Działanie sieci VPN?

, Czas czytania: 8:00 min. , Komentarz(y):9

Czy możliwy jest dostęp do stron internetowych, strefy rozrywkowej lub aplikacji bez żadnego ryzyka? Czy spotkaliście się kiedyś z takim pojęciem jak VPN? Jeśli nie to w poniższym artykule, dowiecie się, czym jest to narzędzie, jak działa i komu jest ono potrzebne. Poznacie receptę na skuteczną anonimowość w sieci. Sprawdźcie szczegóły.

Spis Treści:

Definicja sieci VPN

Virtual Private Network (VPN) – jest to wirtualna sieć prywatna, dzięki której chronimy swoją prywatność w Internecie. Przez anonimowość w sieci stawiamy opór hakerom, którego proces uniemożliwia im odkrycie naszej tożsamości oraz lokalizacji. Dzięki tej właśnie usłudze użytkownik może swobodnie czuć się w Internecie i z niego korzystać.

Rodzaje ukrytych danych przez VPN

Dzięki usłudze VPN możemy swobodnie zmienić swoją wirtualną lokalizację, nasza aktywność w internecie zostaje anonimowa. Jest to kluczowy punkt dla użytkowników, którzy pobierają zasoby z serwisów, np. takich jak: torrent. Dziennik przeglądanych przez nas stron internetowych będzie ukryty, a nasz adres IP zamaskowany.

zastosowania VPN

Trzy rodzaje ataków sieciowych, których chcemy uniknąć poprzez zastosowanie VPN:

Bezpieczeństwo w sieci

Na pewno wśród nas nie brakuje osób, które często korzystają z lokalnych sieci w ogólnie dostępnych miejscach takich jak: kawiarnia, restauracja czy hotele. Trzeba jednak wiedzieć, że takie miejsca nie są bezpieczne i przez tego typu sieci można utracić bardzo ważne dane, np. takie jak: operacje bankowe, zapisane hasła, czy dostęp do swojej skrzynki mailowej. Tu z pomocą przybywa bohater dzisiejszego artykułu. Dzięki sieci VPN można zabezpieczyć swoje połączenie, dzięki czemu zachowamy swoją prywatność.

Działanie VPN

Działanie sieci VPN polega na przekierowaniu na swój serwer całego ruchu internetowego, który następnie zostaje zaszyfrowany. Dzięki czemu dziennik aktywności jest nieaktywny dla naszego usługodawcy internetowego. W ten sposób nasz adres jest niewidoczny, a jedynie widoczny jest adres serwera VPN. Posiadanie ogromnej ilości serwerów, które są na bieżąco aktualizowane, pozwalają nam zostać nieuchwytnym. Korzystanie z sieci VPN to niewątpliwie bardzo korzystna dla nas sytuacja, ale musimy się tutaj liczyć ze spadkiem prędkości połączenia internetowego, a niektóre witryny skutecznie blokują VPN.

Czy VPN jest legalny?

W państwach takich jak Chiny czy Irak nie ma pozwolenia na korzystanie z pozarządowych prywatnych sieci wirtualnych. Głównym czynnikiem, dla którego obydwa kraje nie podjęły się zatwierdzenia VPN, jest brak zapewnienia anty ochrony prywatności oraz cenzury. W pozostałych krajach VPN jest całkowicie legalny i można posiadać go na wielu urządzeniach takich jak: urządzenia mobilne, komputery stacjonarne, SmartTV, przeglądarki czy routery.

Top 3 usługodawców VPN

 • Na pierwszym miejscu uplasował się popularny Nord VPN:

  Według wielu użytkowników jest to najlepszy wybór. A co za tym idzie? Jest on przede wszystkim łatwy w użyciu, bezpieczny i szybki.

 • Na drugim miejscu podium znajduje się ExpressVPN

  Zoptymalizowany, bezpieczny oraz szybki podobnie jak NordVPN.

 • Ostatnią lokatę podium zajmuje CyberGhost

  Bardzo łatwy w obsłudze, konfigurowalny, bezpieczny oraz niezawodny.

Warto nadmienić, że istnieją również darmowe sieci VPN. Jednak nie są one warte uwagi, ponieważ pracują na niższej prędkości, ich bezpieczeństwo jest znacznie mniejsze oraz posiadają mniejszą liczbę serwerów.

Podsumowanie

Myślę, że wielu z was po przeczytaniu powyższego wpisu, chociaż trochę zainteresuje się nad zastosowaniem sieci VPN. A to dlatego, że każdy z nas chce być przecież bezpieczny i przede wszystkim chronić swoje dane przed przedostaniem się ich w niepowołane ręce.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Działanie sieci VPN?

9 Komentarz

 1. Inat

  Dobrze dowiedzieć się jak działa VPN. Ostatnio temat staje się coraz bardziej. Coraz więcej firm oferuje ten cały VPN. Przede wszystkim trafiam na ten cały NordVPN. W którego promocje zaangażowanych jest wielu YouTuberów. Co swoja droga stanowi pewien paradoks. Skoro zastosowanie VPN to również blokowanie wyświetlania reklam a na YouTube twórcy na tych reklamach zarabiają. To przypadkiem przez takie współpracę nie działają na swoją niekorzyść?

 2. Błażej

  Sam korzystam z usługi VPN i mogę ją zdecydowanie polecić. Możliwość chronienia danych oraz możliwość obejrzenia serialu czy filmu, który jest niedostępny w naszym kraju. Sama usługa nie jest droga a, daje nam wiele możliwości.

Dodaj komentarz

Bartek Candyweb

Programuje, śpiewa i gra - istny człowiek orkiestra:)