Co to jest AMP i jaki ma wpływ na szybkość strony internetowej?

, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):1

AMP inaczej przyspieszone strony mobilne to narzędzie, którego zadaniem jest ulepszenie szybkości ładowania się strony internetowej oczywiście na urządzeniach mobilnych. Co więcej można powiedzieć o AMP, a także jaki może mieć ono wpływ na szybkość strony www? Odpowiedzi na te i jeszcze więcej pytań znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszam więc do przeczytania.

Spis treści:

Czym tak naprawdę jest AMP?

AMP z angielskiego Accelerated Mobile Pagesto narzędzie służące do zbudowania mobilnych stron internetowych, które w uszczuplonej wersji bez zbędnych kodów i skryptów w bardzo szybki sposób załadują się na smartfonach użytkowników. Przyspieszone strony mobilne należą również do inicjatywy Open Source, czyli ich zastosowanie nic nie kosztuje jeśli chodzi o dodatkowe oprogramowanie. Ponadto AMP to również usługa Google SearchConsole, dzięki której ma się możliwość śledzenia stanu indeksacji swojej witryny oraz jej skuteczności działania.

Jak działa AMP?

Istnieje wiele stron internetowych, które wyposażone są w różne dodatkowe narzędzia bądź skrypty, które niestety mogą spowalniać Twoją stronę www na urządzeniach mobilnych. A dzieje się to zazwyczaj przez to, że zasoby takich serwisów zostały stworzone dla pełnych wersji komputerowych i są one za ciężkie jeśli chodzi o urządzenia mobilne. A wiele z tych funkcji jest tutaj nie potrzebnych. Więc jeśli chodzi o strony AMP, to są one wykonane w okrojonej wersji i zostają zapisane w pamięci podręcznej stron AMP Google. A co za tym idzie są one znacznie szybciej wyświetlane na smartfonach użytkowników. Ponadto strony AMP są ładowane szybciej ze względu na interpretację kodu AMP HTML, który jest uproszczoną wersją kodu i tym samym ułatwia to pracę programistom.

Jakie korzyści można mieć z korzystania z AMP?

Korzyści AMP

Korzystając z AMP możesz zyskać wiele korzyści. A można do nich zaliczyć:

  • bardzo szybkie, wręcz natychmiastowe załadowanie treści na stronie internetowej;
  • zmniejszenie czasu ładowania się plików JavaScript;
  • wsparcie procesora urządzenia;
  • możliwość tworzenia szybko ładujących się stron internetowych;
  • szybkość ładowania strony wpływa na zwiększenie konwersji i pozyskanie lojalnych klientów;
  • strona internetowa zyskuje na jakości, co przekłada się na wynik w rankingu Google.

Podstawowa różnica pomiędzy zwykłą stroną www, a stroną AMP

Do tej głównej cechy, która odróżnia stronę AMP od zwykłej strony internetowej jest to, że w widoku przyspieszonej strony mobilnej nie znajdziesz elementów, które na pierwszy rzut oka się wyróżniają. A to dlatego, że strony AMP stawiają na szybkość załadowania się treści i grafiki, więc zazwyczaj pomijają lub spychają inne elementy na drugi plan (takim elementem może być na przykład logo).

Podsumowanie informacji na temat AMP

Szybkość ładowania się strony internetowej ma ogromny wpływ na konwersję i pozyskanie klienta. A jak każdy wie nawet z własnych doświadczeń, nikt nie lubi długo czekać na znalezienie jakichkolwiek informacji bądź produktów na stronie internetowej. Dlatego jeśli chciałbyś uniknąć tego na swojej stronie internetowej i w pewien sposób się wyróżnić od innych, to skorzystaj z przyspieszonych stron mobilnych AMP.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Co to jest AMP i jaki ma wpływ na szybkość strony internetowej?

1 Komentarz

  1. Amadeo

    Ciekawi mnie czy szybkość strony internetowej zawsze zależy od samej strony. Nie chodzi mi o prędkość internetu bo to wiadoma sprawa. Raczej czy, sam sprzęt na jakim się przegląda może bardzo wpłynąć na tą prędkość. Ciekawe jak szybkość strony zostanie zmniejszona na tak zwanym drewnianym komputerze

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.