Praca zdalna – zalety i wady
, Czas czytania: 3:30 min. , Komentarz(y):2
Praca zdalna to coraz częściej stosowana forma pracy. Jednak czy wykonywanie pracy poza miejscem pracy jest korzystne zarówno dla pracownika jak i pracodawcy? Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się jakie można wyróżnić zalety i wady tej formy pracy.
Spis treści:
- Praca zdalna – definicja
- Zalety pracy zdalnej
- Wady pracy zdalnej
- Podsumowanie informacji na temat pracy zdalnej
Spis treści
Praca zdalna – definicja
Praca zdalna to zapewne większości osobom praca kojarząca się z domem. To prawda, ponieważ swoje obowiązki związane z pracą, pracownik wykonuje poza miejscem pracy. Zazwyczaj osoby, które pracują zdalnie mają podpisaną umowę zlecenia bądź umowę o dzieło. Natomiast jeśli chodzi o kontakt z pracodawcą, to następuje on przez telefon lub różne formy internetowe, na przykład pocztę e-mail czy też skype. Należy jednak pamiętać, że praca zdalna może okazać się dobrym rozwiązaniem tylko wtedy, kiedy pracownik posiada tzw. „wolny zawód”, czyli jest tłumaczem, pisarzem, grafikiem bądź też programistą. Możliwości pracy zdalnej nie będą miały jednak osoby o zawodzie montera, elektryka czy też kierowcy autobusu, ponieważ wykonywanie takiej pracy nie jest możliwe w domu.
Zalety pracy zdalnej
Do podstawowych zalet wykonywania pracy w formie zdalnej (dla pracownika) należą:
- wygoda – pracownik może pracować z dowolnie wybranego przez siebie miejsca.
- oszczędność czasu – pracownik nie musi poświęcać czasu na dojazdy do pracy czy też z pracy bądź stania w korkach. A co za tym idzie ma on więcej czasu dla rodziny.
- pracownik jest niezależny, czyli wykonuje swoją pracę bez bezpośredniego nadzoru pracodawcy i może pozwolić sobie na elastyczny czas pracy. Niestety zależne jest to od tego czy jest to umowa o pracę czy umowa cywilnoprawna.
- praca zdalna jest także ułatwieniem dla osób, które mają problemy ze zdrowiem (choroby przewlekle lub problem z poruszaniem się).
Natomiast jeśli chodzi o pracodawcę, to do podstawowej zalety, którą można wyróżnić jest oszczędność na organizacji miejsca pracy i sprzęcie dla pracownika.
Wady pracy zdalnej
Praca zdalna nie jest wcale tak kolorowa jakby mogło się wydawać. Do najczęstszych wad pracy zdalnej (dla pracownika) można więc zaliczyć:
- dekoncentrację – w domu istnieje wiele rozpraszaczy, które bardzo często odwracają uwagę pracownika od skupienia na wykonywanej pracy. Po pierwsze w domu mogą mieszkać również inni członkowie rodziny, którzy nie mają zamiaru siedzieć bezczynnie w domu i zazwyczaj wykonują jakieś codzienne czynności, jak pranie, gotowanie czy sprzątanie. Ponadto, uwagę od pracy może odwracać sam pokój, gdyż zawsze był on miejscem odpoczynku.
- brak miejsca do wykonywania pracy – czasami są takie sytuacje, że w domu/mieszkaniu brakuje cichego kąta, aby móc w pełnym spokoju wziąć się za pracę.
- problem z oddzieleniem życia prywatnego od pracy – pracując w domu czasami ciężko jest myśleć o pracy, jeśli ktoś z domowników prosi Cię o jakąś pomoc.
Natomiast w tym wszystkim można wyróżnić także wady pracy zdalnej dla pracodawcy. Pierwszym i chyba najważniejszym czynnikiem może być brak zaufania do pracownika. A może być to spowodowane brakiem kontroli nad wykonywanymi przez niego działaniami. Ponadto pracodawca nie ma 100% pewności, co pracownik może w danym momencie robić.
Podsumowanie informacji na temat pracy zdalnej
Jak widzisz praca zdalna ma swoje dobre i złe strony zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Może ona stać się dobrą propozycją współpracy tylko wtedy, kiedy pracownik umie się skoncentrować i umiejętnie wykorzystać dany czas. Natomiast jeśli dom to miejsce ciągłego braku skupienia, to nie jest to najlepsze rozwiązanie. Dlatego przed każdorazowym podjęciem pracy zdalnej powinieneś wziąć pod uwagę powyższe czynniki i dopiero podjąć decyzję.
TAGI:Zostaw komentarz do artykułu: Praca zdalna – zalety i wady
2 Komentarz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Praca zdalna w przypadku naszych pracowników dość dobrze się sprawdza.
Faktem jest, że zgłaszają nam uwagi, że czasem rodzina dekoncentruje itp., ale wszyscy przyznają jedno:
-mamy teraz wiele więcej czasu dla siebie i rodziny, bo nie musimy stać w korkach dojeżdżając do biura
Jest to niewątpliwie pozytywny skutek tej beznadziejnej sytuacji. Home Office u nas będzie można z powodzeniem stosować częściej niż dotychczas 🙂
Będąc w domu wiele czynników wpływa na rozproszenie naszej pracy, ale ogólnie nie jest źle.
Fakt, że zyskujemy czas, który poświęcamy na stanie w korkach, ale w sumie czy któryś z pracowników nie dawał sygnałów, że nie chce przenosić pracy do domu? Wiadomo, że dom to miejsce prywatne i cichy zakątek każdego z nas w, którym się odpoczywa.