Co to jest Google Fonts?

, , Czas czytania: 3:30 min.

Czcionki od Google

Google Fonts to jedno z narzędzi od Google, które umożliwia pobieranie czcionek całkowicie za darmo. Co jeszcze można powiedzieć o Google Fonts? A także czy w ogóle warto korzystać z tego narzędzia? Odpowiedzi na te i jeszcze więcej pytań znajdziesz poniżej.

Spis treści:

Czym właściwie jest Google Fonts?

Jak wszyscy wiemy, każdy dokument tekstowy zawiera tylko te podstawowe czcionki. Wśród nich znajdują się między innymi Arial, Verdana czy też Times New Roman. Jednak wykorzystanie ich na przykład na stronie internetowej może okazać się złym pomysłem. A to dlatego, że są one za powszechne, a w nowo stworzonej stronie potrzeba niepowtarzalności i innowacyjności. Dlatego Google Fonts to narzędzie, które oferuje setki czcionek, które można pobrać i zastosować na stronie zupełnie za darmo. Oprócz wykorzystywania czcionek w celach biznesowych można wykorzystywać je również do celów osobistych. Witryna, na której znajdują się czcionki jest bardzo przejrzysta i funkcjonalna, co zapewnia wielką wygodę znalezienia dla siebie odpowiedniego fontu. Czcionek na Google Fonts jest już niemalże 1000 (dokładnie 991) i zostały one wyświetlone już biliony razy.

Jak pobrać czcionki z Google Fonts?

Pobranie czcionek z Google Fonts jest bardzo proste. Na początku trzeba wejść na tą stronę internetową https://fonts.google.com/.

czcionki z Google

Potem należy wybrać czcionkę, która według Ciebie jest najlepsza. Jeśli znasz czcionkę to możesz ją po prostu wpisać w wyszukiwarkę. Natomiast jeśli nie znasz żadnej czcionki, to możesz przeglądać dostępną listę i wybrać którąś z nich. Następnie wystarczy tylko kliknąć na swój wybór, a wyświetlą się wszystkie informacje na temat danej czcionki. Przykładowo wzięłam czcionkę “Roboto” i jak widać na poniższym screenie, ma się tutaj dostęp do wszelkich informacji. Oprócz tego w Google Fonts jest możliwość wpisania swojego tekstu i sprawdzenia jakby wyglądał w danej czcionce. Natomiast w prawym górnym rogu można pobrać cały zestaw czcionek z serii Roboto. Jeśli na przykład nie interesują Ciebie wszystkie czcionki, to możesz pobrać fonty pojedynczo. Należy wówczas kliknąć plusik, który znajduje się obok treści w danym stylu.

czcionki Google

Kiedy już wybierzesz niektóre z czcionek, to wtedy wystarczy tylko kliknąć przycisk Download family, który znajduje się w prawym dolnym rogu.

czcionki Google

Fonty zapiszą się na dysku komputera. A plik będzie dostępny w formacie .zip. Następnie należy tylko zainstalować czcionki na komputerze. A po kolejnym otworzeniu dowolnego programu (Worda czy też Power Pointa) nowo pobrane fonty powinny być już dostępne. I to wszystko.

Podsumowanie – czy warto korzystać z narzędzia Google Fonts?

Na sam koniec należy stwierdzić, że Google Fonts dzięki bardzo dużej dostępności czcionek stał się jednym z największych i najpopularniejszych narzędzi do ich pobierania. Korzystając z Google Fonts można liczyć na wiele korzyści. Na przykład może być to oszczędność czasu, ponieważ możesz od razu wpisać swój przykładowy tekst i zobaczyć go z perspektywy danej czcionki. Co ważne możesz porównać ją z innymi fontami. Oprócz tego możesz przeczytać także charakterystykę danej czcionki i poznać jej historię. A to wszystko za darmo. Słowem podsumowania: warto korzystać z Google Fonts!

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Co to jest Google Fonts?

1 Komentarz

  1. Ilona

    Tak się zastanawiam czy takę czcionki od Google są darmowe. Ja wiem, jak nie ma guzika “zapłać”. To pewnie są darmowe. Jednak jak to jest z licencją do korzystania z nich. Bo jeśli dobrze kojarzę. Czasem darmowe licencje obejmują tylko korzystanie z czcionki lub tam programu na własny użytek. Tak się zastanawiam czy przez przypadek nie można się wpędzić w koszty. Czy może raczej potem nikt nie ściga?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

candyweb

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.

Ostatnie artykuły

Zainteresowała Cię oferta?

Kompleksowa oferta

Kliknij po bezpłatną wycenę

Wyceń projekt