Na czym polega efekt Parallax na stronie i czy jest jeszcze modny w 2020 roku?

, Czas czytania: 3:00 min. , Komentarz(y):2

Parallax to jeden z efektów na stronach internetowych, o którym było bardzo głośno kilka lat temu. Czy tak jest również teraz i znajduje się on w trendach projektowania stron internetowych na rok 2020? A także na czym on tak naprawdę polega? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej informacji na ten temat.

Czym tak właściwie jest ten efekt Parallax i na czym on polega?

Parallax to efekt na strony internetowe, który w ostatnim czasie budził zainteresowanie nie tylko w twórcach stron internetowych, ale również w odwiedzających witrynę użytkownikach. Za definicję paralaksy można uznać, że jest to efekt optyczny związany z przesunięciem widzianych obiektów. Prościej mówiąc, to obiekty, na które patrzy użytkownik ulegają przemieszczeniu. Całe to zjawisko polega głównie na tym, że wraz z przewijaniem strony elementy widoczne w witrynie zaczynają się poruszać, co tworzy wrażenie przestrzeni oraz głębi obrazu. A co jest niezbędne do przygotowania efektu Parallax na stronie internetowej? Aby stworzyć taki efekt Parallax u siebie na stronie, to należy wykorzystać działania oparte na CSS3 oraz HTML 5. A to dlatego, że elementy tych języków kodowania pozwalają używać różnego rodzaju efektów na stronie internetowej. Ponadto stworzone obrazy wideo są w tym przypadku płynniej wyświetlane i są mniejszym obciążeniem dla procesora komputera.

Sposoby wykorzystania efektu Parallax na stronie internetowej

 • Opowiadanie historii – Użyj efektu parallax do stopniowego odkrywania elementów opowieści lub informacji, gdy użytkownik przewija stronę. Może to być sposób na opowiedzenie historii marki, prezentację postępów projektu lub wyjaśnienie, jak działa produkt.
 • Interaktywne tło – Stwórz tło, które dynamicznie reaguje na ruchy przewijania, dodając głębi i ruchu do statycznych obrazów lub grafik. Może to być np. zmieniający się krajobraz, miasto o różnych porach dnia czy interaktywne elementy środowiska, które ożywają podczas przewijania.
 • Przewodnik po produkcie – Wykorzystaj efekt parallax do interaktywnej prezentacji produktu, gdzie przewijanie odkrywa jego różne cechy, funkcje lub sposoby użycia. Każdy przesunięty segment może skupiać się na innej zalecie produktu, z wizualizacjami lub animacjami podkreślającymi jego zalety.
 • Parallax w galerii – Użyj efektu parallax do stworzenia dynamicznej galerii zdjęć lub portfolio, gdzie przewijanie powoduje płynne przejścia pomiędzy obrazami. Może to dodać dynamiki tradycyjnej galerii, czyniąc przeglądanie prac bardziej interaktywnym i angażującym.
 • Edukacyjne osie czasu – Stwórz interaktywną oś czasu z wydarzeniami historycznymi, osiągnięciami firmy lub postępami w projekcie, gdzie przewijanie przemieszcza użytkownika przez różne punkty w czasie, a efekt parallax dodaje wrażenia głębi i kontekstu do prezentowanych informacji.

Przykładowe strony internetowe z użyciem efektu Parallaxy

 • Meadlight – witryna prezentująca napój miodowy, gdzie paralaksa jest używana do animacji butelki oraz w relacji typografii do tła, tworząc wrażenie lekkości
 • Cyclemon – strona prezentująca rowery, gdzie efekt paralaksy jest wykorzystany do pokazania różnych modeli w dynamiczny sposób
 • Dogstudio – strona internetowa z ciekawym efektem parralax, gdzie animowany pies skaluje się i obraca w miarę przewijania strony

Podsumowanie informacji – czy efekt Parallax jest jeszcze modny w 2020 roku?

Podsumowując wszystkie powyższe informacje, to ten efekt potrafi zdziałać cuda i co ważne zwrócić uwagę odbiorców. Jednak pomimo tego i swojej wcześniejszej, ogromnej popularności, dzisiaj już chyba nie jest tym głównym elementem projektowania stron internetowych. Nie oznacza to jednak, że nastąpił już całkowity koniec stosowania tego efektu. Przeciwnie, można go świetnie wykorzystać wraz z innymi technikami. Jeśli Ciebie również zainteresował efekt Parallax to śmiało możesz wykorzystać go w swojej koncepcji. A także możesz być pewien, że projekt będzie na swój sposób imponujący i przyciągający wzrok odbiorców. TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Na czym polega efekt Parallax na stronie i czy jest jeszcze modny w 2020 roku?

2 Komentarz

 1. Paweł S

  Wiecie co mi ten efekt cały efekt Parallax czy jakoś tak się nie podoba. Czuje się tak, jak by ta strona mnie obserwowała. Najgorzej jest jak jakiś geniusz marketingu, wpadnie na pomysł, aby tak się patrzyły na mnie osoby. Ja wiem głębia, ale jak ktoś podąża za mną wzrokiem ze zdjęcia, czuje się co najmniej nie pewnie.

  1. Błażej

   A mi ogólnie podoba się ten efekt. Zawsze wzbudzał we mnie zainteresowanie i przyciągał mój wzrok. Bardzo często po ten efekt sięgają początkowi frontendowcy stosując go na powitalnych stronach internetowych.

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.