Trendy w projektowaniu stron internetowych na rok 2019 [Odgrzewamy temat]

, Czas czytania: min. , Komentarz(y):0

Jesteśmy w czasie, w którym z biegiem lat wszystko ulega zmianie. Liczba stron internetowych wciąż rośnie, a także ich wygląd jest inny. Więc żeby się wyróżniać, należy zapoznać się z najnowszymi trendami tego okresu. Warto spróbować czegoś nowego, oryginalnego, bo to może być początkiem czegoś pięknego. Więc spójrzmy zatem jakie trendy przyniesie/przyniósł nam w web design w roku 2019. Co prawda, jest już połowa roku ale odgrzewamy kotleta!

Spis treści:

Czy mniej znaczy więcej?

Jeżeli chcemy aby nasza strona była elegancka i przyciągała czyjąś uwagę warto skupić się na tym, żeby wykorzystywać mniejszy design, bo przecież pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Wtedy będzie bardziej przejrzyście i każdy kto odwiedzi stronę internetową będzie mógł lepiej z niej skorzystać. Treść jest ważna, ale przedstawienie jej w sposób zwięzły i konkretny zachęci użytkownika do dalszego czytania.

Pierwsze miejsce należy do UX

User Experience to tzw. doświadczenie użytkownika. Projektowanie UX powinno charakteryzować się szczególnym zwróceniem uwagi na to, żeby dostarczyć użytkownikowi pozytywnych doświadczeń. Dołączając do tego minimalistyczne formy designu może powstać coś naprawdę dobrego. Możemy też zainspirować się social mediami lub aplikacjami mobilnymi. Jeśli coś nam zaświta w głowie warto to wykorzystać i przelać swoje myśli na stronę internetową.

Strona internetowa na komputerze, a teraz jeszcze na smartfonie

Postaw na mobilność stron internetowych

Kiedyś wystarczyło, że na komputerze wpisało się stronę internetową, teraz jest inaczej. Wszędzie gdzie jesteśmy mamy pod ręką smartfona, a co za tym idzie? Nie musimy korzystać z komputera skoro mamy telefon. Dlatego serwisy muszą dobrze na nich wyglądać. Sprzyja temu przyspieszenie stron mobilnych, czyli Google z inicjatywą AMP. Dzięki temu witryny mogą się szybciej ładować na smartfonach. Jeśli są jakieś braki na stronie odtwarzanej na smartfonie to rok 2019 na pewno przyniesie jakieś korzyści.

Czy wideo jest modne?

Jest coraz więcej stron internetowych, gdzie zamiast tekstu możemy zobaczyć wideo. Jest to forma z innej beczki. To co obejrzymy może zostać przez nas lepiej zapamiętane niż czytany tekst. Tak samo jest z grafikami i wykresami. Zamiast czytać tekst, możemy to samo zobaczyć na wykresie. Grafika przedstawia nam omawiane zagadnienie i łatwiej jest nam przyswoić daną treść.

Czy może być coś lepszego niż prostota i symetria na stronie internetowej?

Dzięki tym cechom, strona www staje się przyjazna dla smartfona jak i komputera. Użytkownicy zmieniając tryb przesiadywania na stronie, nie muszą się niczego obawiać, bo dzięki temu nie będą odczuwać dyskomfortu. To co było na komputerze, będzie i na smartfonie.

Czy warto stosować slider?

Trendy w projektowaniu stron - koniec slajdów

Slider to inaczej przewijające zdjęcia, umieszczane są tam najważniejsze treści, które co kilka sekund się zmieniają. Czy warto coś takiego stosować? Raczej nie. Użytkownicy wchodząc na stronę tak naprawdę nie zwracają na to uwagi, nie klikają w nie aby dowiedzieć się czegoś więcej, a przede wszystkim czas ładowania strony się wydłuża.

Czy to już koniec paginacji?

Większość z nas odwiedzając strony www zmierzyło się z tym, że dalsze części treści można przeczytać na następnej stronie. Jest to bardzo uciążliwe, bo nie każdemu chce się klikać, żeby coś doczytać. Więc zamiast klikać, wolimy przewijać stronę tak jak to robimy korzystając z mediów społecznościowych. Miejmy nadzieję, że będzie to nowy trend 2019 roku.

Biały, a może lepiej czarny?

Obecnie większość stron internetowych ma tło w kolorze białym, ale czemu by nie zrobić tła czarnego? On podobnie ma w sobie zachowany minimalizm. Biała czcionka jest dobrze widoczna, dzięki czemu wszystko jest wyraźne i czytelne. Warto spróbować i ocenić czy pasuje to także do większych ekranów niż smartfon.

Ekran na dotyk

Trendy w projektowaniu stron - moda na dotyk

Technologia cały czas idzie do przodu, więc nie tylko telefony komórkowe czy tablety posiadają ekrany dotykowe. Posiada je także część laptopów. Dlatego biorąc pod uwagę projektowanie stron www, trzeba uwzględnić to, że użytkownik nie będzie używał „myszki” tylko będzie dotykał to co chce otworzyć na danej stronie.

Teraz trochę w skrócie

Minimalizm, wideo, smartfony, UX… Właściwie te terminy są już nam znane. 2019 rok przyniesie nam tylko ich ulepszenie. Strony internetowe powinny wzbudzać w człowieku pozytywne wrażenie, nie powinny być dla niego uciążliwe. Jednak nie oczekujmy, że wyjdzie z tego arcydzieło sztuki, bo nie o to w tym chodzi. Chodzi o to, żeby użytkownik mógł swobodnie, bez żadnych uciążliwości korzystać ze strony.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Trendy w projektowaniu stron internetowych na rok 2019 [Odgrzewamy temat]

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.