Aktualizacja WordPress 5.5 – Gutenberg, Lazy Loading, Mapa strony XML

, Czas czytania: 2:00 min. , Komentarz(y):0

To już za nami. 11 sierpnia 2020 dostaliśmy możliwość aktualizacji stron WordPress. Wszyscy dobrze wiemy, jak ważne jest posiadanie aktualnej wersji (bezpieczeństwo, poprawność działania i takie tam…). Zatem co niesie ze sobą liczba 5.5?

Co przyniosła aktualizacja WordPress 5.5?

Dużą część tej aktualizacji stanowią zmiany w Gutenberg, o którym niżej. Jednak to nie wszystko. Z ważniejszych innych zmian, jakie nastały wraz z wersją 5.5., warto wymienić trzy:

  • Szybkość – nowa wersja WordPress wprowadza LazyLoading obrazów. Teraz to funkcja domyślna dlatego wszystkie grafiki otrzymają z automatu atrybut loading=”lazy”;

  • SEO – od tej wersji WordPress automatycznie generuje mapę strony XML;

  • Wygoda? – teraz możliwe jest włączanie automatycznych aktualizacji wtyczek oraz motywów. Jednak z tym lepiej uważać.

Aktualizacja WordPress 5.5 – po pierwsze Gutenberg

Zapewne pamiętasz, z jak małym entuzjazmem społeczność przyjęła wprowadzenie edytora Gutenberg. Sam fakt powstania wtyczek, których jedynym zadaniem było przywrócenie starego edytora, skłania do myślenia. Tym bardziej ich popularność. Jednak tak było kiedyś. Obecnie edytor Gutenberg staje się rozwiązaniem coraz bardziej efektywnym i łatwiejszym w obsłudze. Między innymi z nowości dostajemy:

  • Wyszukiwarkę – taką konkretną, która w razie nieznalezienia wpisanej przez Ciebie frazy, podpowie Ci, dzięki jakiej wtyczce uzyskasz dostęp do szukanej przez Ciebie funkcjonalności.

  • Odświeżony interfejs użytkownika – łatwiejszy w obsłudze?

  • Edytor obrazów – oczywiście chodzi tu o możliwości edycji obrazów bezpośrednio z bloku, bez odwiedzania biblioteki mediów.

  • Bloch patterns (wzorce bloków) – czyli łatwiej, możliwość tworzenia przedefiniowanych układów bloków.

Co myślicie o zmianach, jakie przyniosła nam palatalizacja WordPress 5.5? Czy podoba się Wam kierunek, w którym podąża WordPress? #ShotNews

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Aktualizacja WordPress 5.5 – Gutenberg, Lazy Loading, Mapa strony XML

Dodaj komentarz

candyweb

Pasjonat nowych technologii, specjalista SEO i zaawansowany użytkownik systemu WordPress