Co to jest reCAPTCHA od Google? – poradnik jak wygenerować kod

, Czas czytania: 3:30 min. , Komentarz(y):3

Ze względu na potencjalne zagrożenia, jakie niesie ze sobą Internet, ochrona stron internetowych przed spamem czy nieautoryzowanym dostępem powinna być koniecznością. Spam wysyłany przez roboty nie zawsze jest zagrożeniem, ale może uprzykrzać życie właścicielom stron. Co więcej, może mieć on również niekorzystny wpływ na jej funkcjonalność. Dlatego jeśli zdarzyło Ci się, że strona którą się opiekujesz nagle przestaje działać albo została zasypana ogromną ilością spamu, która zablokowała serwer, to ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź, czym jest reCAPTCHA od Google i jak ją stworzyć.

Czym jest Google reCAPTCHA?

ReCAPTCHA to bezpłatne narzędzie od Google, którego główną funkcją jest bycie antyspamem dla stron internetowych. Jest ono potrzebne do ochrony formularzy przed automatami i botami, które mogłyby zablokować nasz serwer albo co gorsze rozprzestrzeniać fałszywe oprogramowanie. Najpopularniejszą wersją reCAPTCHA jest reCAPTCHA v2. Użytkownik aby potwierdzić swoją tożsamość, musi tylko kliknąć w pole „Nie jestem robotem”. Natomiast, jeśli chodzi o reCAPTCHA v3 to jego działanie odbywa się w tle, czyli bez ingerencji użytkownika.

Przeznaczenie i działanie reCAPTCHA od Google

Zadaniem reCAPTCHA jest blokowanie botów i automatów, a przepuszczanie użytkowników, którzy są prawdziwymi ludźmi. Może być używana do logowania się, rejestrowania, odzyskiwania hasła, zamieszczania komentarzy lub do formularzy kontaktowych. Jak działa reCAPTCHA? A no właśnie działa w ten sposób, że prawdziwi ludzie muszą w sposób odpowiedni potwierdzić swoją tożsamość, że nie są botami. Dla człowieka jest to sprawa banalnie prosta, ale dla bota już nie. Google reCAPTCHA wykorzystuje kilka metod weryfikacji. Na przykład użytkownik, aby przejść dalej musi zaznaczyć odpowiednie pole, wybrać odpowiednie obrazki lub przepisać tekst widoczny na obrazku.

Instalacja Google reCAPTCHA – jak uzyskać kod od Google?

Proces instalacji reCAPTCHA można wykonać w kilku prostych krokach. Na początku musisz zarejestrować witrynę w Google reCAPTCHA. Aby to zrobić wejdź na stronę https://www.google.com/recaptcha/admin/create (jeśli nie jesteś zalogowany na swoim koncie Gmail, musisz to zrobić teraz) i uzupełnij niezbędne dane. W miejscu etykiety wpisujesz nazwę, która w przyszłości pozwoli Ci na łatwą identyfikację strony. Następnie wybierasz typ reCAPTCHA. Może być to reCAPTCHA v3 na podstawie wyniku lub reCAPTCHA v2 w oparciu o zadanie. Później wpisujesz nazwę domeny, którą chcesz zarejestrować, wyrażasz zgodę na warunki i przesyłasz formularz.

Google reCAPTCHA

Następnie powinien ukazać się ekran z dwoma kluczami: kluczem witryny i tajnym kluczem. Należy skopiować wygenerowane kody i wkleić je w kodzie strony. Jeśli zarządzasz daną stroną możesz od razu przejść do WordPressa, a jeśli nie przesłać je do administratora, który nią zarządza.

google reCAPTCHA

Dzięki wersji rozszerzonej będziesz mógł użyć CAPTCHA do zewnętrznych wtyczek takich jak Contact Form 7, Jetpack Contact Form, MailChimp i inne. Wersja PRO umożliwia również wstawienie CAPTCHA do WooCommerce, BuddyPress, Divi Builder i wpForo.

Możliwości reCAPTCHA

Każdy na swojej stronie powinien używać wtyczki reCAPTCHA. Zapewnia ona zwiększenie bezpieczeństwa, chroni przed atakami, przed blokowaniem strony i przeładowaniem serwera spamem. To są naprawdę duże i niezastąpione korzyści, których nie należy lekceważyć, tym bardziej, że sama instalacja jak i konfiguracja jest bardzo prosta.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Co to jest reCAPTCHA od Google? – poradnik jak wygenerować kod

3 Komentarz

  1. Android

    O tak reCAPTCHA wróg każdego androida i czasem człowiek, który nie wie, dlaczego zaznaczone przez niego elementy nie są tymi wymaganymi. Ostatnie potwierdzenie człowieczeństwa w Internecie. Tylko tak się zastanawiam, dlaczego ona nie jest wszędzie? Bo na przykład tu na blogu jej nie ma. Więc pewnie spam przychodzi. Więc pytanie brzmi, jakie minusy ma w sobie reCAPTCHA, że nie każdy się na nią decyduje?

    1. Krzysiek123

      Na pewno minusem reCAPTCHA są właśnie te systemy potwierdzające to czy nie jesteśmy botem. Mnie osobiście zawsze denerwuje zaznaczanie tych obrazków z danym elementem. Z doświadczenia wiem, że dużo starszych osób przeglądających internet ma problem ze zaznaczeniem tych obrazków i gdy widzi, że musi coś takiego zrobić to woli opuścić stronę.

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.