Co dzieje się z branżą IT w 2024 roku? Dlaczego firmy masowo zwalniają pracowników?

, Czas czytania: 3:00 min. , Komentarz(y):0

Branża IT od lat kojarzona była z dynamicznym rozwojem i stabilnością zatrudnienia. Jednak ostatnie lata nie były dla niej zbyt kolorowe – nawet największe firmy z branży IT na rynku zaczęły masowo zwalniać pracowników. Co spowodowało ten nieoczekiwany kryzys? Przeanalizujmy kilka czynników.

Co jest główną przyczyną masowych zwolnień w branży IT?

Jednym z kluczowych powodów zwolnień w branży IT było nadmierne zatrudnienie osób w czasie pandemii koronawirusa. W tym okresie wiele firm technologicznych zwiększyło swoją kadrę pracowniczą, po to, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi cyfrowe. Jednak, kiedy pandemia ustąpiła i świat powrócił do „normalności”, wiele z tych firm musiało masowo zwalniać pracowników, aby nie być stratnym.

Inną przyczyną jest sztuczna inteligencja. Nie oszukujmy się, pełni ona coraz większą rolę w naszym życiu, a firmy technologiczne chętnie to wykorzystują. Dlaczego? A to chociażby dlatego, że AI automatyzuje wiele procesów i zadań, którymi wcześniej zajmowali się ludzie. Rezultat? Wiele stanowisk pracy stało się zbędnych…

Co więcej, niektóre z firm, wśród których znalazła się firma Meta, skupiły się na efektywności swojego biznesu. Aby zwiększyć produktywność i zredukować koszty, zaczęły stosować działania restrukturyzacji. Doprowadziło to oczywiście do masowych zwolnień.

Optymalizacja kosztów to kolejny powód, dla którego firmy z branży IT decydują się na masowe zwolnienia. Wraz ze zmieniającymi się warunkami ekonomicznymi, takimi jak wzrost kosztów energii czy chociażby inflacja, firmy muszą redukować koszty, aby móc nadal prosperować na rynku i zachować konkurencyjność.

Przykłady firm z branży IT, które przeprowadziły masowe zwolnienia w 2024 roku

Rok 2024 jest kontynuacją masowych zwolnień w branży IT, które zaczęły się już w poprzednich latach. Firmy, które przez lata rosły w siłę, zmuszone są teraz do podejmowania trudnych decyzji dotyczących zatrudnienia.

Nazwa firmyLiczba zwolnionych pracowników
Googleok. 12 000 osób globalnie (brak dokładnych danych dla Polski)
Microsoft3 400 osób (1 500 w dziale Azure, 1 900 w Activision Blizzard)
Nokia800 osób
Infosys Poland192 osoby
Aptiv Services Polandponad 200 osób
ABB600 osób
Dell6 000 osób globalnie (brak dokładnych danych dla Polski)
Meta10 000 osób globalnie (brak dokładnych danych dla Polski)
Amazon18 000 osób globalnie (brak dokładnych danych dla Polski)
SAP8 000 osób globalnie
IBM1 500 osób globalnie
Salesforce7 000 osób globalnie
HP Inc.4 000 osób globalnie
Cisco4 100 osób globalnie

Jakie konsekwencje dla rynku pracy IT mają masowe zwolnienia?

Masowe zwolnienia w branży IT mają poważne konsekwencje dla rynku pracy. Na przykład nikt już nie szuka na gwałt programistów, a rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny. Wzrost liczby wykwalifikowanych specjalistów na rynku prowadzi do rywalizacji tych osób o dostępne stanowiska. Taka sytuacja może prowadzić do zmniejszenia wynagrodzenia. Co więcej, wśród pracowników wzrasta niepewność co do swojej posady. Dlatego też wielu z nich decyduje się nabyć dodatkowe umiejętności, które związane są np. z obszarem sztucznej inteligencji lub cyberbezpieczeństwem.


Zostaw komentarz do artykułu: Co dzieje się z branżą IT w 2024 roku? Dlaczego firmy masowo zwalniają pracowników?

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.