Programy do animacji wykorzystywane na stronach internetowych

, Czas czytania: 7:00 min. , Komentarz(y):4

Dzisiejsze strony internetowe powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także przyciągające wzrok odbiorców. Przedsiębiorcy, żeby wyróżnić się na tle konkurencyjnych firm, zlecają na przykład agencjom interaktywnym stworzenie dla nich stron www, które będą charakteryzowały się właśnie nieszablonowością. W ostatnim czasie modne stało się wykorzystywanie animacji na stronach internetowych, które uatrakcyjniają cały przekaz. Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawię jakie korzyści można mieć z zastosowania animacji na swojej stronie internetowej oraz jakie są przykładowe programy do animacji.

Spis treści:

Jakie animacje wykorzystuje się najczęściej na stronach internetowych?

Animacji, które można zastosować na stronie internetowej, jest naprawdę bardzo dużo. Jednak do tych najpopularniejszych, które zyskały swoją popularność dzięki skuteczności działania należą w szczególności:

 • film animowany – wykorzystuje się go w celu przedstawienia użytkownikom jakiejś czynności, na przykład pokazania im jak działa dana aplikacja czy program użytkowy. Odbiorca wówczas będzie mógł w bardzo krótkim czasie dowiedzieć sie konkretnych informacji na temat danego procesu. Przy tworzeniu filmu animowanego można wykorzystywać zarówno animacje rysunkowe, jak i zaawansowane animacje 3D.
 • slider – to rodzaj banera, który za pomocą zestawu obrazków/zdjęć naprzemiennie je wyświetla na stronie. Slidery wykorzystuje się najczęściej na stronach głównych w witrynach internetowych, zwłaszcza w sklepach internetowych. A to dlatego, że stanowią one ciekawą kompozycję, która przyciąga wzrok odbiorców. Można tam umieścić na przykład grafiki z aktualnymi promocjami bądź z grafikami prezentującymi nowe produkty znajdujące się w ofercie.
 • animowane mikro interakcje – ten rodzaj animacji określany jest jako ruch na stronie, który spowodowany jest przez samego użytkownika. A więc, animacje w tym przypadku pojawiają się wtedy, kiedy użytkownik będzie poruszał się na stronie, scrollował ją lub najeżdżał na dane elementy.
 • hero image – ta animacja to również rodzaj banera. Występuje on w postaci jednego dużego zdjęcia, na którym znajduje się ograniczona ilość treści. Umieszcza się go zazwyczaj na górze strony internetowej, ponieważ wtedy będzie mógł on zainteresować i zatrzymać użytkownika.

Przykładowe programy do animacji

Istnieje wiele programów do animacji, które zostają wykorzystane przez specjalistów do tworzenia stron internetowych. Należy podzielić je na:

Darmowe programy do animacji

Do najpopularniejszych darmowych rozwiązań należą:

 • Google Web Designer – jeśli chodzi o ten program do animacji, to jest to program od firmy Google, który umożliwia projektowanie i tworzenie reklam HTML5 przy użyciu skoncentrowanego interfejsu wizualnego lub kodu. Można powiedzieć, że jak na darmowy program, to posiada on dostęp do szerokiego pakietu narzędzi.
program do animacji Google Web Designer

Źródło: https://support.google.com/webdesigner/answer/3184833?hl=pl


 • Blender – to program do animacji, który oparty jest na rozwiązaniach open source. Wykorzystuje się go przede wszystkim do tworzenia trójwymiarowych grafik statycznych i animowanych. A co ważne, ten program ze względu na swoje zastosowania może być konkurencyjnym oprogramowaniem dla takiego programu jak 3ds Max.
program do animacji Blender

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Blender_(program)#/media/Plik:Blender_2.80.png


 • Synfig Studio – jest to oprogramowanie, które umożliwia przygotowanie animowanej grafiki w formacie 2D od podstaw. Program ten poleca się w szczególności małym zespołom oraz pojedynczym osobom. Należy także zaznaczyć, że jest to program oparty na rozwiązaniach open source (otwartych oprogramowaniach, którego licencja pozwala na legalne oraz nieodpłatne kopiowanie), który umożliwia stworzenie wyjątkowego stylu grafiki.
program do animacji Synfig Studio

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Synfig#/media/Plik:Synfig_Screenshot.png


 • Vectorian Giotto – natomiast ten program oferuje możliwość tworzenia animacji typu Flash. Aby z niego korzystać, nie trzeba posiadać technologicznej wiedzy, ponieważ program ten wyróżnia się kompleksowością oraz prostotą obsługi. Dzięki temu narzędziu można tworzyć różnego rodzaju animacje, na przykład mogą być to ruchome banery.
program do animacji Vectorian Giotto

Źródło: https://download.komputerswiat.pl/grafika-i-fotografia/edytory-flash/vectorian-giotto


Płatne programy do animacji

Natomiast do tych płatnych oprogramowań należy zaliczyć takie programy jak:

 • Adobe Animate – dawniej nazywany Adobe Flash Professional, to program do animacji, który służy do tworzenia treści multimedialnych i animacji komputerowych. Jest to bardzo zaawansowane oprogramowanie, wyposażone w bardzo dużą ilość narzędzi, dzięki któremu można stworzyć projekty zawierające rozbudowane multimedia.
program do animacji Adobe Animate

Źródło: https://www.vebo.pl/adobe-animate-cc-for-teams


 • 3ds Max – ten program do animacji jest dosyć rozbudowany i daje możliwość tworzenia trójwymiarowych grafik i animacji. Jego interfejs jest prosty w obsłudze, który zawiera dużą ilość narzędzi. Co ciekawe, ten program wykorzystywano przy projektach animacji i filmów (na przykład do fragmentów filmu „Władca Pierścieni”), jednak najczęściej używa się go do tworzenia gier komputerowych.
program do animacji 3ds Max

Źródło: https://www.autodesk.pl/products/3ds-max/features?plc=3DSMAX&term=1-YEAR&support=ADVANCED&quantity=1


 • Adobe After Effects – ten program do animacji umożliwia tworzenie wyjątkowych kompozycji. Pozwala on łączyć ze sobą wideo z grafikami, animacjami czy też tekstem oraz dodawać wizualne efekty specjalne. Program pozwala również na zaprojektowanie wtyczek rozszerzających jej użyteczność. Można powiedzieć, że jest to najpopularniejsze rozwiązanie do etapu produkcji filmu między filmowaniem.
program do animacji Adobe After Effects

Źródło: https://www.dobreprogramy.pl/Adobe-After-Effects-CC,Program,Windows,12434.html


 • Autodesk Softimage – ten program również służy do tworzenia trójwymiarowych grafik i animacji. Obecnie nie jest on już aktualizowany przez producenta i można powiedzieć, że jest to program z najdłuższą historią. Był on stosowany przy projektach filmów, w grach komputerowych czy też w prezentacjach multimedialnych.
program do animacji Autodesk Softimage

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Autodesk_Softimage#/media/File:Softimage_2012_UI.jpg

Jakie można mieć korzyści z zastosowania animacji na swojej stronie internetowej?

Jeśli wykorzystasz element animacji na swojej stronie internetowej, to możesz liczyć z tego względu na wiele korzyści. Dobrze dobrane animacje upiększają witrynę oraz przekładają się na zwiększenie konwersji. Należy jednak pamiętać, że wykorzystując animacje na swojej stronie internetowej, nie wolno z nimi przesadzić, ponieważ wtedy taka strona się długo ładuje, a użytkownicy zaczynają z niej uciekać. Dlatego, zanim podejmiesz się tworzenia animacji w programach do animacji, to powinieneś najpierw wszystko sobie zaplanować. Najlepiej byłoby, aby animacje były odpowiednio przemyślane i wkomponowane.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Programy do animacji wykorzystywane na stronach internetowych

4 Komentarz

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.