Do czego służy Allegro API?

, Czas czytania: 3:00 min. , Komentarz(y):2

Wraz z rozwojem sklepu internetowego na platformie takiej jak np. allegro, pojawia się coraz więcej zamówień, co może generować wiele problemów. Wielu właścicieli sklepów internetowych na allegro może zastanawiać się, w jaki sposób efektywnie zarządzać produktami i wysyłkami oraz poprawić komunikację z klientem? Do tego celu może posłużyć nam Allegro API. Jeśli nie jesteśmy osobami związanymi w jakiś sposób z programowaniem, jego obsługa prawdopodobnie będzie dla nas zbyt trudna, gdyż aby z niego skorzystać, należy mieć już pewne doświadczenie programistyczne. Niemniej warto, aby każdy sprzedawca allegro wiedział, czym ono jest, by lepiej zrozumieć funkcjonowanie swojego sklepu.

Czym jest API?

API, czyli inaczej Interfejs Programowania Aplikacji w uproszczeniu jest zestawem reguł określających sposób komunikacji programów pomiędzy sobą. API określa, w jaki sposób możemy uzyskać interesujące nas dane oraz w jaki sposób możemy nimi zarządzać (czyli jak je usunąć z bazy, zaktualizować oraz jak przesłać nowe dane do bazy).

Czym jest Allegro API?

Allegro API to programistyczny interfejs, dzięki któremu możemy zautomatyzować funkcjonowanie naszego sklepu. API oparte jest o architekturę REST, czyli aktualnie najpopularniejszą architekturę do tworzenia API. Poprzez protokół HTTPS możliwe jest skorzystanie z metod GET, POST, PUT, PATCH oraz DELETE, aby wykonywać odpowiednie operacje. Elementy Allegro API podzielone są na konkretne zasoby np. /sale/categories lub /order/checkout-forms. Dane pobierane oraz przesyłane są w popularnym formacie JSON. W celu odpowiedniego zabezpieczenia połączenia Rest API wymagają tokena OAuth. Allegro udostępnia swój Sandbox do testowania Allegro API pod adresem https://api.allegro.pl.allegrosandbox.pl.

Dzięki temu możemy przetestować stworzony przez nas program, jeszcze przed korzystaniem z głównego API realizującego już realne operacje na platformie. Aby przetestować Allegro API, należy podać adres firmy (może być to uciążliwe, jeśli chcemy jedynie przetestować jego działanie). Po przejrzeniu dokumentacji Allegro API można dojść do wniosku, że za jego pomocą da się wykonać każdą interakcję z serwisem, od zarządzania produktami, dostawą, płatnością, nowymi ofertami aż po zarządzanie samymi informacjami odnośnie prowadzonego konta.

Podsumowanie – czy warto skorzystać z możliwości udostępnianych przez Allegro API?

Sądzę, że udostępniane przez Allegro API funkcjonalności są bardzo użyteczne i mogą pomóc nam zaoszczędzić sporo czasu. Taka automatyzacja pozwala nam lepiej zająć się rozwojem naszego sklepu (nie trzeba marnować czasu na ręcznie wykonane operacje). Myślę, że wykorzystanie Allegro API w przypadku dużych sklepów Allegro powinno być obowiązkowe. Ponadto interfejs ten posiada całkiem przejrzystą dokumentację, dzięki czemu można szybko wdrożyć się w jego używanie.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Do czego służy Allegro API?

2 Komentarz

Dodaj komentarz

candyweb mateusz

Początkujący koder zainteresowany frontendem. Uwielbia gry z wciągającą fabułą i nie wyobraża sobie dnia bez ulubionej muzyki.