Na czym polega metodyka Agile i gdzie ma zastosowanie?

, Czas czytania: 3:30 min. , Komentarz(y):3

Agile to jeden ze sposobów zarządzania projektami, który w ostatnim czasie zyskał na popularności. Na czym polega ta metodyka, a także gdzie ma ona swoje zastosowanie? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej informacji na ten temat.

Spis treści:

Czym tak właściwie jest metodyka Agile i na czym polega ten fenomen?

Agile tak jak na wstępie wspomniałam jest jedną z grup zarządzania projektami. Można także nazywać ją grupą metodyk zwinnych. A to dlatego, że w szybki i sprawny sposób adaptuje się do zmian oraz wykorzystuje swoje możliwości wytwórcze dzięki samoorganizacji. Na rynku, ta koncepcja pojawiła się w 2001 roku. A całe korzystanie z Agile polega na tym, aby na początku projektu nie planować całego przebiegu tego procesu, a skupić się odrębnych jego częściach. Dzięki tej metodologii masz możliwość wprowadzenia zmian w procesie decyzyjnym lub w procesie przygotowywania projektu, nad którym właśnie pracujesz. Praca oparta na metodyce Agile wiąże się z kontaktem z klientem; projektem opartym na sprintach, który w tym przypadku trwa zazwyczaj od 4 do 12 tygodni; samodzielności zespołu czy też dużej elastyczności, co przekłada się na szybkie dostarczenie dobrego produktu.

Z jakich elementów składa się metodyka Agile?

Do elementów, o które opiera się metodyka Agile należą:

  • Plan – na samym początku powinieneś mieć jakieś wyobrażenie na temat tego, co chciałbyś stworzyć, a także określić koszt każdego elementu, który chcesz wykonać i wziąć pod uwagę wszystkie zagrożenia jakie mogą wystąpić.
  • Eksploracja – w tym momencie następuje budowa danego produktu i przeprowadzanie w tym celu spotkań, podczas których przedstawiciele projektu usuwają wszelkie problemy, które nasuwają się im podczas pracy.
  • Adaptacja – podczas tego procesu następuje końcowa ocena stworzonego produktu, czyli porównanie tego czy jest on zgodny z początkowym planem, a także czy nie zawiera jakichkolwiek problemów.
  • Zamknięcie – natomiast w tym etapie następuje podsumowanie całego projektu i upewnienie się czy jego cele zostały osiągnięte.

Gdzie swoje zastosowanie może mieć metodyka Agile?

Metodyka Agile stosowana jest w wielu dziedzinach zajmujących się zarządzaniem projektami jak i również w działaniach obszarów informatycznych, strategicznych, komunikacji, sprzedaży czy marketingu. W ostatnim czasie pracę tej metodyki zaczęto stosować również w dziedzinie szkolnictwa, przemyśle lub medycynie. Nie można również zapominać o tym, że metodyka Agile to najważniejszy wspólny punkt wszystkich innych metodyk zwinnych, takich jak Scrum, Lean, XP, DSDM czy też Kanban, które dążą do szybkiego dostarczenia wysokiej jakości wersji produktu.

Podsumowanie informacji na temat metodyki Agile

Mam nadzieję, że teraz już wiesz czym jest metodyka Agile i co należy do jej zadań. W skrócie mogę przypomnieć, że jest to alternatywa dla tradycyjnego wytwarzania produktu (zazwyczaj jest to oprogramowanie), opartego na programowaniu iteracyjno-przyrostowemu. Ponadto firmy, które nie zajmują się wytwarzaniem takich produktów jak oprogramowanie również zwróciły uwagę na to działanie. Jeśli chcesz, również możesz spróbować.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Na czym polega metodyka Agile i gdzie ma zastosowanie?

3 Komentarz

  1. Mikołaj

    Zaciekawiło mnie to podejście do projektu. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tymi całymi „metodykami zwinnymi” dlatego zadam jeszcze kilka pytań. Jak to jest ze ścisłym ustalaniem terminów. Na przykład z góry mamy narzucony ostateczny termin i czy wtedy tworzony jest cały harmonogram prac. Tak na moje oko wydaje mi się, że takie działanie na „sprintach” możne wydłużać projekt.

  2. Kris_89

    Na studiach dzięki projektom finansowanych z Uni Europejskiej, miałem przyjemność zapoznać się z metodyką Agile. Bardzo duża dawka potrzebnej wiedzy, o której nie miałem wcześniej pojęcia. Dowiedziałem się bardzo dużo na temat zarządzania projektu, komunikacji, strategii, sprzedaży czy marketingu. Warto zapoznać się z metodyką Agile, rozjaśnia bardzo prace nad naszym projektem przez co jest on jeszcze lepszej jakości.

  3. Roxan

    Nie jestem przekonana do całej tej metodyki agile. Wiem elastyczność, zwinność i kreatywność. Jednak czasem warto wiedzieć od czego się zaczyna a jeszcze bardziej na czym się skończy i kiedy. Druga kwestia to wiara w uczciwość, kwalifikacje i pracowitość każdego z członków zespołu. Moim zdaniem ciężko na początku współpracy dawać aż tak duży kredyt zaufania. Zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie miało się styczności z tym podejściem do projektów.

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.