Font czy czcionka – która wersja jest poprawna?

, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):4

Każdy dobrze wie, że inny krój pisma używany jest przy projektowaniu zaproszeń na ślub, a zupełnie inny używany jest do napisania pisma do sądu. W związku z tym coraz częściej spotykamy się z określeniem “font” zamiast “czcionka”. Jakie właściwie są różnice między nimi? Czy może jednak oznaczają to samo?

Spis treści

Co to jest czcionka?

Historia czcionki sięga XI w., to właśnie wtedy na Dalekim Wschodzie powstały pierwsze czcionki. Do Europy trafiły później – w XV w., a ich pojawienie się zrewolucjonizowało przemysł drukarski i pozwoliło na druk na dużo większą skalę.

Czcionka to fizyczny, pojedynczy nośnik znaku wykonany na metalowym prostopadłościanie. Używa się ich w druku wypukłym. Występowały np. w maszynach do pisania.

Czcionki przestano stosować przemysłowo w latach 90. XX w., wpływ na to miało rozpowszechnienie się komputerów na masową skalę.

Co to jest font?

Font to zestaw czcionek zapisanych w formie komputerowego nośnika pisma o określonych cechach wspólnych. Składają się z krojów pisma, które mogą być zmieniane pod względem rozmiaru, grubości lub koloru. Istnieje wiele różnych fontów jednego kroju pisma, np. Times New Roman 14 pt Pogrubiony i Times New Roman 12 pt Pochyły.

Kategorie krojów pisma

Kroje szeryfowe (Serif) – posiadają charakterystyczne szeryfy – ozdobne zakończenia liter. Są najczęściej wykorzystywane, jeśli chodzi o długie teksty. Uznawane są za eleganckie i profesjonalne, dlatego te kroje pisma można najbardziej zaobserwować w branżach takich jak: prawo, finanse, dziedziny humanistyczne, wydawnictwa. Coraz częściej i chętniej używane są również w kategoriach mody i sztuki.

Kroje bezszeryfowe (Sans Serif) – jak sama nazwa wskazuje, są to fonty, które nie mają szeryfów. Słowo “sans” dosłownie oznacza w języku francuskim “bez”. Charakterystyczna dla nich jest jednolita grubość linii. Uznawane są za minimalistyczne i nowoczesne, dlatego najczęściej można je zaobserwować w korporacjach i w branżach związanych z technologią.

Kroje dekoracyjne (Display) – rozległa kategoria, do której zaliczają się wszystkie fonty o bardzo charakterystycznym wyglądzie, czasami nawet przypominające trochę ilustracje, np. gotyckie, balonowe, mozaiki. Używane są przede wszystkim do nagłówków i pojedynczych wyrazów, np. w plakatach, nigdy do całych tekstów.

Kroje o stałej szerokości znaku (Monospace) – charakteryzują się tym, że szerokość każdej litery jest taka sama, niezależnie czy chodzi o “i” czy o “m”. Używane są głównie do kodowania.

Kroje odręczne (Handwriting / Script) – określane również jako “pisankowe”. Projektowane na wzór kaligrafii lub odręcznego pisma, pisanego jednym ciągiem, bez odrywania ręki. Dlatego wszystkie litery są ze sobą połączone. Wykorzystuje się je głównie przy zaproszeniach, np. na ślub.

Czy wiemy już wszystko o fontach i czcionkach?

  • Określenia “czcionka” używamy, jeśli mówimy o fizycznych czcionkach wykonanych z metalowych klocków, używanych w tradycyjnym druku.
  • Określenia “font” używamy, jeśli mówimy o krojach pisma, które są zdigitalizowane.
  • Istnieje wiele krojów pisma, dobieranych w zależności od późniejszego przeznaczenia.

Zostaw komentarz do artykułu: Font czy czcionka – która wersja jest poprawna?

4 Komentarz

  1. Bartosz

    o znaczy, że wszystkie programy do edycji tekstów się mylą? Tam przecież zawsze w polskiej wersji językowej jest „czcionka”. No chyba, że jednak się nie mylą, bo przecież pierwsze edytory tekstów były w jakimś odzwierciedleniem maszyn do pisania. Może dlatego tam jest czcionką zamiast Font. Może to dlatego, że domyślnie większość materiałów była i tak przeznaczonych do druku. Jednak ja obstawiam, że pewnego dnia ktoś przy tłumaczeniu programu zmierzył się z trudnym pytaniem „font czy czcionka” i jednak wybrał słowo „czcionka”.

  2. Marta :)

    Patrząc na wszystkie strony nie dziwię się, że ludzie zamiennie używają słowa „czcionka” ze słowem „font”, skoro sami autorzy stron i programów nie zastanawiają się na tym, czy te słowa mają różne znaczenie…

  3. Biedronka

    Nie wiedziałem o takich rzeczach. Od zawsze myślałem że „czcionka” to to samo co „font”. Czyli font to zestaw czcionek zapisanych w formie nośnika komputerowego. A czcionka to fizyczny, pojedynczy nośnik znaku wykonany na metalowym prostopadłościanie.

  4. Bastian

    Ciekawy i przydatny artykuł o krojach czcionek. Pozwolił mi zrozumieć różnice między fontem a czcionką i podoba mi się zawarcie na jego końcu krótkiego podsumowania najważniejszych informacji.

Dodaj komentarz

candyweb marta

Absolwentka grafiki komputerowej. Interesuje się projektowaniem, językami obcymi i muzyką.