Szukajcie, a znajdziecie – czyli jak korzystać z zaawansowanego wyszukiwania Google

, Czas czytania: 8:00 min. , Komentarz(y):5

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się spędzić mnóstwo czasu na wyszukanie konkretnej strony w internecie. Po wpisaniu frazy, Google używa swoich algorytmów, aby precyzyjnie wyświetlić Ci wszystkie wyniki, określone na podstawie Twojego zapytania. Nie zawsze jednak wyszukane propozycje spełniają Twoje oczekiwania. Kiedy po raz enty nie możesz znaleźć tego, co Cię interesuje, nerwy biorą górę i koniec końców rezygnujesz z dalszych poszukiwań.

Są jednak pewne triki, które pozwolą Ci precyzyjnie wyszukać odpowiedzi na Twoje zapytania w Google. Z tego artykułu dowiesz się między innymi jak działa zaawansowane wyszukiwanie Google oraz jak zwiększyć trafność wyników.

Spis treści:

Jak działa zaawansowane wyszukiwanie Google?

Wyszukiwarka Google pozwala uzyskać precyzyjne wyniki poprzez wyszukiwanie zaawansowane. Użytkownik po wpisaniu określonej komendy w oknie wyszukiwań ma dostęp do znacznie bardziej szczegółowych treści. Umożliwiają to między innymi takie operatory, jak allintext, allinurl czy też najzwyklejszy cudzysłów.

Prace nad funkcjonalnością wyszukiwarki nie ustają, co sprawia, że odpowiedzi na zapytania użytkowników są jeszcze bardziej precyzyjne. Google określa wyniki na podstawie bieżącej lokalizacji, aktywności w sieci, czy też na podstawie historii wyszukiwania, dlatego wyszukane informacje nie zawsze przynoszą satysfakcję. Co w takich przypadkach należałoby zrobić, aby oszczędzić sobie nerw i bez problemu znaleźć to, czego się szuka? Skorzystać z zaawansowanego wyszukiwania i z operatorów rzecz jasna.

12 Operatorów Google – jak zwiększyć trafność wyników?

Google już jakiś czas temu wyszedł naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i wprowadził, tak zwane operatory wyszukiwania zaawansowanego. Lista jest długa, ale znacząco ułatwia wyszukiwanie informacji. Jeżeli chcesz, aby Google pokazał Ci precyzyjne wyniki, powinieneś korzystać z któregoś z niżej wymienionych operatorów:

Cudzysłów

Użycie cudzysłowu w wyszukiwarce pozwala znacznie uściślić wyniki wyszukiwania. Ścisłe dopasowanie wyświetla tylko te określone, wpisane w cudzysłowie, frazy bez odmieniania ich przez przypadki oraz bez uwzględniania synonimów.

W niektórych jednak przypadkach lepiej zrezygnować ze ścisłego dopasowywania, ponieważ nie zawsze znajdziemy to, czego szukamy i jedyne, na co trafimy, to zdanie: „nie znaleziono żadnych wyników wyszukiwania dla hasła…”.

Filetype

Ta metoda pozwala na precyzyjne wyszukanie konkretnego typu pliku – .pdf, .docx, .jpeg lub .txt. Jeżeli w wyszukiwarce wpiszemy filetype:pdf pozycjonowanie, to w wynikach wyszukiwania pojawią się wszystkie te pliki, które omawiają temat pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych.

filetype

Allintext

Operator allintext: pozwala na wyszukanie każdej strony zawierającej wpisane po dwukropku słowo kluczowe. Po naciśnięciu enter, Google przeanalizuje wszystkie elementy strony internetowej w poszukiwaniu słowa kluczowego, między innymi w title, description i meta tagach. Dla porównania samo polecenie intext: pozwala uzyskać skrócone wyniki, zawierające wyszukiwane słowo lub słowa w treści strony.

Allinurl

Bardzo fajnym trikiem na zawężenie wyników wyszukiwania Google jest użycie wyrażenia allinurl:. Pozwala to na wyszukanie konkretnego słowa kluczowego w adresie strony www. Dzięki tej opcji możemy dotrzeć tylko do konkretnych stron, których tematyka skupia się wokół wpisanego słowa kluczowego – np. allinurl:sklep rybny.

Allintitle

Podobnym wyrażeniem do allinurl:, jest komenda allintitle:. Przy użyciu tej komendy Google zawęża wyniki wyszukiwania tylko do tych stron, które zawierają określone przez użytkownika słowo kluczowe w tytule strony.

Bez frazy

Wyszukiwanie fraz w niektórych przypadkach może być dość uciążliwe. Zwłaszcza wtedy, gdy jedna fraza ma różne znaczenia. Google i w tym przypadku służy pomocą i umożliwia użytkownikom wykluczenie konkretnych słów kluczowych.

Jeżeli nie chcemy, aby wyświetlały nam się wyniki wyszukiwania związane np. z hotelami, to przed słowem „hotel” stawiamy minus. W ten sposób Google wyświetli nam bardziej precyzyjne wyniki bez niechcianego słowa.

Na przykład:

bez frazy

OR

Operator OR wpisany pomiędzy dwa słowa kluczowe pozwala na precyzyjne dotarcie do konkretnej pozycji. Na przykład wiem, że w Iławie albo w Iłowie jeździ wodny tramwaj, nie mam jednak pewności, w którym więc wpisuje w wyszukiwarce Iława OR Iłowo. Google wskazuje jednogłośnie na Iławę, więc odpuszczam dalsze poszukiwania i skupiam się tylko na tym jednym mieście.

Oczywiście to tylko przykład, ponieważ, jak wiadomo, w Iłowie nie ma wodnych tramwajów. Warto jednak znać tą metodę wyszukiwania, jeżeli nie jest się pewnym, o jakie słowo dokładnie chodziło.

Warto również wspomnieć, że, nawet jeżeli nie użyjemy operatora OR, Google i tak poradzi sobie z wyszukaniem tego, co nas interesuje. Pojawi się wtedy komunikat: „czy chodziło ci o: słowo kluczowe”.

Kolejną opcją, która zdecydowanie zawęzi wyniki wyszukiwania, jest komenda related:nazwa domeny.pl. Ta opcja pozwana na odnalezienie witryn o tej samej tematyce. Jeżeli chcemy sprawdzić strony o podobnej tematyce co nasza strona – lub zbadać co ma do zaoferowania nasza konkurencja – możemy użyć wyrażenia related:.

Site

Bardzo przydatną opcją zaawansowanego wyszukiwania Google, jest komenda site:. Pozwala ograniczyć się jedynie do konkretnej witryny. Jeżeli chcemy wyszukać konkretny artykuł na konkretny temat na konkretnej stronie, możemy śmiało skorzystać z komendy site:.

Na przykład, powiedzmy, że kiedyś przeczytałeś na stronie artykuł o androidzie 11, jeżeli chciałbyś ponownie zapoznać się z treścią tego artykułu w wyszukiwarce Google wpiszesz site:stronadocelowa.pl/blog android 11.

site

# lub @

Wyszukiwarka Google umożliwia również przeszukiwanie mediów społecznościowych, takich, jak Facebook czy Instagram. Aby dotrzeć do profilu znanego artysty lub celebryty wystarczy w wyszukiwarce Google wpisać imię, lub pseudonim osoby, którą chcemy znaleźć oraz użyć # lub @, np. Lady Gaga @facebook.

W ten sposób ominiemy wszystkie niechciane strony, na których moglibyśmy znaleźć nieprzydatne informacje na temat szukanej osoby, takie jak plotki czy fake newsy.

Dwukropek

Google umożliwia nie tylko operowanie samymi słowami kluczowymi, ale również pozwala na sprecyzowane wyszukiwanie konkretnych wydarzeń w jakimś przedziale liczbowym. W tym celu użytkownik może skorzystać z dwukropku, który pozwoli mu na wyszukanie informacji związanych z jakimś konkretnym okresem.

Na przykład:

dwukropek

Gwiazdka – frazy niekompletne

Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się zapomnieć jakiejś części zdania. Ktoś kiedyś coś Ci powiedział, a ty zupełnie nie możesz sobie przypomnieć, o co chodziło. W takiej sytuacji również możesz skorzystać z jednego z operatorów zaawansowanego wyszukiwania Google, a mianowicie z gwiazdki.

Na przykład:

frazy niekompletne

To nie jedyne sposoby wyszukiwania!

Zaprezentowane wyżej sposoby to tylko niektóre z trików, jakie Google dla nas przygotował. Są to najczęściej używane komendy, które znacznie ułatwiają nam wyszukiwanie różnych informacji w sieci. Google wciąż pracuje nad udoskonaleniem wyszukiwarki, aby ta spełniała oczekiwania wszystkich użytkowników.

Poza wymienionymi w artykule zaawansowanymi metodami wyszukiwania użytkownik ma również możliwość skorzystania z innych metod od Google. Konkretne grafiki znajdziemy w Google Grafika, a jeżeli chcemy oddać swój los w ręce szczęścia, możemy skorzystać z opcji „Szczęśliwy traf”.

Operatory wyszukiwania zaawansowanego pomagają zawęzić i sprecyzować wyszukiwanie, są niezwykle pomocne, ponieważ dzięki nim możemy szybko znaleźć to, na czym nam najbardziej zależy. A jakie znacie inne sposoby na szybkie dotarcie do pożądanych informacji w Google? Swoimi opiniami możecie dzielić się z nami w komentarzach.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Szukajcie, a znajdziecie – czyli jak korzystać z zaawansowanego wyszukiwania Google

5 Komentarz

Dodaj komentarz

candyweb zuzia

Absolwentka dziennikarstwa, która kocha Pandy. Interesuje się poznawaniem kultur, w szczególności Japońskiej. Uwielbia horrory i zagadki kryminalne, a także gry komputerowe, planszowe i karciane.