Jakie platformy sprzedażowe mogą być alternatywą dla Allegro?

, Czas czytania: 5:00 min. , Komentarz(y):4

Allegro to jeden z najpopularniejszych portali sprzedażowych w Internecie, który odwiedza duża ilość użytkowników. Założenie swojego własnego sklepu internetowego może być pewną alternatywą dla tego portalu sprzedażowego. Jednak oprócz takiego rozwiązania istnieją inne opcje alternatywne. Spójrz, jakie są inne platformy sprzedażowe i jak zorganizować sprzedaż swoich produktów bądź usług właśnie na nich?

Spis treści:

Istota platform sprzedażowych

Każdy przedsiębiorca chce, aby jego produkty zostały sprzedane w szybki sposób i przynosiły zyski. Wtedy oprócz założenia swojego sklepu internetowego można kierować swoje produkty bądź usługi na platformę sprzedażową, której istotą jest to, aby wszyscy sprzedawcy i nabywcy znaleźli się w jednym miejscu i tam wymieniali się swoimi produktami/usługami lub je sprzedawali czy też kupowali. Przykładową platformą sprzedażową może być Allegro – największy serwis aukcyjny w Polsce. Trzeba zaznaczyć, że właśnie taki portal sprzedażowy odwiedza bardzo duża liczba użytkowników. Być może są wśród niego także Twoi klienci. Obecnie w Internecie znajduje się bardzo dużo platform sprzedażowych, które proponują przedsiębiorcom możliwość oferowania w nich swoich produktów i usług. Jedne platformy sprzedażowe skierowane są tylko do sprecyzowanej grupy odbiorców, a inne skierowane są do szerszego grona. A co ważne, z czasem powstaje jeszcze więcej platform sprzedażowych.

Gdzie można oferować swoje produkty lub usługi w Internecie?

Internet to bardzo szerokie medium, które umożliwia sprzedaż produktów lub usług na wielu platformach sprzedażowych, nawet jeśli nie posiada się swojego sklepu internetowego. Jednym z takich portali jest oczywiście serwis aukcyjny Allegro, który większość bardzo dobrze zna. A to dlatego, że jest to największa platforma transakcyjna online w Polsce, w której można zamieszczać praktycznie wszystko.

allegro

Źródło: https://allegro.pl/

Jednak oprócz tylko takiej platformy sprzedażowej można wyróżnić także inne portale, w których jest możliwość prowadzenia sprzedaży swoich produktów bądź usług. A wśród nich znajdują się:

eBay

To serwis aukcyjno-ofertowy, który powstał we wrześniu 1995 roku. Na polskim rynku pojawił się dopiero w 2005 roku. Podział kategorii na tym portalu sprzedażowym praktycznie niczym się nie różni od serwisu aukcyjnego Allegro. Portal aukcyjny eBay od czerwca 2011 roku zniósł opłaty za wystawianie aukcji, jednak zwiększył prowizję od sprzedaży.

ebay

Źródło: https://www.ebay.pl/

Sprzedajemy.pl

Natomiast ta alternatywna platforma sprzedażowa dla Allegro została uruchomiona w marcu 2011 roku. Jest to tablica darmowych ogłoszeń lokalnych, na której można dodawać ogłoszenia dotyczące sprzedaży przedmiotów bądź zwierząt, jak i zamieszczać oferty usług lub pracy. Dostępna jest tutaj także opcja dodawania ogłoszenia bez rejestrowania się.

sprzedajemy

Źródło: https://sprzedajemy.pl/

OLX

To ogólny serwis ogłoszeniowy, który został uruchomiony w 2006 roku. Można na nim zamieszczać ogłoszenia, które tak jak w przypadku portalu Sprzedajemy.pl nie wymagają wcześniejszej rejestracji w serwisie. OLX uznawany jest za jeden z najpopularniejszych portali ogłoszeniowych i jest to spowodowane liczbą zamieszczonych tam ogłoszeń. A takich jest bardzo dużo. Zazwyczaj ogłoszenia zamieszczają tutaj indywidualne osoby.

olx

Źródło: https://www.olx.pl/

Gumtree

Ta alternatywa platforma sprzedażowa dla Allegro, niegdyś była bardzo rozreklamowana zarówno w radiu, jak i w telewizji. Należy ona do darmowych portali ogłoszeniowych, w którym można znajdować oraz zamieszczać ogłoszenia praktycznie wszystkiego. Zaczynając od ogłoszeń domów, ubrań czy zabawek, a kończąc na zamieszczaniu bądź znajdywaniu ofert pracy. Takie ogłoszenia zamieszczają tutaj praktycznie osoby indywidualne.

gumtree

Źródło: https://www.gumtree.pl/

lento.pl

To rodzaj portalu lokalnego, który oddziałuje na podobnych zasadach jak powyższe platformy sprzedażowe. Jest to darmowy serwis internetowy, który przeznaczony jest dla społeczności lokalnej. A więc wszystkich tych, którzy chcą coś kupić lub sprzedać. W tym serwisie można również znajdować i zamieszczać ogłoszenia ofert pracy oraz umieszczać darmowe ogłoszenia drobne w wielu kategoriach.

lento  

Źródło: https://www.lento.pl/

Zalety i wady związane z płatnymi platformami sprzedażowymi

ZALETY I WADY ZWIĄZANE Z PŁATNYMI PLATFORMAMI SPRZEDAŻOWYMI

ZALETY

WADY

Budowanie rozpoznawalności swojej marki w oparciu o znane platformy sprzedażowe

Bardzo duża konkurencja sprzedawców na tej samej platformie sprzedażowej

Można pozyskać dużą ilość klientów na swoje produkty lub usługi

Uzależnienie się od takiego kanału sprzedażowego i niedbałość o swój własny sklep internetowy

Nie trzeba inwestować w platformy sprzedażowe

Częste zmiany w zakresie polityki sprzedaży oraz opłat

Platforma sprzedażowa stanowi kanał dodatkowej sprzedaży produktów czy usług i jest źródłem dodatkowego dochodu

Trzeba płacić abonament oraz opłaty za wystawienie produktu lub usługi, ich promowanie, a także trzeba płacić prowizję od sprzedaży

Oszczędność pieniędzy wydawanych na pozycjonowanie czy reklamy w wyszukiwarkach

Możliwości promowania swojego sklepu internetowego są ograniczone

Jak należy zorganizować sprzedaż swoich produktów lub usług na platformach sprzedażowych?

Czasami sprzedaż swoich produktów bądź usług na Allegro może nie przynosić zadowalających efektów. Dlatego w wielu sytuacjach warto skorzystać z innych platform sprzedażowych. Jak zatem należy zorganizować sprzedaż swoich produktów/usług w takich serwisach?

Po pierwsze:

Powinieneś zapoznać się z regulaminem danego portalu sprzedażowego, na którym chciałbyś zaoferować swoje produkty bądź usługi. A to dlatego, że niektóre platformy sprzedażowe posiadają ograniczenia co do oferowanych dóbr.

Po drugie:

Powinieneś wziąć pod uwagę koszty, jakie wynikają z dodania ogłoszenia. A to dlatego, że na niektórych platformach sprzedażowych taka opcja jest płatna. Przykładowo, umieszczenie ogłoszenia w serwisie Allegro czy eBay jest płatne. Natomiast w takim portalu ogłoszeniowym jak OLX bardzo często jest to darmowe, a płatność za dodanie ogłoszenia będzie zależała od kategorii.

Po trzecie i ostatnie:

Powinieneś opracować cały proces sprzedażowy, tak aby móc później zobaczyć ile osób tak naprawdę skorzystało z danego ogłoszenia. W ten sposób będziesz w stanie określić, która platforma sprzedażowa przynosi najskuteczniejsze efekty.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Jakie platformy sprzedażowe mogą być alternatywą dla Allegro?

4 Komentarz

  1. Anisja

    A Aliexpress? Wiem że to z Chin i mało kto tam ma szanse wystawiac i sprzedawać jednak nie da się ukryć że wiele osób tam kupuje. Czasem kupuje tam a potem sprzedaje na allegro czy innej platformie sprzedażowej za większa kwotę.

  2. Anton

    No tak te portale sprzedażowe i ich magia. Tylko zerkniesz na chwilę i po godzinie zastanawiasz się, dlaczego oglądasz śmieszne ubranka dla kotów, skoro Ty nie masz kota. Serio ten smart na allegro jest mega, aby wyciągnąć kasę. Sam się złapałem, że szukałem jakichś głupot, aby przekroczyć 40 zł i mieć darmową wysyłkę. Nieważne, że mi to nie było potrzebne.

  3. MamaOli

    Przykre jest, że opłaty na allegro są aż takie wysokie. Sprzedaż głupich zabawek po dzieciach zabiera ponad 10% (przynajmniej tak było w moim wypadku). Dla firmy może opłaty na allegro wyglądają może inaczej ale dla osób prywatnych oferta nie jest zbyt atrakcyjna. Ebay jest w porządku, jednak w polsce nie jest zbyt powszechny ze względu konieczności konta na paypal. Pozostałe witryny jak sprzedajemy i gumtree to wyglądają na martwe i raczej są martwe.

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.