Brutalizm jako nowy trend w web designie na rok 2020

, Czas czytania: 3:00 min. , Komentarz(y):2

Design 2020? To już wiadome, że w tym roku brutalizm wkroczył w projekty web designu. Co prawda, stosowano go już kiedyś w tworzeniu witryn internetowych, ale czy coś się w nim do tej pory zmieniło? Czy będzie to hit ostatnich lat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat brutalizmu w web designie na rok 2020.

Spis treści:

Brutalizm – co to takiego?

Brutalizm to trend architektoniczny, który wywodzi się z lat 50 ubiegłego stulecia. Natomiast nazwa pochodzi z języka francuskiego od słowa: „brut” i oznacza surowy. A czym tak naprawdę charakteryzuje się ten trend? Otóż brutalizm przedstawia budynki w stanie surowym, czyli niedokończonym. Chce pokazać je w prawdziwej okazałości, bez żadnych ulepszeń. Dlatego też, głównymi cechami tego trendu jest brak jakichkolwiek ozdób oraz minimalizm. Podobnie jest w projektach stron internetowych. Ich twórcy zamiast korygować liczne niedokładności, uwidaczniają je. A to świadczy tylko o jednym. Zaczęto stosować brutalizm w web designie.

Brutalizm w web designie

Charakterystyka brutalizmu

Tak jak przed kilkoma laty, brutalizm wrócił do trendów web designu. Być może dlatego, że coraz częściej nawiązuje się do lat 90. Obecnie w sieci jest mnóstwo stron, które są piękne graficznie i przejrzyste, że tak naprawdę ciężko by było przebić się przez tłum firm. Dlatego w designie na 2020 rok, brutalizm stał się jednym z najlepszych haseł. Wnosi on ze sobą pewne zmiany, które z pewnością pozwolą wyróżnić się niejednemu użytkownikowi w sieci. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli brutalizm charakteryzuje się minimalistycznością, to zaprojektowanie witryny będzie zajmowało tyle samo czasu, co projekt strony we wcześniejszym designie. Trzeba poświęcić temu swoją uwagę, wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności oraz wszelkie inne aspekty. Musisz również wiedzieć, że taki projekt powinien być wykonany w pełni profesjonalnie, po to aby użytkownicy chcieli zwrócić na niego swoją uwagę.

Co trzeba zrobić, aby strona internetowa wyróżniała się brutalistycznym stylem?

Jeśli chcesz, aby Twoja strona wyróżniała się brutalizmem i była zgodna z web designem na 2020 rok, to powinieneś wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

 • Aby strona www charakteryzowała się brutalistycznym stylem, to powinna wystrzegać się rozbudowanych kodów.
 • Wszystkie odcienie kolorów lub rodzaje czcionek wykorzystywane w projekcie, powinny być proste i charakterystyczne dla tego nurtu. A więc, kolory dla takiego trendu powinny być nasycone, dostępne w podstawowej palecie barw. Natomiast polecane czcionki to Times New Roman, Verdana czy też Arial.
 • Kolejną cechą brutalistycznego stylu designu 2020 jest stworzenie witryny tak, aby podobała się przede wszystkim Tobie, a nie odbiorcom.
 • Jeszcze inną ważną namiastką tego stylu są zdjęcia. W przypadku brutalizmu, używanie wszelkich efektów jest stanowczo zabronione. Zdjęcie powinno oddawać swój prawdziwy wygląd.
 • Taka strona powinna cechować się również minimalistycznością i przestrzennością oraz pełną oryginalnością.

Przykład Brutalizmu w web designie – balenciaga.com

Podsumowanie

Jak widzisz, twórcy stron, aby wyróżnić się w sieci znowu postawili na brutalizm. Czy to będzie dobre rozwiązanie w web designie 2020? Można powiedzieć, że z czasem się to okaże. Ale bądźmy dobrej myśli. Przecież twórcy stron znają się lepiej i wiedzą, co może przynieść korzyści? Swoją drogą warto zachować” swój styl”, trendy przychodzą i odchodzą, a strony często zostają na długie lata. To co okazuje się nowością w jednym roku, nie koniecznie jest wyznacznikiem trendów na lata kolejne. My raczej nie idziemy w kierunku brutalizmu…

Przykład Brutalizmu w web designie – andrzejmazur.pl

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Brutalizm jako nowy trend w web designie na rok 2020

2 Komentarz

 1. Kamil

  Dobrze rozumie, że brutalizm jest pewną ewolucją stylu minimalistycznego? Tu do całej serii uproszczeń dochodzą również te związane z brakiem elementów dekoracji. Zastanawiam się, na ile tak dalece posunięte uproszczenia pomagają użytkownikom oraz w jakim stopniu wprowadzają ich w zagubienie. Na przykładzie podanych stron widać, że Ich projekt zdecydowanie odbiega od standardów UX. Strony w stylu brutalistycznym na pewno zapadają w pamięć i wyróżniają się na tle konkurencji. Tylko pytanie brzmi czy w pozytywny sposób?

 2. Marcel

  Moim zdaniem ten cały „styl” brutalistyczny jest brzydki. Inaczej jest paskudny. Za każdym razem gdy widzę ten typ „sztuki” mam wrażenie że jest to usprawiedliwienie lenistwa i umiejętności na bardzo niskim poziomie. Dodawanie łatki że przedmiot (obraz, ubranie, strona itp…) jest brutalistyczny to tylko dodawanie legendy aby się sprzedało. „Bo jeśli nie dostrzegasz piękna w prostocie toś widocznie (tu wstaw własny przymiotnik)”.

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.