Co to jest Error 404 i czemu się pojawia?

, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):2

Każdego dnia wiele osób używa swojej przeglądarki do wyszukiwania różnych treści. Podczas przyjemnego surfowania po Internecie możemy natknąć się na bardzo często spotykany błąd „Error 404”, który informuje nas, że nie można odnaleźć danej strony. Komunikat ten bardzo irytuje wielu użytkowników. Co on tak naprawdę oznacza i dlaczego się pojawia? Dowiecie się tego z poniższego artykułu.

Spis treści:

 

Czym jest Error 404?

Wyświetlany na ekranie monitora komunikat informuje nas o tym, że nasza przeglądarka internetowa połączyła się z serwerem, ale niestety nie może odnaleźć żądanego zasobu lub wskazuje na niedostępną lokalizację.

Dlaczego pojawia się 404?

Error 404 jest błędem bardzo powszechnym pojawiającym się w Internecie. Jego pojawianie spowodowane jest:

  • usunięciem plików,
  • usunięciem adresu URL
  • gdy ręcznie wpisany adres zawiera literówkę,
  • gdy w danym momencie trwają prace nad stroną,
  • poprzez błędną konfigurację.

Przykłady wyświetlania błędu 404

Jak wiadomo każdy z nas może korzystać z innej przeglądarki. Z racji tego, że mają one inne specyfikacje, to wyświetlają komunikat błędu w inny sposób. Najczęściej wyświetlane są: „Error 404”, „Błąd 404”, „404 Nie znaleziono”, „404 Nie znaleziono strony ”, „File not Found”, „HTTP 404 nie zaleziono”.

Jak naprawić Błąd 404?

Często przy wyświetlaniu błędu 404 widnieje również informacja o przyczynie jego wystąpienia. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy nie popełniliśmy błędu podczas wpisywania adresu. Możemy usunąć pamięć podręczną „cache” oraz ciasteczka „cookies”. Problem dotyczyć może również pliku .htaccess, modelowego elementu serwera. Może zdarzyć się, że Error 404 pojawił się właśnie po ostatniej aktualizacji pliku .htaccess. W tym przypadku warto skorzystać z backupu. Bywają też strony, na których złośliwe oprogramowanie wymusza wyświetlanie komunikatu o błędzie. Dla wykluczenia tej możliwości warto skorzystać z programu antywirusowego i przeskanować swój komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Ciekawe rozwiązanie daje nam również wtyczka WordPressa „404 to 301”. Pozwala ona nam przekierować na stronę główną lub podstronę wszystkie niedziałające linki. Ostatecznie możemy wypełnić formularz zgłoszeniowy, w którym opiszemy nasz problem, co znacznie przyspieszy proces.

Czy Error 404 ma wpływ na ranking stron www?

Błąd ten bardzo niekorzystnie wpływa dla dobra strony, ponieważ jest ona uznana za nieistniejącą poprzez roboty Google, czego wynikiem jest usunięcie jej z indeksu. Rozwiązaniem może być przekierowanie użytkowników na inną stronę. Musimy jednak mierzyć się w tym przypadku z niesprzyjającym odbiorem, ponieważ takie odesłanie przeniesie użytkowników do przestarzałych treści. Najlepiej byłoby zadbać o to, aby zrekonstruowana strona nie wyświetlała błędu 404 oraz otwierała się poprawnie.

Podsumowanie na temat błędu 404

Error 404 to błąd, którego z pewnością nie należy lekceważyć. Każde jego wystąpienie może w negatywny sposób odbić się na naszej witrynie internetowej. Zatem należy monitorować swoją stronę pod kątem błędu 404 i sukcesywnie rozwiązywać napotkane problemy, niezależnie od tego, czy jesteśmy klientem, czy sprzedawcą internetowym.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Co to jest Error 404 i czemu się pojawia?

2 Komentarz

Dodaj komentarz

Bartek Candyweb

Programuje, śpiewa i gra - istny człowiek orkiestra:)