Co powinna zawierać dobra mapa strony xml?
, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):2
Mapę strony tworzy się przede wszystkim po to, aby ułatwić wyszukiwarce Google odnalezienie szczegółowych informacji na temat wszystkich podstron w serwisie. Co powinna zawierać dobra mapa strony, a także jakie korzyści można mieć z jej utworzenia? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej informacji dotyczące tego tematu.
Spis treści:
- Co to jest mapa strony?
- Co powinna zawierać dobra mapa strony xml?
- Jakie korzyści wynikają z utworzenia pliku Sitemap.xml?
- Podsumowanie informacje
Spis treści
Co to jest mapa strony?
Mapa strony to nic innego jak plik (najczęściej Sitemap.xml), w którym znajdują się informacje na temat podstron znajdujących się w Twojej witrynie. Inaczej mówiąc jest to seria linków, które chcesz, aby były widoczne w wyszukiwarce i dostępne dla użytkowników sieci. Ponadto jest to plik podobny do robots.txt, ponieważ ułatwia on i zdecydowanie przyspiesza analizę danej strony internetowej robotom Google. Należy tutaj również wspomnieć o tym, że utworzenie mapy strony nie zagwarantuje automatycznej indeksacji wszystkich podstron znajdujących się w Twojej witrynie, a jedynie usprawni cały ten proces i trzeba o tym pamiętać.
Co powinna zawierać dobra mapa strony xml?
Dobra mapa strony ma przede wszystkim stworzoną pewną strukturę, z której powinno się korzystać. Taka mapa xml powinna przede wszystkim posiadać obowiązkowe 3 tagi, do których należą:
- <urlset> – jest to znacznik, który zawiera wiele znaczników <url> i odwołuje się do obowiązującego protokołu;
- <url> – natomiast ten znacznik to tag nadrzędny dla każdego wpisu adresu URL;
- <loc> – ten znacznik określa lokalizację adresu URL.
Do jeszcze innych parametrów dostępnych w pliku mapy strony xml należą:
- <lastmood> – znacznik wskazujący datę ostatniej aktualizacji pliku;
- <changefreq> – znacznik określający częstotliwość zmian występujących na stronie;
- <priority> – znacznik, który określa priorytet adresu URL pośród innych adresów URL.
Oprócz tego, plik ten powinien znajdować się w głównym katalogu serwera HTML, a wszystkie adresy URL ulokowane w mapie strony powinny być w tym samym serwerze. Ponadto mapa strony xml może posiadać maksymalnie 50 tysięcy adresów URL. Natomiast jeśli chodzi o rozmiar pliku, to nie powinien on przekraczać 10 MB. Jeżeli będzie taka sytuacja, że liczba adresów będzie większa lub rozmiar będzie większy, to trzeba wtedy stworzyć nową mapę strony lub podzielić ją na kilka mniejszych plików. Należy również pamiętać, że przy tworzeniu pliku Sitemap.xml wykorzystuje się zawsze kodowanie UTF-8. A poniżej przykłady mapy strony xml.
Źródło: https://support.google.com/webmasters/answer/183668?hl=pl
Źródło: https://mansfeld.pl/seo/mapy-xml-sitemap-zalety-wady-mity/
Jakie korzyści wynikają z utworzenia pliku Sitemap.xml?
Jeśli utworzy się mapę strony, to można spodziewać się z tego względu wielu korzyści. A można do nich zaliczyć:
- mapa strony xml umożliwia szybką i poprawną indeksację strony internetowej;
- mapa strony pozwala na indeksację archiwalnych dokumentów lub też pożytecznych danych i multimediów znajdujących się w witrynie;
- można wskazać, które podstrony mają być częściej indeksowane przez roboty Google;
- możliwość dodania daty aktualizacji i jej częstotliwości.
Podsumowanie informacje
Jeżeli chcesz, aby Twoja witryna była szybciej za indeksowana w wyszukiwarce to koniecznie powinieneś utworzyć plik mapy strony xml. O innych korzyściach nie muszę wspominać, ponieważ były już wyżej wymienione. A podsumowując, jeśli zamierzasz utworzyć plik Sitemap.xml, to nie powinieneś zapominać o wszelkiego rodzaju aktualizacjach, które usprawnią całe działanie i wprowadzą więcej korzyści dla Twojej strony internetowej.
TAGI:Zostaw komentarz do artykułu: Co powinna zawierać dobra mapa strony xml?
2 Komentarz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Tak z ciekawości zapytam. Czy da się coś popsuć Sitemap.xml? Znaczy się, co jak ten plik będzie z błędami? Czy wtedy przykładowo roboty Google zaczną błądzić po stronie lub się pogubią, a możne po prostu zignorują? Drugim typem pytania jest, czy łatwo zrobić błędy podczas tworzenia Sitemap.xml? Czy to może programy, za pomocą których się je tworzy, umożliwiają unikanie błędów? Zawsze ciekawiło mnie jak drobne błędy, mogą całkowicie zmienić końcowy efekt naszych działań.
Przy sitemapie najlepiej jest korzystać z gotowych rozwiązań – jeśli temat jest całkiem obcy.