chatroomy. Czy może współczesność poszła o krok do przodu i dzisiaj można spotkać się tylko z videoczatem i VR chatem? Sprawdźcie.

Spis treści:

Co to jest czat?

Czat nazywany również chatem z języka angielskiego oznacza pogaduszki lub pogawędki. A więc jest to nic innego jak rozmowa pomiędzy przynajmniej dwoma użytkownikami, do której wykorzystuje się sieć internetową. Co więcej, słowo czat jest bardzo popularne w środowisku informatycznym i w tym przypadku stanowi on serwis internetowy, w którym można porozumiewać się z innymi osobami w tak zwanych pokojach. Głównym celem czatowania może być na przykład chęć zapoznania nowych osób, znalezienia dla siebie partnera bądź partnerki życiowej czy też chęć zwierzenia się komuś obcemu ze swoich problemów. Oprócz takich sytuacji, czat stanowi również bardzo dobre narzędzie, które umożliwia porozumiewanie się przedsiębiorców ze swoimi klientami w czasie rzeczywistym. Dlatego, jeśli posiadają oni swoje strony internetowe, to bardzo często korzystają z takiej opcji. Większość dzisiejszych czatów, które dostępne są na stronach www, oparta jest o technologię Java lub Flash.

Przykładowym czatem dla wszystkich użytkowników, którzy chcieliby nawiązać nowe znajomości, może być portal internetowy poczatuj.pl. Na poniższym screenie możesz zobaczyć jak on wygląda.

chatroom

Chatroom – definicja

Chatroom oznacza kanał dyskusyjny w serwisie, który umożliwia czatowanie. Cały ten kanał dyskusyjny można podzielić na chatroomy, dzięki którym wyodrębnia się sprecyzowane grupy, na przykład o podobnych zainteresowaniach. A to dlatego, że osoba, która ma chęć rozmawiać o podróżach, nie dogadałaby się z osobami, które pytają się, jakie są najlepsze sposoby na spędzenie czasu w domu. W skrócie można powiedzieć, że chatroom to wirtualna przestrzeń, w której odbywają się rozmowy użytkowników na konkretny temat lub grupuje się tutaj użytkowników o zbliżonym profilu. Odpowiednikiem chatroomu jest kanał IRC, czyli Internet Relay Chat nazywany pokojem pogawędek.

Historia czatu i chatroomu

A jak to się wszystko zaczęło? Jaka jest historia czatu i chatroomu? Otóż historia czatu opiera się na starej i coraz mniej popularnej już usłudze, którą jest Internet Relay Chat, w skrócie IRC. Usługa ta pełniła tę samą funkcję, tylko wykorzystując przy tym określone oprogramowanie do przeprowadzania rozmów. Po raz pierwszy systemu czatu opracowanego przez Murraya Turoff używał rząd Stanów Zjednoczonych w 1971 roku. W tym czasie system ten umożliwił połączenie się ze sobą 10 biur regionalnych w czasie rzeczywistym. Natomiast pierwszy czat publiczny, który nazywał się Talkomatic, powstał w 1973 roku. Było to rozwiązanie, które oferowało użytkownikom kilka kanałów (każdy z nich mógł pomieścić 5 osób). Warto tutaj wspomnieć również o pierwszym czacie dedykowanym, który był obszernie dostępny dla użytkowników i nazywał się CompuServe CB Simulator 1980. Z czasem powstawały kolejne chatroomy, które nabierały nowych technologicznych funkcji. Mowa tutaj na przykład o Gadu-Gadu, videoczatach lub czatach wizualnych, które wykorzystują grafikę w 2D bądź w 3D i opierają się na wirtualnej rzeczywistości.

Gadu Gadu Źródło: https://www.gg.pl/

Współczesność stawia na videoczat i VR chat

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że świat podąża za technologią. Większość firm coraz częściej rezygnuje ze starych rozwiązań i wprowadza te nowe, które cechują się innowacyjnością. Tak również stało się z czatem. Co prawda można spotkać jeszcze serwisy, które oferują standardowy czat, dzięki któremu można porozumieć się z drugą osobą. Jednak nie stanowi to już takiego samego zachwytu jak dawniej. Teraz użytkownicy komunikują się przez takie aplikacje jak Messenger czy też wykorzystując do tego videoczat i VR chat.

Co to jest videoczat?

Videoczat to jedno z najpopularniejszych rodzai czatu tego okresu. Niektóre serwisy oferują pokoje, które zawierają audio i komunikację wideo, dzięki której można zarówno się usłyszeć, jak i zobaczyć. A sam przyznaj, że nie raz uczestniczyłeś w wideo rozmowie. Co ważne, nawet ostatnie sytuacje związane z pandemią koronawirusa przyczyniają się do częstszego korzystania z tego rozwiązania. Z videoczatu korzysta się nie tylko wtedy, kiedy chce się porozmawiać z rodziną bądź znajomymi, którzy znajdują się na drugim końcu świata. Korzysta się z niego również w szkołach, na uniwersytetach czy też w pracy. A zatem videoczat można wykorzystywać nie tylko w celach rozrywkowych, ale również w celach naukowych i biznesowych. Do współczesnych aplikacji, które oferują funkcję wideo rozmów, należą na przykład Skype, Messenger czy też Snapchat.

videochat Źródło: https://www.komputerswiat.pl/wideoczat

VR chat – co to takiego?

Natomiast jeśli chodzi o VR chat, to jest to bezpłatna platforma społecznościowa wirtualnej rzeczywistości przy wykorzystaniu sieci dla wielu graczy. Pozwala ona na porozumiewanie się z innymi użytkownikami jako trójwymiarowa postać (awatar). Gra została wydana dla systemu Microsoft Windows. Pozwala ona tworzyć i grać w wirtualnych światach i nawiązywać nowe kontakty z ludźmi z całego świata. A co najważniejsze można przekazywać innym swoje opinie, brać udział w dyskusjach czy nawet pisać poradniki.

vrchat Źródło: https://store.steampowered.com/app/438100/VRChat/?l=polish

Czy to znaczy, że to już koniec tradycyjnego czatu?

Oczywiście, że nie. Bynajmniej nic jeszcze o tym nie wiadomo. Są jeszcze takie serwisy internetowe, które oferują takie możliwości. Jednak chcę tutaj wskazać, że technologia podąża do przodu w bardzo szybkim tempie. A takie działania mogą powoli wyeliminować tradycyjny czat, zastępując go innowacyjnymi rozwiązaniami. Krótko mówiąc, ten proces już zaczął się zmieniać.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Ty też kiedyś czatowałeś! Historia czatu i chatroom. Dzisiaj tylko videoczat i VR chat?

2 Komentarz

  1. Karola

    Ludzie stają się z czasem coraz leniwsi, więc nie zdziwię się jak chatroomy całkowicie wyjdą z mody. Już nikomu nie chce się pisać skoro można zadzwonić na video czacie i bez problemu się porozumiewać nie czekając pare minut na odpowiedz

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.