Co to jest i jak działa Google Cloud Platform?
, Czas czytania: 8:00 min. , Komentarz(y):1
Chmury internetowe to jedne z najbardziej rewolucyjnych rozwiązań, jakie oferuje nam świat techniki. Możemy przy ich pomocy przechowywać oraz udostępniać dane na serwerze bez obawy o to, że ktoś niepożądany wejdzie z butami do naszej skrytki i wykradnie wszystkie ściśle tajne informacje.
Jedną z takich chmur internetowych, która pozwana w bezpieczny sposób przechowywać poufne dane, jest Google Cloud Platform. Co to tak właściwie jest „chmura” Google, jakie usługi oferuje oraz dlaczego warto z niej skorzystać? Tego dowiesz się z artykułu, który dla Ciebie przygotowałam.
Spis treści:
- Co to jest Chmura Google?
- Jakie przydatne usługi oferuje Google w ramach Google Cloud Platform?
- Google Cloud Compute
- Google Cloud IoT
- Google Cloud Storage
- Google App Engine
- Google BigQuery
- Zalety korzystania z „chmury”
- Jak rozpocząć swoją przygodę z Google Cloud Platform?
- Interesuje Cię bezpieczeństwo?
Spis treści
Co to jest Chmura Google?
To nic innego, jak wirtualny dysk, który służy do przechowywania, udostępniania oraz archiwizowania danych. „Chmura” daje dostęp do danych użytkownikom z całego świata. Mogą oni skorzystać z możliwości magazynowania danych z każdego miejsca na ziemi – oczywiście pod warunkiem, że mają stały dostęp do internetu.
Wirtualny dysk przenośny od Google niestety jest płatny, ponieważ przechowywanie danych generuje koszta. Użytkownik jednak otrzymuje na start coś około 300 dolarów, które może swobodnie wykorzystać na dowolną usługę w „chmurze” przez cały rok. Google Cloud oferuje również wiele innych darmowych opcji oraz daje dostęp do zaawansowanych technologicznie narzędzi, które pomagają w prowadzeniu biznesu.
Nie tylko Google pozwala przesyłać dane w postaci multimediów, zdjęć, filmów czy też oprogramowań do wirtualnego dysku, na takie zabiegi pozwala również Microsoft oraz Dropbox. Ogólnie chmurę możemy zdefiniować na dwa sposoby, pierwszy to chmura obliczeniowa, drugi zaś to chmura publiczna. Technologia Google Cloud Platform oferuje liczne usługi, takie jak: SaaS, PaaS czy też IaaS, czyli usługi egzekwowane w modelu chmury obliczeniowej (Cloud Computing).
Jakie przydatne usługi oferuje Google w ramach Google Cloud Platform?
Dzięki Google Cloud użytkownik ma dostęp do licznych, uniwersalnych narzędzi, niezależnie w jakiej branży działa. W „chmurze” znajdują się również inne usługi, które zostały stworzone z myślą o konkretnych działaniach w przemyśle. Te usługi to:
Google Cloud Compute
Jest to silnik (Compute Engine), który pozwala na tworzenie oraz konfigurowanie wirtualnych maszyn. Cloud Computing jest jedną z najprężniej rozwijających się usług informatycznych w Google. CC nie ma jakiejś ściśle określonej definicji, według National Institute od Standards and Technology, przetwarzanie w chmurze to takie przetwarzanie, które dostarcza sieci, serwery, przestrzeń do składowania danych, oprogramowanie i usługi. Wszystkie zasoby są dostarczane bez większego wysiłku, z minimalną ingerencją dostawcy i przede wszystkim szybko.
Google Cloud IoT
Ma związek z rozwojem tak zwanego „internetu rzeczy”, dzięki temu rozwiązaniu użytkownik ma możliwość zarządzania różnymi urządzeniami, nawet jeżeli jest od nich oddalony o kilka tysięcy kilometrów. Z drugiego końca świata może więc zbierać dane na temat urządzeń, które znajdują się w różnych częściach świata.
IoT umożliwia konwergencję między systemami IT (informatycznymi) a systemami OT (operacyjnymi). Jest to doskonałe rozwiązanie w przemyśle, gdzie proces produkcyjny wymaga kontrolowania, monitorowania i zarządzania maszynami produkcyjnymi i zasobami.
Google Cloud Storage
Usługa Storage od Google działa podobnie, jak Google Drive z tą różnicą, że ma dużo większą pojemność. Została stworzona z myślą o użytkownikach biznesowych i służy głównie do przechowywania danych w infrastrukturze Google.
To idealne rozwiązanie dla każdej firmy, która ma stały dostęp do Internetu. Wszystkie dane są przechowywane właśnie w „chmurze”, a nie na dysku lokalny, jak to bywa w niektórych przypadkach. Można w nim przechowywać najróżniejsze dane – zdjęcia, filmy, prezentacje, pliki czy foldery. Dzięki Google Cloud Storage firmy mogą swobodnie rozwijać swoją działalność w sieci.
Google App Engine
Z myślą o deweloperach powstało rozwiązanie w postaci chmury obliczeniowej, która obsługuje kilka ważnych języków, takich jak: JavaScript, PHP, Java, Python, Ruby, C# oraz Go. Google App Engine to nic innego, jak platforma deweloperska, która hostuje aplikacje webowe w centrach danych Google.
Platforma dostępna jest w wielu wariantach, dzięki niej można uruchamiać i obsługiwać aplikacje internetowe, domyślnie zintegrowane z infrastrukturą sieciową.
Google BigQuery
Jest to usługa analityczna, zarządzana i napędzana przez wewnętrzne systemy Google. Odpowiada ona za dużą część analityki internetowej. Baza danych BigQuery pozwala na przetwarzanie niezliczonych ilości danych bez konieczności instalacji skomplikowanego oprogramowania.
BigQuery to przede wszystkim szybkie działanie, dzięki tej usłudze użytkownicy mogą przechowywać setki petabajtów danych. Aby móc korzystać z usługi wystarczy podstawowa znajomość języka zapytań SQL.
Zalety korzystania z „chmury”
Jak to się ma do wielu różnych spraw, również „chmura” ma swoje plusy. Dlaczego warto korzystać z Google Cloud Platform? Po pierwsze, dzięki okresowi próbnemu, który wynosi aż 12 miesięcy i dzięki tym 300 dolarom na start, możesz swobodnie testować możliwości platformy i sam zdecydować, czy spełnia Twoje oczekiwania.
Po drugie, nie musisz obawiać się o swoje dane, ponieważ platforma posiada zaawansowany system zabezpieczeń. Specjaliści na bieżąco udoskonalają Google Cloud, abyś czuł się bezpiecznie na każdym etapie działań. Wiarygodność i bezpieczeństwo potwierdzają liczne certyfikaty.
Po trzecie, możesz tworzyć najróżniejsze usługi i produkty. Google Coud Platform udostępnia wiele zaawansowanych narzędzi sztucznej inteligencji, a dzięki możliwości uczenia maszynowego możesz wciąż udoskonalać swoje poczynania w sieci. Platforma daje również możliwość połączenia własnej infrastruktury z chmurą – tzw. hybrid cloud.
Dzięki Google Cloud Platform nie musisz inwestować w licencję czy oprogramowanie firm trzecich. „Chmura” Google to przede wszystkim niski koszt uruchomienia systemu oraz szybkie wdrażanie nowych rozwiązań.
Jak rozpocząć swoją przygodę z Google Cloud Platform?
Na początku będziesz musiał założyć konto, zawsze na początku zakłada się konta, no chyba że posiadasz już takowe. Jeżeli tak, Google poprosi Cię o wybranie konta, które ma być od teraz połączone z „chmurą”. Po zaakceptowaniu regulaminu, który swoją drogą warto przeczytać, będziesz mógł przejść na kolejną stronę.
Zanim zarejestrujesz się w usłudze, będziesz musiał koniecznie podać swój adres oraz dane z karty płatniczej, ale nie martw się, żadne środki nie znikną z Twojego konta. Przed ewentualnym zakupem płatnych usług lub narzędzi Google za każdym razem poprosi Cię o zaakceptowanie zakupu.
Po prawidłowym uzupełnieniu danych możesz już w pełni korzystać ze wszystkich usług, jakie oferuje Google Cloud Platform. Pierwsze 12 miesięcy masz całkowicie za darmo, więc możesz śmiało, bez pośpiechu testować podstawowe narzędzia w „chmurze”.
Usługa dostępna jest zarówno na komputerach stacjonarnych czy laptopach, jak i na smartfonach. Po zalogowaniu na konto administratora należy najpierw określić pojemność dysku oraz ilość użytkowników, którzy będą mogli mieć do niego dostęp.
Interesuje Cię bezpieczeństwo?
Interesuje Cię bezpieczeństwo oraz szybkość w przetwarzaniu danych? Skorzystaj z Google Cloud Platform. Jeżeli przez 12 miesięcy nie wydarzy się nic, przez co musiałbyś zrezygnować z korzystania z platformy, to Google, po upływie okresu próbnego, poprosi Cię o zaakceptowanie opłaty abonamentowej. Cena uzależniona jest od pojemności dysku, czyli od tego ile danych może się na nim zmieścić oraz od tego ile aktywnych kont ma do niego dostęp.
Na koniec pytanie do Ciebie, drogi czytelniku. Czy Ty też korzystasz z wirtualnego dysku od Google? Jakie są Twoje doświadczenia, a może masz jakieś uwagi i zastrzeżenia do tej platformy? Zachęcam do komentowania.
TAGI:Zostaw komentarz do artykułu: Co to jest i jak działa Google Cloud Platform?
1 Komentarz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Bardzo wartościowy artykuł o Google Cloud Platform i jej usługach oraz przydatna informacja o okresie próbnym. Możliwość bezpłatnego testowania „chmury” Google jest kusząca, a mnogość usług sprawia wrażenie, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.