Event Storming – czym jest i na czym polega ta metoda?
, Czas czytania: 5:00 min. , Komentarz(y):1
Czy słyszałeś/aś już o metodzie odkrywania i konkretyzowania informacji o domenie biznesowej? Za pomocą jakich zdarzeń zapisywać działanie systemu? Często podczas tworzenia projektu mamy styczność z dokumentacją lub tylko zarysem wizji klienta, która w dalszym etapie jest korygowana. Ale czy to wystarczy, by uniknąć wszystkich napotkanych na drodze rozwoju oprogramowania problemów? Jeśli jeszcze nie znasz odpowiedzi na powyższe pytania to poniższy artykuł pomoże Ci zrozumieć znaczenie Event Stormingu.
Spis treści:
- Event Storming – definicja
- Osoby biorące udział w Event Stormingu
- Event Storming – na czym polega?
- Korzyści wynikające z Event Stormingu
- Podsumowanie
Event Storming – definicja
Event Storming służy do stworzenia produktu lub oprogramowania, który ma za zadanie spełnić oczekiwania klientów. Jest to bardzo dobre narzędzie, które pomaga zrozumieć działanie domen biznesowych, dzięki którym w późniejszym etapie tworzone jest oprogramowanie. Podczas powstawania aplikacji webowych wzajemne zrozumienie daje możliwość stworzenia jakościowego oraz sukcesywnego oprogramowania. A poprzez analizę konkretnych zdarzeń możesz spojrzeć na produkt z zupełnie innej perspektywy. Czas potrzebny do zrealizowania takich warsztatów to średnio jeden lub dwa dni w zależności od wymagań klienta.
Osoby biorące udział w Event Stormingu
- Facilitator jest to osoba obeznana z techniką działania Event Stormingu;
- Eksperci domenowi po stronie klienta, jak i biznesu;
- Programiści, analitycy czy właściciele produktów zwani ekspertami technicznymi.
Event Storming – na czym polega?
W pierwszym etapie Event Stormingu każdy uczestnik identyfikuje (domain events), czyli zdarzenia, które występują podczas pracy programu. Każdy z uczestników przykleja karteczki do narzędzia kluczowego, czyli tablicy z tymi właśnie zdarzeniami. Najważniejsze w tym etapie jest to, aby każdy zrozumiał każdego. W kolejnym etapie zostają wywołane komendy przez tzw. aktorów. Na tablice zostają przyklejane kolejne karteczki i w tym momencie następuje wyłapywanie powiązań tzw. agregatów. Ten proces ma za zadanie rozjaśnić wszystkim uczestnikom działanie oprogramowania, które ma być później stworzone. Dzięki temu eksperci domenowi dowiadują się, jak działa i jak będzie on wyglądał, a programiści mają obraz funkcjonalności danego oprogramowania.
Korzyści wynikające z Event Stormingu
Poprzez pełny proces zachodzący w danym produkcie dostarczamy produkt w najwyższej jakości. Zespół poprzez wspólną pracę nawiązuje więzy integralności, a warsztaty, w które zaangażowane są dane osoby, wpływają na szybkość działania. Poprzez przeprowadzenie dobrych warsztatów odnajdujemy wspólny język oraz kreujemy solidne fundamenty wiedzy.
Podsumowanie
Event Storming pozwala kreatywnie rozwijać naszą wiedzę, którą później możemy wykorzystać podczas tworzenia wspólnego projektu. Tworzone oprogramowanie powstaje w dużo szybszym tempie, a osoby, które nie są pracownikami technicznymi, w sposób efektywny znajdują wspólny język np. z programistami. Event Storming pozwala również na wyłapanie błędów przed ich wdrożeniem, co daje możliwość ich wykluczenia w dalszym etapie. Co więcej, przyda się on także do budowy większych bardziej skomplikowanych aplikacji i posiadających dużo więcej etapów. Szukasz innych ciekawych motodyk? Przeczytaj również artykuł – „Na czym polega metodyka Agile i gdzie ma zastosowanie?„
TAGI:Zostaw komentarz do artykułu: Event Storming – czym jest i na czym polega ta metoda?
1 Komentarz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Metoda nie wymaga dużych nakładów a daje ogromne korzyści. Zdecydowanie poleciłbym każdemu event storming