Na czym polega efekt Parallax na stronie i czy jest jeszcze modny w 2020 roku?

, Czas czytania: 3:00 min. , Komentarz(y):2

Parallax to jeden z efektów na stronach internetowych, o którym było bardzo głośno kilka lat temu. Czy tak jest również teraz i znajduje się on w trendach projektowania stron internetowych na rok 2020? A także na czym on tak naprawdę polega? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej informacji na ten temat.

Spis treści:

Czym tak właściwie jest ten efekt Parallax i na czym on polega?

Parallax to efekt na strony internetowe, który w ostatnim czasie budził zainteresowanie nie tylko w twórcach stron internetowych, ale również w odwiedzających witrynę użytkownikach. Za definicję paralaksy można uznać, że jest to efekt optyczny związany z przesunięciem widzianych obiektów. Prościej mówiąc, to obiekty, na które patrzy użytkownik ulegają przemieszczeniu. Całe to zjawisko polega głównie na tym, że wraz z przewijaniem strony elementy widoczne w witrynie zaczynają się poruszać, co tworzy wrażenie przestrzeni oraz głębi obrazu. A co jest niezbędne do przygotowania efektu Parallax na stronie internetowej? Aby stworzyć taki efekt Parallax u siebie na stronie, to należy wykorzystać działania oparte na CSS3 oraz HTML 5. A to dlatego, że elementy tych języków kodowania pozwalają używać różnego rodzaju efektów na stronie internetowej. Ponadto stworzone obrazy wideo są w tym przypadku płynniej wyświetlane i są mniejszym obciążeniem dla procesora komputera.

Przykładowe strony internetowe z użyciem efektu Parallaxy

Aby pokazać Ci jak wygląda strona internetowa oparta na efekcie Parallax to postanowiłam przedstawić poniżej przykładową stronę internetową. Spójrz niżej.

efekt parallax  Efekt parallax Źródło: https://www.superlime.fr/

Podsumowanie informacji – czy efekt Parallax jest jeszcze modny w 2020 roku?

Podsumowując wszystkie powyższe informacje, to ten efekt potrafi zdziałać cuda i co ważne zwrócić uwagę odbiorców. Jednak pomimo tego i swojej wcześniejszej, ogromnej popularności, dzisiaj już chyba nie jest tym głównym elementem projektowania stron internetowych. Nie oznacza to jednak, że nastąpił już całkowity koniec stosowania tego efektu. Przeciwnie, można go świetnie wykorzystać wraz z innymi technikami. Jeśli Ciebie również zainteresował efekt Parallax to śmiało możesz wykorzystać go w swojej koncepcji. A także możesz być pewien, że projekt będzie na swój sposób imponujący i przyciągający wzrok odbiorców.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Na czym polega efekt Parallax na stronie i czy jest jeszcze modny w 2020 roku?

2 Komentarz

  1. Paweł S

    Wiecie co mi ten efekt cały efekt Parallax czy jakoś tak się nie podoba. Czuje się tak, jak by ta strona mnie obserwowała. Najgorzej jest jak jakiś geniusz marketingu, wpadnie na pomysł, aby tak się patrzyły na mnie osoby. Ja wiem głębia, ale jak ktoś podąża za mną wzrokiem ze zdjęcia, czuje się co najmniej nie pewnie.

    1. Błażej

      A mi ogólnie podoba się ten efekt. Zawsze wzbudzał we mnie zainteresowanie i przyciągał mój wzrok. Bardzo często po ten efekt sięgają początkowi frontendowcy stosując go na powitalnych stronach internetowych.

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.