Perowskity przyszłością dla rozwiązań fotowoltaicznych?
, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):4
O fotowoltaice na pewno każdy już coś słyszał. Dzisiaj spotykamy się z tym pojęciem coraz częściej. A to dlatego, że pracownicy od ochrony środowiska i gospodarki wodnej dzwonią do nas i zachęcają nas do zakładania paneli fotowoltaicznych. Czy interesowaliście się tym tematem trochę bardziej? Zwracaliście uwagę na to, z jakich materiałów wykonywane są panele fotowoltaiczne? Perowskity to jeden z materiałów, o którym ostatnio jest bardzo głośno. Co trzeba zatem wiedzieć o tym rozwiązaniu? Poniżej przedstawiamy kilka informacji związanych z tym tematem.
Spis treści:
- Czym są perowskity?
- Kto jest pomysłodawcą perowskitów?
- Co ma ze sobą wspólnego perowskit z branżą IT?
- Czy perowskity zrewolucjonizują produkcję paneli fotowoltaicznych?
Spis treści
Czym są perowskity?
Perowskity to rodzaj materiałów, który wykorzystywany jest do tworzenia paneli fotowoltaicznych. Z racji tego, że jest to materiał bardzo dobrze doprowadzający prąd oraz dobrze absorbujący światło słoneczne uzyskał on dzisiaj dużą popularność u producentów tego rodzaju technologii. Materiał ten ze względu na swoje łatwe przystosowywanie się do nowych warunków umożliwia korzystanie z energii słonecznej na dowolnych powierzchniach. Mówi się dzisiaj, że perowskity dzięki zasadniczym zmianom, jakie zachodzą w przeprowadzanych badaniach mogą być wykorzystywane również gdzieś indziej niż tylko w dziedzinie związanej z fotowoltaiką.
Kto jest pomysłodawcą perowskitów?
Perowskity to tak jak zostało wspomniane wcześniej, są materiałem pochłaniającym światło, które umożliwia przekształcenie się energii słonecznej na prąd w panelach fotowoltaicznych. Pomysłodawcą, a raczej pomysłodawczynią metody wytwarzania paneli fotowoltaicznych na bazie perowskitów jest Olga Malinkiewicz – polska fizyk. Stworzyła ona również własną firmę Saule Technologies, która zajmuje się produkcją perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. W maju tego roku został otwarty pierwszy na świecie zakład, w którym produkowane są panele fotowoltaiczne z tego materiału. Mieści się on oczywiście w Polsce, a dokładniej we Wrocławiu. Pomimo tego, że dopiero teraz rozpowszechniła się informacja o tanim materiale wykorzystywanym do produkcji ogniw fotowoltaicznych, to zaczęto nad nim pracować już kilka lat wcześniej.
Co ma ze sobą wspólnego perowskit z branżą IT?
Wraz ze wzrostem zainteresowania perowskitami wzrosło także zapotrzebowanie na działania informatyczne. A to dlatego, że jak wcześniej zostało już wspomniane, w maju powstała hala produkcyjna, w której wytwarzane są panele fotowoltaiczne na bazie perowskitów. Z tego względu potrzebne jest wsparcie logistyczne. Dzięki działowi IT można wykorzystać oprogramowanie, które będzie wspierać utrzymanie ruchu. Wdrażając rozwiązania informatyczne w branży produkcyjnej, można dzięki nim planować i przygotowywać produkcję, kontrolować ją oraz zarządzać procesem sprzedaży i dystrybucji wyprodukowanych paneli fotowoltaicznych.
Czy perowskity zrewolucjonizują produkcję paneli fotowoltaicznych?
Perowskity są minerałem, o którym już od kilku lat dyskutuje się w świetle nauki. Podsumowując jednak wszystkie informacje, trzeba stwierdzić, że perowskity wcale nie są taką rewolucją, jak przypuszczano. Można wyróżnić kilka czynników, które sprawiają, że perowskity nie są tak pewnym rozwiązaniem. Jednym z ważniejszych problemów, który nie daje do końca pewności, że jest to najlepsze rozwiązanie na przyszłe lata to jego niestabilność, która poprzez ogół procesów i zjawisk może pogorszyć właściwości paneli fotowoltaicznych. Trzeba jednak stwierdzić, że z biegiem czasu znaleziono zamienniki na niektóre elementy, co sprawiło, że polepszyła się stabilność oraz wydajność ogniw fotowoltaicznych. Jednak co przyniesie przyszłość, jeszcze do końca nie wiadomo. Być może będzie to rewolucyjne rozwiązanie albo będzie to tylko chwilowe zainteresowanie danym odkryciem.
TAGI:Zostaw komentarz do artykułu: Perowskity przyszłością dla rozwiązań fotowoltaicznych?
4 Komentarz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Z tego co wiem niektóre firmy w momencie, kiedy fotowoltaika jest zamontowana na dachu nie chcą takowego domy ubezpieczyć. Wiąże się to z tym, że ilość pożarów spowodowanych przez takową instalację jest bardzo częsta i dla firm ubezpieczeniowych jest nieopłacalna.
Instalacje fotowoltaiczne są bardzo fajną rzeczą. Jednak ich koszt jest duży a sama inwestycja zwraca się dopiero po około 10 latach.
Niby spoko ta fotowoltaika ale według mnie nie opłacalna. Skoro inwestycja zwraca się po 10 latach a technologia rozwija się w zastraszającym tempie to za 5 lat będzie coś jeszcze lepszego więc może warto poczekać na coś co będzie naprawdę jakościowo dobre i niedrogie.
Wspaniale, że polscy naukowcy wymyślają takie innowacje. @User 221 też słyszałam o pożarach. Podobno wynikają ze złego zamontowania paneli fotowoltaicznych.