WordPress i Joomla, czyli najpopularniejsze systemy CMS
, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):0
Dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić firmę bez własnej strony internetowej. Powinna być ona jednak przejrzysta, oryginalna i co więcej, wyświetlać się bez problemu nie tylko na komputerze, ale i urządzeniach mobilnych. Często do tworzenia prostych stron www wykorzystywane są systemy CMS.
Spis treści:
- Czym są systemy CMS?
- Kilka słów o WordPressie
- Joomla – co warto wiedzieć o tym systemie CMS?
- Systemy CMS a tworzenie stron internetowych
Czym są systemy CMS?
CMS to skrót od angielskiej nazwy Content Management System i oznacza po prostu System Zarządzania Treścią. Pojęcie to odnosi się do oprogramowania pozwalającego na stworzenie prostej strony www bez posiadania szczególnych umiejętności programistycznych. Za sprawą intuicyjnego panelu administracyjnego, użytkownik może daną witryną dowolnie zarządzać. Systemy CMS są bardzo łatwe w obsłudze, a jednocześnie umożliwiają na samodzielne modyfikowanie treści – tekstów, grafik, zdjęć, filmów video, tabel itd. Dają tym samym sporo możliwości, ale mają również i pewne ograniczenia, z których istnienia warto zdawać sobie sprawę. Doskonale sprawdzają się przy projektach mniej skomplikowanych, również dzięki różnego rodzaju wtyczkom, ale nie zawsze spełniają oczekiwania bardziej wymagających użytkowników.
Kilka słów o WordPressie

Najpopularniejszy na całym świecie system CMS to oczywiście WordPress. Sporą popularnością cieszy się także w Polsce. Jest przede wszystkim łatwy w obsłudze i nie wymaga żadnej znajomości programowania. Sprawdza się więc przy mało skomplikowanych stronach internetowych i blogach. Jednak już w przypadku serwisów bardziej rozbudowanych WordPress może nie podołać zadaniu.
WordPress oferuje sporo darmowych szablonów graficznych i ciekawych wtyczek – darmowych i płatnych. Ma jednak i swoje wady. Strony oparte na tym systemie są dość podatne na ataki hakerskie, dlatego warto pilnować aktualizacji systemu. Ponadto bezpłatne szablony często są do siebie podobne i od razu rzucają się w oczy. Takie strony internetowe często wyglądają niestety na amatorskie.
Z tego powodu osoby, które chcą mieć oryginalną i dobrze dopracowaną stronę internetową dla swojej firmy muszą posiadać wiedzę programistyczną lub zlecić wykonanie zadania specjaliście. Wówczas mogą mieć pewność, że ich strona www będzie profesjonalna, a przy tym dobrze chroniona przed ewentualnymi włamaniami. Obecnie ogromne znaczenie ma również dostosowanie strony do wymogów wyszukiwarki Google i urządzeń mobilnych.
Joomla – co warto wiedzieć o tym systemie CMS?

Bardzo popularnym systemem CMS jest także Joomla. Nie wymaga on posiadania zbyt dużej wiedzy technicznej, ale mimo to panel administracyjny jest w tym przypadku bardziej skomplikowany niż ma to miejsce w WordPressie. Wiele osób uważa ten system za mniej intuicyjny, ale na szczęście w sieci można znaleźć wiele instrukcji i materiałów edukacyjnych na ten temat.
System Joomla pozwala użytkownikom na budowę w miarę skomplikowanych platform internetowych. Do tego celu trzeba już jednak posiadać nieco większą wiedzę i umiejętności. Aby dana strona www była oryginalna i spełniająca wszystkie oczekiwania odnośnie designu czy funkcjonalności, warto powierzyć zadanie jej tworzenia doświadczonej firmie, która ma na swoim koncie wiele projektów stron internetowych i w pełni wykorzysta potencjał, jaki daje Joomla. W przeciwnym wypadku efekt końcowy może być daleki od oczekiwanego. Wówczas ciężko będzie pozyskać klientów poprzez stronę internetową, która może nawet zniechęcać ich do danego przedsiębiorstwa.
Systemy CMS a tworzenie stron internetowych
WordPress i Joomla to najpopularniejsze systemy CMS wykorzystywane do tworzenia stron internetowych. Do ich obsługi nie jest potrzebna w zasadzie żadna wiedza programistyczna. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że przy ich pomocy nie da się stworzyć rozbudowanego portalu czy witryny internetowej o wielu funkcjonalnościach bez umiejętności programistycznych. W takim przypadku lepiej usługę zlecić profesjonalistom.
TAGI: