Czy to już koniec rynku pracownika w branży IT?

, Czas czytania: 3:30 min.

Koniec rynku pracownika

W obecnym czasie sytuacja na polskim rynku pracy jest dość skomplikowana. Z jednej strony pracodawcy szukają do zatrudnienia osób z odpowiednimi kwalifikacjami, które będą posiadały potrzebną wiedzę i umiejętności do wykonywanej pracy. Natomiast z drugiej strony krążą informacje o wyhamowaniu polskiej gospodarki. Co więc jest prawdą? Jak to wygląda w branży IT? Czy to już koniec rynku pracownika? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszam do lektury.

Spis treści:

Jak obecnie wygląda rynek pracownika w branży IT?

Rynek w branży IT od wielu lat był rynkiem pracownika. Jednak można powiedzieć, że w dzisiejszym czasie uległo to zmianie. Firmy coraz częściej wycofują swoje oferty pracy, zwolnienia pracowników występują coraz częściej, a także nie ma podwyżek. A to wszystko może świadczyć tylko o jednym. Rynku pracownika już nie ma. Jeśli chodzi o pensje pracowników z branży IT, to wzrastały one regularnie wraz z zapotrzebowaniem usług na rynku. Obecnie takich usług jest coraz mniej, a gdzieniegdzie nie ma ich w ogóle. Według Piotra Bielskiego – dyrektora departamentu analiz ekonomicznych w Santander Bank Polska, sytuacja odwraca się do góry nogami i znowu może nastąpić większe bezrobocie i zamrożenie podwyżek. Należy tutaj również wspomnieć, że znalezienie nowej pracy również będzie bardzo trudne, a to dlatego, że niektórym pracodawcom nie warto już zatrudniać nowych pracowników. Dlatego też sytuacja następuje w ten sposób: na samym początku firmy rezygnują z zatrudniania nowych pracowników, w trakcie następuje brak podwyżek, a w efekcie posypują się zwolnienia. W dużej mierze dzieje się tak z powodu koronawirusa.

Jak korona-wirus wpływie na rynek IT

Źródło: https://testerzy.pl/baza-wiedzy/artykuly/jak-koronawirus-wplynie-na-branze-it-wyniki

Ile firm z tego powodu zostało zamkniętych?

Obecnie wiele przedsiębiorstw zostaje zawieszonych i to nie tylko z branży IT, ale także z różnych dziedzin. Dlatego z końcem miesiąca do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) wpływa duża ilość wniosków o zawieszeniu lub likwidację firmy.

Podsumowanie informacji

Jak widzisz koniec rynku pracownika staje się faktem. Krótko przypominając, to jeszcze wcześniej branża IT była jedną z tych, gdzie pracownik mógł przebierać w propozycjach ofert pracy i czekał, aż inni pracodawcy będą przebijali swoją ofertę w celu jego zatrudnienia. Dzisiaj to już niestety nie zawsze możliwe, choć specjaliści w swoim fachu są dalej poszukiwani i nie zmieni tego żaden kryzys,

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Czy to już koniec rynku pracownika w branży IT?

1 Komentarz

  1. Mikołaj

    No to to w sumie wszyscy powoli wracamy do normalnego życia po tej całej pandemii. Ciekawe jak rynek pracy IT wygląda teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.

Ostatnie artykuły

Zainteresowała Cię oferta?

Kompleksowa oferta

Kliknij po bezpłatną wycenę

Wyceń projekt