Kanibalizm i duplikacja w SEO

, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):2

Pozycja strony internetowej w Internecie jest bardzo ważna dla każdego właściciela witryny. Dlatego żeby o nią dbać, to trzeba brać pod uwagę kilka ważnych czynników, m.in. profil linków czy też treść. Natomiast trzeba również unikać pewnych sytuacji. W tym przypadku jest to kanibalizm i duplikacja w SEO. Czym są te działania i dlaczego mogą one szkodzić Twojej stronie internetowej? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej.

Spis treści:

Czym jest kanibalizm w SEO?

Kanibalizacja słów kluczowych to nic innego jak działanie niekorzystne dla Twojej strony internetowej. Powstaje ono wtedy, kiedy więcej niż jedna podstrona o tym samym adresie URL pozycjonuje się na to samo słowo kluczowe i ma zbliżoną do siebie treść. Taka sytuacja powoduje, że wyszukiwarka Google może nie wyświetlać strony na pozycjonowaną frazę lub podstrony, na której Ci najbardziej zależy, ponieważ ma problem z określeniem, która ze stron jest tą właściwą.

Czym jest duplikacja treści w SEO?

Natomiast jeśli chodzi o duplikację treści to jest to powielenie treści, ale nie tylko pod jednym, a kilkoma adresami URL. Może ona wystąpić w obrębie jednej witryny na innych podstronach (duplikacja wewnętrzna) lub na kilku serwisach internetowych w sieci (duplikacja zewnętrzna). Trzeba zaznaczyć, że jest to czynnik, który również negatywnie wpływa na widoczność Twojej witryny w wyszukiwarce. Google może nie wiedzieć, która ze stron internetowych zawiera oryginalną treść. Dlatego czasami może wyświetlić jedną stronę na wysokiej pozycji, albo wszystkie na niższych. Nie będzie to wtedy na przykład 5 czy 8 miejsce w rankingu, a pozycja na drugiej bądź trzeciej stronie w wynikach wyszukiwania. Trzeba również pamiętać, że za zduplikowaną treść można otrzymać karę, która wiąże się z usunięciem Twojej domeny z wyszukiwarki Google.

Jak reaguje Google na takie działania?

Sytuacje związane z kanibalizmem i duplikacją treści w SEO mogą być oczywiście zaindeksowane i wyświetlane w wyszukiwarce. Jednak Google pokazuje tylko jedną stronę z tekstem o podanych słowach kluczowych. Może zaistnieć zatem taka sytuacja, że witryna, z której pochodzi tekst, nie pojawi się w wynikach wyszukiwania z powodu zajęcia miejsca w rankingu przez inną stronę z zduplikowanym lub zkanibalizowanym tekstem. Algorytm więc będzie musiał wybrać, która strona zawiera oryginalną treść i ją zaindeksować. Trzeba jednak stwierdzić, że tylko w niektórych przypadkach duplikowane treści uznaje się za prawdziwe. A także jak już wcześniej zostało wspomniane, przy duplikacji treści istnieje ryzyko kary, na mocy której domena może zostać usunięta z wyników wyszukiwania.

Podsumowanie – dlaczego kanibalizm i duplikacja w SEO może szkodzić Twojej stronie?

Podsumowując, zarówno kanibalizacja jak i duplikacja treści mogą być głównym powodem do wahań Twojej pozycji w wyszukiwarce Google. A efektem tego może być utrata szansy na znalezienie nowych klientów. Dlatego żeby uniknąć takiej sytuacji to najlepszym rozwiązaniem problemu związanego z kanibalizacją i duplikacją treści w SEO będzie trzymanie się pewnych zasad. Zatem powinieneś wybierać tematy artykułów, które będzie odpowiadać danym słowom kluczowym. Oczywiście możesz tworzyć również tematy powiązane ze sobą. Jednak należy pamiętać, że fraza kluczowa w tym przypadku nie może być taka sama jak w przypadku drugiego artykułu. Staraj się również pisać treści od siebie, a nie kopiować tekst z innych witryn. Pamiętaj, że jeśli zastosujesz te metody, to możesz uniknąć tych niekorzystnych działań dla Twojej strony.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Kanibalizm i duplikacja w SEO

2 Komentarz

  1. Ewa

    Mam takie małe pytanko. Rozumiem, jeśli są dwie podstrony o tym samym autorytecie i słowach kluczowych to jest duplikacja. Natomiast czy jeśli mamy dwie strony o podobnych słowach kluczowych, ale jedna jest niżej w strukturze niż druga, ale wynika jedna z drugiej. To wtedy jest to duplikacja czy wzmocnienie tej strony o większym autorytecie?

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.