Co to jest podpis elektroniczny (digital signature) i jak go używać?

, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):1

Podpis elektroniczny to bardzo popularne narzędzie, którego zadaniem jest uprościć systematyczne sytuacje poprzez identyfikację tożsamości osoby przesyłającej pisma drogą elektroniczną. Aby dowiedzieć się więcej o podpisie elektronicznym, zachęcam do zapoznania się z poniższym artykułem.

Spis treści:

Podpis elektroniczny – co to jest?

Podpisem elektronicznym nazywamy dane w wersji elektronicznej, które wraz z innymi informacjami, pozwalają zidentyfikować osobę, która złożyła taki podpis. Konieczne jest, aby taki podpis był połączony z danymi, których każdorazowa zmiana musi być automatycznie spostrzegana.

Podpis elektroniczny, a podpis własnoręczny

Podpis elektroniczny jak i podpis własnoręczny jest przyporządkowany do jednej osoby i niemożliwy do podrobienia. Podpis elektroniczny jest jednolicie związany z przesłanym dokumentem, a podpis własnoręczny znajduje się najczęściej pod treścią dokumentu, co daje możliwość ingerencji osobom trzecim. Podpis elektroniczny spełniający wymagane przez ustawy warunki, jest traktowany współmiernie do podpisu własnoręcznego.

Jak otrzymać podpis elektroniczny?

Podstawowa wersja podpisu elektronicznego jest nieodpłatna, ale wersja bezpiecznego podpisu już tak. Miejsca, w których można uzyskać elektroniczny podpis to:

  • Enigma S.O.I (PEM-HEART)
  • Polska wytwórnia papierów Wartościowych (Sigillum)
  • Krajowa Izba Rozliczeń (Szafir)
  • EuroCert
  • Unizeto Technologies (CENTRUM)

We wszystkich wyżej wymienionych miejscach zawiera się umowę. W dalszej kolejności otrzymuje się certyfikat, który odbiera się osobiście, aby potwierdzić rzetelność danych. Następnie otrzymujemy kartę kryptograficzną zawierającą czytnik lub token.

Zwykły podpis elektroniczny – nie gwarantuje bezpieczeństwa danych i nie posiada certyfikatu kwalifikowanego.

Bezpieczny podpis elektroniczny – najczęściej używany poprzez urzędy do przesyłania dokumentów. Posiada kwalifikowany certyfikat oraz jest bardziej bezpieczny.

Podpis elektroniczny – dlaczego warto go posiadać?

Warto mieć podpis elektroniczny choćby dlatego, że dzięki niemu możemy uniknąć wielu wizyt w urzędach. Można używać go nie tylko w życiu codziennym, ale także w firmie np. podczas podpisywania umowy. Składanie elektronicznych formularzy znalazło swoje zastosowanie wśród wielu przedsiębiorców, którzy często wykorzystują podpis elektroniczny np. do podpisywania faktur elektronicznych.

Zalety i wady podpisu elektronicznego

Zalety:

  • wygoda;
  • zaoszczędzenie czasu;
  • szybkość działania;
  • sprawna weryfikacja danych.

Wady:

  • korzystanie z dedykowanego sprzętu oraz infrastruktury;
  • koszty związane z kupnem karty kryptograficznej z kluczem oraz oprogramowaniem;
  • ważność podpisu elektronicznego trwa od roku do dwóch lat, następne każdorazowe wydłużenie podpisu to kolejne koszty dla posiadacza.

Podsumowanie

Podpis elektroniczny zyskuje coraz to większą popularność chociażby poprzez wygodę jego użytkowania. Dzięki niemu zaoszczędzamy czas, który spędzilibyśmy stojąc w długich kolejkach pod danym urzędem. Dzięki szybkiemu rozwojowi handlu elektronicznego podpis elektroniczny staje się wygodnym narzędziem do finalizowania licznych transakcji oraz działań w biznesie.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Co to jest podpis elektroniczny (digital signature) i jak go używać?

1 Komentarz

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.