PrestaShop 1.7 – problemy z aktualizacjami (problemy użytkowników)

, Czas czytania: min. , Komentarz(y):1

Przy aktualizacji oprogramowania PrestaShop użytkownicy trafiają na wiele problemów, które często nie są proste w rozwiązaniu. Najbardziej problematyczny w aktualizacjach jest moduł 1-Click Upgrade, który teoretycznie pozwala nam zaktualizować oprogramowanie. Jednak po próbie aktualizacji zazwyczaj otrzymujemy dużo błędów i jedyne co możemy zobaczyć to białą stronę. Duże problemy z tym modułem zaczęły pojawiać się przy próbie dużej aktualizacji oprogramowania PrestaShop z wersji 1.6 do wersji 1.7. A to za sprawą tego, iż nowa wersja wprowadza bardzo dużo zmian. Wiele modułów w tym 1-Click Upgrade nie jest kompatybilny z nowszą wersją.

Spis treści:

Największe problemy, na które natrafili użytkownicy przy aktualizacji oprogramowania z wersji 1.6 do wersji 1.7

  • Zdecydowanie największym problemem było tworzenie praktycznie od nowa całego sklepu. A to za sprawą braku kompatybilności wielu modułów oraz modułów, które użytkownicy pisali w pełni samodzielnie. Było to bardzo pracochłonne, ponieważ wymagało to stworzenia kopii zapasowej, aby sklep mógł istnieć podczas modyfikacji/prac przeprowadzanych nad nową wersją, szablonu i zainstalowania nowych modułów, które były w pełni kompatybilne z wersją 1.7.
  • Problemy dotyczyły również danych zawartych w sklepie. Niestety nie wszystkie dane mogliśmy przenieść za pomocą migracji danych, co wiązało się z uzupełnianiem ich ręcznie.
  • PrestaShop działa w nieco inny sposób niż poprzednia wersja. Z tego powodu użytkownicy musieli tworzyć cały szablon na nowo bądź też kupić dopasowaną wersję.
  • Web Developerzy przy tworzeniu sklepu w PrestaShop bardzo często decydują się na zmiany w plikach, aby zoptymalizować sklep do szybszego działania lub dostosować go do własnej konfiguracji serwera. Jednak przy aktualizacji wszystkie wprowadzone zmiany były utracone i należało je wprowadzić w nowej wersji od nowa.

Aktualizacje wewnętrzne wersji 1.7.X.X

Mogłoby się wydawać, że po przeprowadzeniu dużej aktualizacji z wersji 1.6 do 1.7 problemy z aktualizacjami znikną. Jednak tak się nie stało i użytkownicy zgłaszają, że aktualizacje między wersjami 1.7.X.X również sprawiają wiele problemów.

  • Problemy, z jakimi zmagają się użytkownicy podczas tych aktualizacji, dotyczą w głównej mierze modułów. Sprawiają one dużo problemów z poprawnym ładowaniem się sklepów oraz poprawnym działaniem wszystkich opcji, jakich potrzebujemy w naszym sklepie. Bardzo często, gdy użytkownicy próbowali przeprowadzić aktualizację 1-Click Upgrade, oprogramowanie było aktualizowane. Jednak nie wszystkie moduły mogły zostać zaktualizowane poprawnie, przez co otrzymywali oni informację o błędach, które bywały ciężkie w zlokalizowaniu i przeprowadzeniu naprawy.
  • Kolejne błędy, z jakimi użytkownicy musieli się zmagać, dotyczyły baz danych, z których nie były przenoszone wszystkie dane podczas aktualizacji na nowsze oprogramowanie. Niektóre potrzebne tabele w bazie danych nie były tworzone. Użytkownicy oprogramowania musieli własnoręcznie uzupełniać brakujące elementy.
  • Kolejna warta uwagi sprawa dotyczy drugiego języka, w którym strona była udostępniana. Użytkownicy po przeprowadzeniu aktualizacji otrzymywali informację o poprawnym jej ukończeniu. Po uruchomieniu sklepu na pierwszy rzut oka wszystko było w porządku, jednak sklep nie pozwalał wybrać im drugiego języka.

Skrót informacji

Użytkownicy wraz z aktualizacją oprogramowania z wersji 1.6 do 1.7 oraz z aktualizacjami 1.7.X.X zmagają się z wieloma problemami. Najczęstszym powodem są moduły, które nie są kompatybilne z nowymi wersjami lub te moduły zostały napisane własnoręcznie, przez co nie mogą zostać zaktualizowane do nowszej wersji. Użytkownicy często nie mieli wyboru i musieli stworzyć cały sklep od nowa, ponieważ było to prostsze niż próba naprawy. Jednak cały ten proces był bardzo pracochłonny i kosztowny. W sytuacji, kiedy problemy nie były poważne, twórcy próbowali przeprowadzać aktualizacje z innych wersji tego oprogramowania, co miało często pozytywne rezultaty.


Zostaw komentarz do artykułu: PrestaShop 1.7 – problemy z aktualizacjami (problemy użytkowników)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

candyweb patryk

Świeży koder z krwi i kości. Pochłonięty przez programowanie. Lubiący rozwiązywać kolejne napotykane problemy.