Aktualizacja March 2024 Core Update zakończona! Co to oznacza dla SEO?

, Czas czytania: 2:00 min. , Komentarz(y):0

26 kwietnia pojawiła się oficjalna informacja o zakończeniu głównej aktualizacji Google – March 2024 Core Update. Trwała ona aż 45 dni i wprowadziła niemałe zamieszanie w wyszukiwarce. Co się zmieniło?

Najważniejsze informacje o głównej aktualizacji Google z marca 2024

Marcowa aktualizacja Core Update rozpoczęła się 5 marca i zakończyła 19 kwietnia. W tym czasie Google skupiło się na wyeliminowaniu treści nieprzydatnej dla użytkowników, czyli na przykład treści, która skupiała się tylko na generowaniu kliknięć. Co więcej, główna aktualizacja Core Update zbiegła się w czasie z inną aktualizacją – March 2024 Spam Update. Wszystko to przyczyniło się do dużych zmian w rankingu Google. Strony, które naruszyły zasady dotyczące spamu w wyszukiwarce, odczuły to znacząco poprzez spadek ruchu organicznego, a także deindeksację, czyli usunięcie strony z indeksu wyszukiwarki.

W ramach aktualizacji dotyczącej spamu, Google uderzyło najbardziej w trzy obszary. Jednym z nich były treści generowane przez sztuczną inteligencję (niemające żadnej wartości dla użytkowników lub teksty te były niskiej jakości). Drugim czynnikiem było nadużycie wygasłych domen, a kolejnym nadużycie reputacji witryny. To jednak niejedyne aspekty, które Google brało pod uwagę. Algorytm dąży do tego, aby treści były pożyteczne dla użytkowników, a nie tylko zoptymalizowane pod kątem SEO. Dlatego też oberwało się stronom, które w treści przy słowach kluczowych zawierały nazwę miast lub regionów, np. „atrakcje Kraków”, a także umieszczały frazę w tekście zbyt często, co wyglądało nienaturalnie.

Można stwierdzić, że główna aktualizacja Google z marca 2024 roku, była historyczną aktualizacją algorytmu. Wpłynęła nie tylko na ranking wyszukiwarki, ale także na ruch organiczny stron czy nawet przychody wielu firm. Google kładzie teraz nacisk na jakość, oryginalność oraz merytorykę publikowanych treści, jednocześnie zmniejszając znaczenie linków, które niegdyś były ważnym czynnikiem wpływającym na pozycję strony w wyszukiwarce. To ważna zmiana dla twórców treści oraz informacja dla nich, że powinni trzymać się jeszcze bardziej na baczności. A tak na marginesie, myślicie, że jest to początek końca SEO?


Zostaw komentarz do artykułu: Aktualizacja March 2024 Core Update zakończona! Co to oznacza dla SEO?

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.