Aktualizacja WordPress 5.0 Gutenberg – co musisz wiedzieć?
, Czas czytania: 5:30 min. , Komentarz(y):0
Spis treści:
- Wstęp – WordPress Gutenberg 5.0
- Dlaczego jest przełomowy?
- Na czym właściwie polega?
- Świetnie! Ale czego mogę się spodziewać po aktualizacji?
- Świetnie! Czy są więc jakieś „ale”?
- Po co mi w ogóle jakieś aktualizacje?
Spis treści
Wstęp – WordPress Gutenberg 5.0
6 grudnia 2018 roku WordPress, najbardziej popularny system administrowania treściami w Internecie, wydał aktualizację o nazwie 5.0 Gutenberg. Już przed publikacją było o niej głośno i uznawano ją za przełomową, a w każdym razie – najistotniejszą w ciągu ostatnich lat. Co więc jest w niej takiego bezprecedensowego i czego użytkownik powinien się spodziewać?
Przede wszystkim – główne zmiany zaszły w sferze edytowania postów. Jedni (zwłaszcza nowicjusze i początkujący użytkownicy systemu) pewnie uznają je za usprawnienie i pozytywną zmianę, inni, starsi użytkownicy, mogą mieć pewne problemy w trakcie aktualizowania istniejącej już od jakiegoś czasu strony.
Dlaczego jest przełomowy?
Mówi się, że Gutenberg, nad którym prace trwały od stycznia 2017 roku, to jedynie zapowiedź kolejnych zmian w CMS-ie. Twórcy stawiają na funkcjonalność, czyli szereg ułatwień dla użytkownika. Póki co dotyczy to edytowania oraz dodawania postów – kolejne planowane zmiany mają być związane z menu i widgetami. Ze względu na swoją popularność, system trafi zapewne na wiele stron Internetowych i przyciągnie nowych użytkowników.
Na czym właściwie polega?
Zmiany związane są z dwoma aspektami:
- elastyczność
- funkcjonalność
Co to oznacza w praktyce?
- całkiem nowe metody dodawania i edytowania treści
- edytor wizualny, oparty na koncepcji bloków do formowania zawartości stron i postów (wstawianie tekstu, plików multimedialnych, zmiana układu strony)
Producenci obiecują przy tym, że modyfikacje w edytorze treści to jedynie wstęp do kolejnych przemian. W przyszłości bloki mają zostać głównym elementem całych szablonów oraz szkiców stron internetowych. Bloki ułatwią użytkownikom edytowanie i zmienianie poszczególnych elementów na swojej stronie, a kiedy dostępna będzie również edycja menu, stopki czy nagłówków, problem rozumienia kodu stanie się całkowicie zbędny dla zwykłego użytkownika.
Świetnie! Ale czego mogę się spodziewać po aktualizacji?
Zanim zainstalujesz Gutenberga, warto dowiedzieć się, jak dokładnie funkcjonuje nowy edytor, oraz jak mogą zareagować na zmiany twoje wcześniejsze wpisy i treści.
Aktualizacja ma jedno główne zadanie: maksymalnie ułatwić nowemu użytkownikowi, zwłaszcza nieobeznanemu z zasadami programowania, kontakt z CMS. Interfejs ma być też prosty, mniej „rozpraszający” i czytelny. Jeśli chodzi o zmiany wizualne, to główną jest powiększone pole edycji treści. Zajmuje dużą przestrzeń ekranu i pozwala na swobodniejsze umieszczanie elementów na stronie. Na górze, w miejsce pasków z informacjami pochodzącymi z wtyczek, widnieje panel sterowania edytorem. W nim zaś obecne są ikony:
- + Po kliknięciu rozwija się menu z wszystkimi elementami, jakie możemy umieścić na stronie oraz ich wyszukiwarka.
- Cofnij Opcja umożliwiająca natychmiastowe wycofanie wprowadzonych zmian, bez konieczności odświeżenia strony.
- Dalej Opcja przywracająca usunięte wcześniej zmiany.
- i Tutaj znajdują się statystyki dotyczące: liczby użytych słów, nagłówków oraz akapitów, a nawet używanych bloków.
- Ikona nawigacji Pozwala na przeskoczenie do konkretnego, interesującego nas bloku.
Jak wcześniej wspomniałam, tworzenie postów ma być łatwiejsze i dużo bardziej intuicyjne dzięki wprowadzonym zmianom. Plugin Gutenberg umożliwi skonstruowanie wielu podstron czy wpisów w bardzo krótkim czasie. Chcąc wprowadzić nowe treści, będziemy mogli zwyczajnie przeciągać gotowe obiekty w edytorze wizualnym.
Inne ważne zmiany to:
- Ulepszenie interfejsu API
- Autorskie, czyste motywy, bez konieczności używania gotowych szablonów
- Najnowszy motyw standardowy: Twenty Nineteen
Świetnie! Czy są więc jakieś „ale”?
Niestety tak. Twoja strona niekoniecznie musi być przygotowana na wdrożenie nowej aktualizacji. Zanim ją zainstalujesz, musisz upewnić się u producenta, że używany przez ciebie motyw jest kompatybilny z Gutenbergiem. Koniecznie zrób też kopię zapasową, by w razie awarii nie stracić bezcennych treści. Niektóre wtyczki mogą też przestać działać prawidłowo, zwłaszcza te, które nie są już aktywnie usprawniane. Zanim więc przejdziesz na Gutenberga, sprawdź w Internecie, czy narzędzia, których używasz, współgrają już z nowym systemem. Dobrze jest też zrobić próbną aktualizację w środowisku testowym.
Jeśli zastosowałeś powyższe zalecenia, a i tak masz problem ze stroną – gdyż każde zmiany mogą wywołać szereg przeróżnych błędów – sprawdź, czy wtyczki, których używasz, są zaktualizowane do najnowszych wersji.
Jeśli nie posłuchałeś powyższych rad, a strona ci padła – nie panikuj. 😉 Najpierw wykonaj „downgrade” – przerzuć przez FTP dane z wersji WordPress 4.9.8. Jeżeli to nie zadziała, napisz do twojego dostawcy hostingu. Obecnie niemal wszystkie firmy systematycznie wykonują backupy, zatem twoje dane są bezpieczne na jakimś serwerze i jedyne, co trzeba będzie zrobić, to przywrócić kopię.
A jeśli nie masz ochoty na zmiany wprowadzone w Gutenbergu, albo wtyczki, których używasz, nie są z nim kompatybilne? W takim razie przed aktualizacją do WordPress 5.0 zainstaluj wtyczkę classic editor. To powinno sprawić, że przejście na nowy system będzie bezawaryjne i bezpieczne i unikniesz ewentualnego posypania się strony. Wtyczka ta ma być wspierana do 2021 roku, więc będziesz miał jeszcze sporo czasu na dostosowanie twojej strony do Gutenberga.
Po co mi w ogóle jakieś aktualizacje?
Posiadanie najnowszej wersji WordPressa jest niezbędne i rekomendowane ze względu na bezpieczeństwo. Po prostu: aby uniknąć włamów hakerskich na twoją stronę, najlepiej mieć zaktualizowany system. Poza tym wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Gutenberg będzie się rozwijać i niedługo stanie się jedynym dostępnym edytorem – więc, mówiąc krótko – trzeba po prostu przywyknąć do zmian. Zatem: odwagi i powodzenia!
TAGI:- gutenberg 5
- aktualizacja wordpress
- nowy wordpress
- strona www wordpress
- downgrade wordpress
- nowy edytor wordpress
- zarządzanie cms
- cms wordpress