CMS i jego możliwości – dowiedz się, jak działa system zarządzania treścią

, Czas czytania: 8:30 min. , Komentarz(y):5

Aby sprawnie zarządzać swoją stroną internetową, wcale nie musisz posiadać rozległej wiedzy na temat programowania. Nie będzie Ci również potrzebne specjalistyczne oprogramowanie. We wszystkim pomoże Ci, tak zwany System Zarządzania Treścią. Jedyne co musisz mieć, aby móc w pełni korzystać z dobrodziejstw systemu CMS, to odpowiedni link, login oraz hasło.

Poznaj możliwości Systemu Zarządzania Treścią. Zobacz, jakie są jego rodzaje oraz dowiedz się, co mają do zaoferowania poszczególne platformy. Zapraszam do lektury.

Spis treści:

CMS – definicja

CMS, z angielskiego Content Management System, to nic innego, jak oprogramowanie, służące do samodzielnego publikowania treści na stronie internetowej. Posiada bardzo prosty, intuicyjny interfejs, dzięki czemu może z niego korzystać każdy użytkownik, który nie posiada zaawansowanej wiedzy o programowaniu i nie posługuje się językiem HTML.

System CMS pozwala użytkownikowi dowolnie zmieniać, usuwać, modyfikować oraz aktualizować treści na stronie internetowej. Wystarczy, że posiada on odpowiedni link (do dedykowanej strony) oraz własny login i hasło. Po zalogowaniu do panelu administracyjnego użytkownik ma dostęp do różnych funkcji, dzięki którym organizowanie strony internetowej jest jeszcze prostsze. Funkcje te, poza możliwością edycji tekstu, pozwalają również na dodawanie różnych multimediów, takich jak zdjęcia czy filmy.

Rodzaje systemów CMS

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje systemów zarządzania treścią. Są to systemy o otwartym kodzie źródłowym (Open Source) oraz systemy o zamkniętym kodzie źródłowym, tworzone jako produkt danej firmy (autorskie CMS). Poniżej wyjaśnię czym się charakteryzują.

Open Source

Systemy Open Source są udostępniane użytkownikom bez dodatkowych opłat. Są bardzo łatwo dostępne, a dodatkowo pozwalają na instalowanie różnych wtyczek oraz korzystanie z aktualizacji. Wtyczki udostępniają wiele nowych funkcji, a dzięki aktualizacjom użytkownik ma pewność, że system będzie działać sprawnie.

Otwarte systemy CMS są na bieżąco sprawdzane oraz udoskonalane przez programistów na całym świecie. W przeciwieństwie do autorskich, aktualizacje w systemach Open Source są całkowicie darmowe, ale trzeba je wykonywać na bieżąco (ze względu na otwarty kod źródłowy). Panel administracyjny otwartych systemów CMS daje pełne możliwości edycji treści na stronie. Na bieżąco powstają nowe dodatki, moduły i inne przydatne funkcje, aby użytkownik miał jeszcze większe pole manewru na stronie.

Autorski CMS

Jest to autorskie oprogramowanie, stworzone na specjalne zamówienie. Charakteryzuje je niepowtarzalny szablon graficzny oraz unikalne funkcje. Autorski CMS nie jest tak popularny, jak Open Source, głównie ze względu na to, że nie jest darmowy. Autorskie oprogramowania CMS tworzone przez agencje mają zdecydowanie więcej wad niż zalet. Są to między innymi słabe zabezpieczenia oraz brak darmowych aktualizacji (agencje często naliczają sobie duże kwoty za coś, co inni mają za darmo w otwartych systemach CMS).

Dlaczego na ogół odradza się wybieranie autorskich systemów CMS? Dlatego, że:

  • użytkownik nie może skorzystać z pomocy innej agencji, ponieważ jest przywiązany do tej, która stworzyła i uruchomiła własny system CMS,
  • system jest bardziej podatny na ataki hakerskie, ponieważ pracuje nad nim zbyt mała liczba osób, które mogłyby uchronić witrynę przed atakami z zewnątrz,
  • nie są one kompatybilne z istniejącymi już dodatkami oraz systemami,
  • nie można wykorzystywać w nich gotowych szablonów, a co za tym idzie trzeba od zera tworzyć nowe motywy,
  • użytkownik nie może korzystać z wielu usług, takich jak SEO czy optymalizacje.

Dostępne oprogramowania i ich zalety

Najpopularniejszymi systemami CMS na świecie są WordPress, Drupal oraz Joomla!, ale znane są również inne oprogramowania – Quick.Cms i Typo3. Do korzystania z niektórych z nich wcale nie potrzebujesz mieć ukończonych studiów informatycznych oraz posiadać rozległej wiedzy programistycznej, inne zaś wymagają wiedzy i doświadczenia. Poniżej pokaże Ci, co mają do zaoferowania poszczególne systemy.

WordPress

To najbardziej znany i lubiany system CMS, z którego może skorzystać każdy, nawet niedoświadczony użytkownik. Charakteryzuje go duży wybór wtyczek, motywów i szablonów, które w większości są udostępniane za darmo, a jeżeli są płatne, to można je nabyć za niewielkie pieniądze.

WordPress posiada dobrze rozbudowane, a zarazem proste w obsłudze menu, dzięki czemu zarządzanie treścią na stronie nie sprawia użytkownikowi problemu. Jest to całkowicie darmowy system CMS, który dodatkowo ma naprawdę dużą społeczność. Jest to jedna z największych społeczności na świecie. Użytkownicy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i uwagami na jego temat na różnych forach dyskusyjnych bądź grupach na Facebooku.

Poza wcześniej wymienionymi szablonami i motywami WordPress pozwala również na dodawanie niestandardowych pól w formularzach. Użytkownik sam lub za pomocą wtyczki może dodawać dodatkowe pola, dzięki czemu wpisy na blogu, bądź podstrony na stronie, będą miały dodatkowe etykiety czy też opisy.

Joomla!

Drugie miejsce w rankingu najbardziej znanych i lubianych systemów CMS zajmuje Joomla!. System dostępny jest w kilkudziesięciu różnych wersjach językowych, a dodatkowo daje dostęp do dużej bazy informacyjnej, w tym do samouczków oraz for dyskusyjnych.

Tak jak w przypadku WordPressa, Joomla! jest całkowicie darmowym systemem CMS, z tą różnicą, że jest on niego znacznie bardziej rozbudowany. Niektóre agencje, które projektują swoje strony na podstawie darmowe systemu Joomla!, tworzą własne, dedykowane instrukcje obsługi do tego systemu. Dzięki takim zabiegom użytkownicy mogą z łatwością poruszać się w panelu administracyjnym platformy.

Joomla!, jako system zarządzania treścią napisany w języku PHP, jest również dobrze zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek, dzięki czemu strona, która jest zbudowana na tym systemie, bardzo dobrze pozycjonuje się w Google.

Drupal

Jest to system zarządzania treścią i framework, dużo bardziej zaawansowany od wcześniej opisywanych systemów CMS. W tym przypadku konieczna jest przynajmniej podstawowa znajomość języka programowania (PHP, HTML, CSS). Drupal, podobnie jak WordPress, jest na bieżąco ulepszany i rozwijany przez programistów na całym świecie, dzięki czemu jest praktycznie odporny na ataki hakerskie.

Drupal CMS pozwala użytkownikowi korzystać z ciekawych funkcji, pozwala też dowolnie zarządzać i modyfikować treścią na stronie. Może być wykorzystywany do znacznie bardziej rozbudowanych stron www, nawet tych wielojęzycznych.

Ten system Open Source pozwana na zaawansowaną administrację użytkownikami. W standardzie posiada takie opcje jak: rejestracja, profil użytkownika, kanały RSS, menu. Administrator może dowolnie dostosowywać wygląd strony, a także tworzyć blogi, fora, strony www i wiele innych.

Quick.Cms i Typo3

Pozostałe dwa darmowe systemy CMS to Quick.Cms oraz Typo3. Pierwszy jest podobny w obsłudze do WordPressa oraz Joomli!. Ma wszechstronne zastosowanie, ale niewielką ilość wtyczek. Przy jego pomocy można tworzyć proste strony, blogi bądź też witryny internetowe.

Typo3 to z kolei system, z którego niestety nie skorzystają osoby, które nie mają żadnej wiedzy programistycznej. Jego interfejs może bowiem okazać się za bardzo skomplikowany dla przeciętnego kowalskiego. Ten system pozwala obsługiwać różne strony, od prostych blogów, po zaawansowane strony i serwisy internetowe.

Podsumowanie

Wiesz już, co to jest system CMS, jak działa oraz jakie są jego rodzaje. Wiesz też, jakie oprogramowania są obecnie dostępne oraz jakie są ich wady i zalety. Dzięki otwartym systemom CMS zarządzanie treścią na stronie jest łatwe, przyjemne i przede wszystkim dostępne dla każdego.

Dobry system to taki, dzięki któremu można samodzielnie, a do tego w bardzo prosty i szybki sposób dokonywać różnych zmian na stronie – edytować, modyfikować, dodawać, usuwać itd. Za pomocą darmowych systemów Open Source masz dostęp do wachlarza najróżniejszych funkcji i dodatków, dzięki którym Twoja strona, nie tylko wygląda dobrze, ale jest przede wszystkim funkcjonalna i zdecydowanie bardziej popularna.

Z systemów CMS mogą korzystać zarówno profesjonaliści, jak i osoby, które z programowaniem nie mają nic wspólnego. Pamiętaj, jeżeli nie masz głowy do zarządzania treścią na stronie www, zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy. Pokażemy Ci, jak to wszystko ogarnąć.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: CMS i jego możliwości – dowiedz się, jak działa system zarządzania treścią

5 Komentarz

  1. Ela

    System CMS jest świetnym rozwiązaniem dla osób które nie bardzo rozumieją język html ale prowadzą stronę internetową i chcą pozmieniać kilka rzeczy. System CMS jest łatwy i przyjemny w użytkowaniu wiec z całego serca polecam każdemu.

  2. Pola

    Interesujący artykuł o CSM, który zachęcił mnie do zgłębiania treści z nim związanych. Spodobało mi się też opisanie dostępnego oprogramowania wraz z jego zaletami, co pozwala zorientować się w temacie osobom, które nie wiedzą od czego zacząć i jakie oprogramowanie najlepiej wybrać.

Dodaj komentarz

candyweb zuzia

Absolwentka dziennikarstwa, która kocha Pandy. Interesuje się poznawaniem kultur, w szczególności Japońskiej. Uwielbia horrory i zagadki kryminalne, a także gry komputerowe, planszowe i karciane.