Co to jest dysk w chmurze?

, Czas czytania: 5:00 min. , Komentarz(y):2

Wirtualne przestrzenie dyskowe potocznie nazywane chmurami, stają się coraz bardziej popularne. Korzyści korzystania z dysków wirtualnych sprawiają, że przeważnie zmieniamy tradycyjne rozwiązania na wirtualne. Pozwalają one na przechowywanie danych, bezpieczeństwo, backup danych oraz na dostęp z dowolnego miejsca na ziemi. Czytając poniższy wpis dowiecie się jak wiele możliwości czeka zarówno dla zwykłego użytkownika jak i firmy szukającej możliwości gromadzenia danych w internecie.

Spis treści

Najbardziej popularne usługi wirtualne

1. Google Drive

Zaczniemy od internetowego giganta, który jest wybierany przez większość użytkowników. Nic dziwnego, ponieważ Google w świecie internetu to synonim gwarantowanej pewności technologia, która zapewnia, że nasze zasoby nagle nie znikną ze względu na problemy operatora czy awarię. Warto zwrócić uwagę na to, że jest dostępna automatyczna synchronizacja plików z innymi aplikacjami Google oraz działa on na dowolnym urządzeniu.

 

Użytkownicy indywidualni:

Mogą przechowywać, udostępniać swoje pliki i foldery na dowolnym urządzeniu mobilnym, tablecie lub komputerze. Na start Google oferuje im bezpłatne 15 GB miejsca na dane.

Zespoły:

Zapewnia zespołom sprawną pracę na bezpiecznej platformie, która ułatwia udostępnianie, przechowywanie i otwieranie plików.

Firmy:

Jeśli zdecydujecie się na opcje dla firm, to w ofercie macie zagwarantowaną ochronę danych, zapobieganie utraty danych, Valut na potrzeby archiwizacji i pozyskiwanie danych elektronicznych oraz centrum bezpieczeństwa.

Oferta:

15 GB – bezpłatnie

100 GB – 1,99 USD – (7,8 PLN)

1 TB – 9,99 USD (39,3 PLN)

10 TB – 99,99 USD – (393,9 PLN)

20 TB – 199,99 USD – (787,9 PLN)

30 TB – 299.99 USD – (1181,9 PLN)

2. Microsoft OneDrive

Kolejnym bardzo chętnie wykorzystywanym dyskiem wirtualnym jest OneDrive – potencjał, za którym stoi Microsoft. Oficjalna chmura od firmy Microsoft zapewnia, wszystko czego potrzebuje każdy użytkownik, zespół czy firma. OneDrive pozwala na swobodne działanie przez internet – przesyłanie, udostępnianie czy synchronizacja danych. Atutem tej chmury jest wsparcie dla dokumentów z pakietu MS Office.

Najważniejsze funkcje:

 • Pliki na żądanie – dostęp do wszystkich plików usługi OneDrive w systemie Windows 10 bez używania miejsca na komputerze
 • Skanowanie dokumentów – skanowanie poprzez urządzenia przenośne, przechowywanie dokumentów, przepisów, wizytówek, notatek i innej zawartości w usłudze OneDrive.
 • Magazyn osobisty – przechowywanie plików, zdjęć z dodatkową warstwą w magazynie osobistym usługi OneDrive
 

Oferta:

5 GB – bezpłatnie

100 GB – 95,88 zł rocznie

1 TB – 299,99 zł rocznie

6 TB – 429,99 zł rocznie

 

3. Dropbox

Jedna z pierwszych marek, które znana jest z nowych możliwości internetu. Dropbox – podobnie jak Google Drive – swobodne operowanie pomiędzy wieloma typami urządzeń. Świetnie sprawdzi się również jako narzędzie do utrzymywania zdjęć czy filmów. Automatyczne archiwizowanie danych poprzez odpowiednią konfigurację smartfona.

  Najważniejsze funkcje:

 • przesyłanie plików
 • udostępnianie plików
 • narzędzia zwiększające produktywność
 • praca zespołowa
 • synchronizacja
 • dostęp do plików z dowolnego miejsca
 

Oferta:

2 GBbezpłatnie (BASIC)

2 TB527,5 zł rocznie (PLUS)

3 TB – 875,4 zł rocznie (PROFESSIONAL)

 

4. MEGA

Dość prężnie rozwijająca się chmura, której największymi zaletami są: zapewnienie prywatności i sporo, bo aż 50 GB miejsca w chmurze za darmo. Był tylko jeden minus – brak uniwersalnego klienta w oficjalnym sklepie Windows.

MEGA Privacy – tak nazywa się klient, dzięki któremu użytkownicy komputerów i smartfonów z systemem Windows 10 mogą bez większych problemów korzystać z atrakcyjnej usługi chmurowej. Obecnie znajduje się on w fazie beta testów.

  Najważniejsze funkcje:

 • przesyłanie plików
 • pobieranie plików
 • automatyczna synchronizacja zdjęć i filmów
 

Oferta:

50 GBbezpłatnie

200 GB263,4 zł rocznie

500 GB – 527,5 zł rocznie

2 TB – 1055,5 zł rocznie

4 TB – 1583,5 zł rocznie

   

5. BOX

Trochę mniej znana marka od poprzedników, ale za to zachowująca wszystkie ważne funkcjonalności, którymi cechuje się dobry dysk. Bezpieczna współpraca z kimkolwiek, w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu.

  Najważniejsze funkcje:

 • beztarciowe bezpieczeństwo
 • bezproblemowa współpraca
 • uproszczony przepływ pracy
 • najlepsze w swojej klasie integracje z aplikacjami
 • zarządzanie treścia dla całej twojej organizacji
 

Oferta:

10 GBbezpłatnie

100 GB35,2 zł (PROFESSIONAL PRO)

 

6. iCloud

Usługa ta jest znana przede wszystkim dla użytkowników firmy Apple, ponieważ jest ona zintegrowana z każdym urządzeniem tej firmy. Dzięki temu wszystkie zdjęcia, pliki, czy notatki są bezpieczne, aktualne i dostępne z każdego miejsca na ziemi. Wszystko działa automatycznie, a więc nie martwisz się niczym tylko zajmujesz się tym co lubisz.

  Najważniejsze funkcje:

 • album twojego życia na wszystkich urządzeniach
 • najprostszy sposób na dzielenie się zdjęciami z przyjaciółmi i rodziną
 • ułóż pliki jak chcesz
 • wygodne udostępnianie plików i folderów
 • współpraca w Pages, Numbers, Keynote i Notatkach
 • automatyczny backup
 • przejdź na nowe urządzenie ze wszystkim co posiadasz na starym
 

Oferta:

5 GBbezpłatnie

50 GB – 52,3 zł rocznie (najchętniej wybierana opcja)

200 GB158 zł rocznie (pomieścisz mnóstwo zdjęć)

2 TB527,5 zł rocznie (idealna opcja dla rodzin)

iClaud

Podsumowanie wiadomości

Porównanie dysków w chmurze pokazuje, jak wiele możliwości czeka na klienta indywidualnego jak i firmę. To jaką chmurę wybierzemy musimy odpowiedzieć sobie sami. Jaka wielkość spełni nasze oczekiwania oraz do czego tak naprawdę będzie potrzebna. Czy wystarczy nam plan bezpłatny? A może warto pokusić się o wersję płatną? Dysk w chmurze to bardzo wygodny sposób na przechowywanie swoich danych, który na pewno odmieni twoje dotychczasowe rozwiązania. Jeśli jeszcze nie posiadasz dysku w chmurze, to mam nadzieje, że powyższy wpis przekona Cię do podjęcia tego odpowiednich kroków.


Zostaw komentarz do artykułu: Co to jest dysk w chmurze?

2 Komentarz

 1. Ihor

  Powiem tak dysk w chmurze to przyszłość. kończą się ograniczenia z miejscem pracy czy konkretnym sprzętem. Wszystkie ważne dane są w jednym miejscu do którego masz zawsze dostęp. Koniec strachu że przepadną wraz z twardym dyskiem komputera. Pomyśl sobie ile w tai sposób ważnych danych (np. zdjęć, filmow) mógł byś stracić. Dlatego cieszy mnie że dyski w chmurze cieszą się coraz większa popularnością. Dzięki z czasem staną się jeszcze bardziej przystępne i funkcjonalne.

Dodaj komentarz

Bartek Candyweb

Programuje, śpiewa i gra - istny człowiek orkiestra:)