Język wyrażeń regularnych na przykładzie Google Analytics

, Czas czytania: 6:00 min. , Komentarz(y):7

Korzystasz regularnie z Google Analytics? Wykorzystujesz różnego rodzaju filtry lub konfiguracje celów? Zapoznaj się z poniższym wpisem i dowiedz się jak wykorzystać ciąg znaków, które chce się przefiltrować za pomocą wyrażeń regularnych „regex”.

Spis treści:

 

Co to są wyrażenia regularne?

Wyrażenia regularne to bardzo potężne narzędzie opisujące ciąg znaków, który dalej przekształca się w wzór przeszukiwań. Możemy w ten sposób sprawdzić np.: czy przesłany ciąg znaków ma określony format. Dobrym przykładem będzie tutaj data lub kod pocztowy.

Do czego mogą się przydać wyrażenia regularne?

Wyrażenia regularne znajdują swoje zastosowanie podczas walidacji, gdzie np.: sprawdzamy, czy użytkownik poprawnie wpisał format daty. Wyrażenia regularne sprawiają na początku trudności pod kątem ich zrozumienia. Jednak z czasem się to zmienia i z prostych wyrażeń można konstruować bardziej złożone sformułowania, które będą pozwalać nam na większe rozwiązania. Niestety złożoność oraz łatwość nie idą razem w parze, dlatego wyrażenia te są trudniejsze do zrozumienia. Przy tworzeniu złożonych wyrażeń regularnych łatwo o popełnienie błędu np. literówki. Oczywiście program będzie działał, jednak nie dostaniemy oczekiwanych efektów wyszukiwania.

Gdzie można testować wyrażenia regularne?

Do tego rodzaju zadań powstały specjalne testery do testowania wyrażeń regularnych. Pierwszym testerem jest tester od giganta, a mianowicie chodzi tutaj o Google Analytics RegEx Filter Tester. Wyrażenia regularne możemy przetestować również na regexp.pl w języku polskim oraz na InfoByIp.com czy też regexr.com.

Wykorzystanie wyrażeń regularnych w Google Analytics

Wyrażenia regularne znajdują swoje zastosowanie w segmentach zaawansowanych, filtrach oraz konfiguracji celów. W Google Analytics wyrażenia regularne mają zastosowanie w raportach oraz przy konfiguracji celów. Możemy przyjrzeć się szczegółowo wybranym słowom kluczowym.

Podsumowanie

Z pewnością zauważyliście, że znajomość wyrażeń regularnych daje nam wiele rozwiązań i możliwości przy tworzeniu np. zaawansowanych filtrów. Aby dobrze opanować język wyrażeń regularnych, oczywiście konieczne jest jego praktykowanie.

  TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Język wyrażeń regularnych na przykładzie Google Analytics

7 Komentarz

  1. Leon

    Czyli dobrze rozumiem regex za pomocą kilku pozwala na precyzyjne wyszukanie z bazy danych interesujących nas elementów? Nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać jak wiele rzeczy jeszcze nie wiem. Poważnie d liceum na matematyce a tym bardziej na informatyce nic o tym nam nie wspominali. Chociaż z drugiej strony tak właściwie to nie wiem do czego mi się przyda ta wiedza :p

    1. Anastazja

      Na przykład, jeśli pewnego dnia zechcesz tworzyć własne filtry segmenty w Google Analytics. Dzięki nim oszczędzisz sobie wiele pracy. I pamiętaj, że testowanie wyrażeń regularnych to konieczność. Taka rada, bo potem są niemiłe niespodzianki.

  2. WiToR

    Ehh szkoda, że takich fajnych rzeczy nie było jak się uczyłem jeszcze w liceum. Znaczy nie było na lekcjach informatyki. A nie że w ogóle nie było. Bo pewnie były tylko nikt nam nie powiedział czym są wyrażenia regularne i po co są lub jak potem z nich skorzystać. Nie u nas największym problemem na informatyce było to, że pracowaliśmy z komputerami Aplle. One nie wspierały technologii Flash. Znaczy nie one tylko przeglądarka safari. Przez co żadne gry przeglądarkowe nie działały.

Dodaj komentarz

Bartek Candyweb

Programuje, śpiewa i gra - istny człowiek orkiestra:)