Chmury nad CDPR – Cyberpunk 2077 czy znamy datę premiery?

, Czas czytania: 7:00 min. , Komentarz(y):1

Tematu Cyberpunk 2077 nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. Jest to najbardziej oczekiwana gra polskiego studia, skupiająca na sobie uwagę całego świata. Pytanie, dlaczego powinna skupiać na sobie także uwagę świata marketingu? Otóż dlatego, że marketing przyniósł tej produkcji sukces, który przełożył się również na to, w jaki sposób twórcy radzą sobie z marketingiem kryzysowym.

Spis treści:

Cyberpunk 2077 w liczbach

Z szacunków, jakie do tej pory przeprowadzono gra, za której produkcję odpowiedzialne jest CD Projekt Red, ma szansę stać się jedną z najdroższych produkcji w historii. Szacowany budżet tytułowy opiewa na zawrotną sumę 1,2 mld złotych. Te szacunki odnoszą się do szacowanych całkowitych kosztów, wliczając w to produkcję i marketing. Natomiast z oficjalnego komunikatu od studia wiemy, że studio na Cyberpunk 2077 na inne projekty i technologie wydało już do tej pory 448,5 mln zł. Z drugiej strony szacowana sprzedaż w pierwszym roku sprzedaży opiewa na 25-35,5 mln kopii. Jednak to tylko szacunki i na dokładniejsze informacje będziemy musieli zaczekać do tak przez wszystkich wyczekiwanej premiery.

Historia marketingu Cyberpunk 2077

Wszystko rozpoczęło się od jednego trailera opublikowanego na początku 2013 roku. Sam trailer nie zdradzał za wiele, jedynie setting nowej produkcji i tytułu „Cyberpunk 2077”. Zaskoczyło. Zwiastun rozbudził wyobraźnię wielu i na tym się skończyło. Przez pięć kolejnych lat twórcy nie ujawnili nic. Projekt wydawał się pogrzebany aż do 10 stycznia 2018. Wtedy na twitterowym koncie gry pojawił się jeden 6 znakowy wpis. Proste „*beep*” wystarczyło, aby ponownie rozpalić wyobraźnię graczy. I na tym znów tyle aż do targów E3. Na nich został zaprezentowany nowy Trailer. Całkowicie inny od pierwszego, ale i tym razem internet oszalał na jego punkcie. Kolejny rok upłynął na powolnym dozowaniu informacji i budowaniu kolejnego napięcia aż do kolejnych targów E3. Na nich, twórcy zaskoczyli wszystkich tym, że jedną z głównych postaci w Cyberpunk 2077 będzie sam Keanu Reeves. Tak internet znów oszalał. Tym razem w stopniu do tej pory niespotykanym. Nagle na ustach wszystkich był Cyberpunk 2077. Rozpoczęło się wielkie odliczanie do upragnionej daty premiery 16 kwietnia 2020.

(Nie)Miłe złego początki. Pierwsza data premiery Cyberpunk 2077 – 16 kwietnia 2020

Pierwsze złe wieści dotarły do nas 16 stycznia 2020. To właśnie tego dnia data premiery została przesunięta o pięć miesięcy. Główny powód? Twórcy potrzebowali więcej czasu na dopracowanie gry. Może być to pokłosie informacji, jakie zaczęły napływać od krytyków z branży gier. W wielu komentarzach do wersji demonstracyjnej gry można było zauważyć pewien schemat. „Gra jest dobra, ale…”. Na podstawie tych informacji można było stworzyć pewną listę problemów, które mogłyby wpłynąć na całościowy odbiór produkcji. W tym okresie pojawiły się również pierwsze wzmianki o możliwym crunchu. Termin „crunch” oznacza wyrabianie ogromnych ilości nadgodzin przez pracowników. W skrajnych przypadkach pracownik zmuszony jest w tydzień przepracować nawet po 100 godzin.

Prawie pewna premiera Cyberpunk 2077 – 17 września 2020

Tym razem cios na wszystkich fanów spadł 18 czerwca. To właśnie w tym dniu CD projekt ogłosił kolejne przesunięcie terminu premiery. Oficjalne przyczyny tym razem odnosiły się do konieczności nieprzeprowadzenia kolejnych testów o eliminowaniu błędów oraz przystosowania do wszystkich sprzedawców, na jakich ma być dostępny Cyberpunk 2077. Również w tym oficjalnym komunikacie społeczność została zapewniona, że gra została już ukończona i wersje recenzenckie zostaną rozesłane.

Do trzech razy sztuka… premiera Cyberpunk 2077 – 19 listopada 2020

Jak da się zauważyć, dotrzymanie terminu 19 listopada nie wyszło CD projekt. Datą ogłoszenia tej jakże bolesnej dla wielu zapalonych fanów wieści, był 27 października. Wtedy w oficjalnym komunikacie dowiedzieliśmy się wszystkich oficjalnych powodów przesunięcia premiery. Za główną przyczynę podają chęć premiery na wszystkich dostępnych platformach. Cyberpunk ma ukazać się na PC, PS obecnej i nowej generacji oraz Xbox obecnej i nowej generacji. Łącznie odrębnych wersji, dla których należy wykonać odrębne testy i optymalizacje. W oficjalnych komunikatach dostajemy informacje, że to optymalizacja gry na obecną generację konsoli była głównym powodem kolejnego przesunięcia daty premiery. Drugim oczywistym w naszej rzeczywistości powodem były rzekome niedogodności wynikające z pracy zdalnej. Dostaliśmy również zapewnienie, że wszystko inne jest już właściwie gotowe, a ten cały „Crunch” wcale nie jest taki duży, taki straszny, bo dotyczy tylko niektórych zespołów i pracowników… Dokładając do tego fakt, jakim jest informacja o tym, jak wielu pracowników dowiedziało się o przesunięciu daty premiery z Twittera. Jest to zrozumiałe z punktu widzenia spółki giełdowej, aby nie została posądzona o insider trading.

10 grudnia 2020 – ostatnia znana data premiery Cyberpunk 2077

Niezależnie od przyczyn i sieci nie zawsze jasnych i trafnych decyzji w oficjalnym przekazie, 10 grudnia ma być już ostatecznym dniem premiery Cyberpunk 2077 – produkcji, na którą fani czekają już od 2013 roku. Cały ten czas wyczekiwania może odbić się negatywnym echem na produkcji. Już widać zdecydowaną różnicę w opiniach społeczności. Pierwsze przesunięcie premiery zostało przyjęte z względną wyrozumiałością. W wielu komentarzach górował pogląd, że to dobrze, bo gra zostanie dopracowana. Fala komentarzy po obecnej obsuwie wkracza na niebezpieczne regiony hejtu i pogróżek.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Chmury nad CDPR – Cyberpunk 2077 czy znamy datę premiery?

1 Komentarz

  1. Dreamer

    Szkoda ze gdy cyberpunk faktycznie wyszedł to więcej było bugów niż rzeczy do zachwycania. Pamiętam jak 8 lat temu pierwszy raz zobaczyłam trailer i byłam zachwycona już jako dzieciak. Szkoda, że tyle razy nas rozczarowano zanim gra weszla, oraz gdy już pojawiła się na rynku.

Dodaj komentarz

candyweb

Pasjonat nowych technologii, specjalista SEO i zaawansowany użytkownik systemu WordPress