Co jest po drugiej stronie? Dowiesz się tego z Floom

, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):3

Lata temu jak byłem małym dzieckiem, babcia lubiła mówić mi, że jak będę kopał za głęboko w piaskownicy, to się przekopię do Chin. Niestety mimo usilnych prób nigdy nie dokopałem się do tych Chin. Niemniej jednak ciekawość co jest po drugiej stronie globu, nieraz rozpalała moją wyobraźnię i tylko ją. No bo przecież nie ma łatwego sposobu, by spojrzeć na ziemię i zobaczyć tunel prowadzący na jej drugi kraniec. Niedawno powstała aplikacja, która daje taką możliwość. Używa ona rozszerzonej rzeczywistości i nazywa się Floom. Dzięki niej może w końcu dowiem się, czy moja babcia miała rację.

Spis treści:

Czym jest Floom?

Floom jest eksperymentem stworzonym przez Google Creative Lab. Do jego stworzenia wykorzystany został interfejs API WebXR oraz Google Maps API. Floom został stworzony do tego, aby każdy mógł odkrywać świat po drugiej stronie globu. Żeby zacząć używać tej aplikacji, to potrzebny będzie Ci wyłącznie telefon z w miarę nową wersją Androida (która obsługuje rozszerzoną rzeczywistość) oraz najnowszą wersją przeglądarki Chrome. W takim smartfonie należy włączyć lokalizację i wejść na stronę https://floom.withgoogle.com/.

floom widok na telefonie

Jak działa Floom?

Floom wykorzystuje nawigację, aby określić dokładne położenie Twojego telefonu. Może nie byłoby to aż tak niezwykłe, gdyby nie łączyło tej informacji z określeniem kąta, pod jakim aparat telefonu jest ustawiony względem podłogi. Na podstawie tych danych w centrum pola widzenia telefonu wizualizowany jest wir. Po kliknięciu w niego otwiera się „tunel”, „dziura” lub „portal”, w którym pokaże się obraz tego, co znajduje się po drugiej stronie ziemi. Wspomniałem o kącie telefonu. Jest on nie bez znaczenia, bo zmiana pozycji obiektywu pozwoli nam odkryć nowe miejsca. Tak to wszystko wygląda w praktyce:

W pewnym stopniu zabawa przypomina szukanie skarbów. Wędrujemy wirem po podłodze i widzimy komunikat „Grunt” lub „Woda”. Po kliknięciu w wir pokazuje nam się portal z widokiem miejsca znajdującego się po drugiej stronie globu. Sformułowanie o szukaniu skarbów jak najlepiej opisuje całą zabawę. Wynika to z pewnych uproszczeń, przez które wyświetlane są tylko charakterystyczne miejsca, takie jak wyspy, miasta czy wulkany. Zresztą zachęcam do zabawy i samodzielnego odkrywania naszej planety. Należy wspomnieć o pewnych mankamentach. Problem stanowi nawigacja w telefonie (przynajmniej moim). W moim przypadku mieszała ona strony świata, przez co raz w konkretnym miejscu pojawiła się Brazylia. Przy kolejnym włączeniu Floom w tym miejscu pokazała się Japonia. Zdjęcia satelitarne brane są z Google Earth i są raczej przypisane do konkretnej lokalizacji, więc lekka zmiana kąta aparatu nie sprawia, że ujęcie będzie inne. Pokazana grafika jest również nieruchoma, ale… Floom połączony jest z Google Earth. Wystarczy nacisnąć nazwę miejsca i zostajemy przekierowani do lokalizacji w aplikacji Google Earth. Tam też możemy wędrować, jak nam się podoba.

Floom narzędziem dla ciekawych świata

Jeśli ciekawi Cię czy moja babcia miała rację, to niestety jej nie miała. Pionowo pod nami znajduje się Ocean Spokojny. Chociaż jeśli dobrze poszukasz, to może uda Ci się znaleźć Chiny. Wracając do Floom, to jest ono bardzo ciekawą aplikacją/projektem. Spełnia obietnice w całkiem przystępny sposób. Co ważniejsze rzeczywiście pokazuje ciekawe miejsca znajdujące się po drugiej stronie globu. Osobiście polecam chociaż raz pobawić się aplikacją Floom albo razem z dziećmi przeprowadzić ciekawą lekcję geografii.


Zostaw komentarz do artykułu: Co jest po drugiej stronie? Dowiesz się tego z Floom

3 Komentarz

Dodaj komentarz

candyweb

Pasjonat nowych technologii, specjalista SEO i zaawansowany użytkownik systemu WordPress