Czy Java i JavaScript to, to samo?

, Czas czytania: min. , Komentarz(y):7

Jeśli jesteś początkujący/-a w swojej podróży z programowaniem i dopiero decydujesz się, czego faktycznie chcesz się uczyć, na pewno zadałeś sobie te kluczowe pytanie, czy Java i JavaScript to, to samo? Który z tych języków jest lepszy? Widząc podobne nazwy, człowiek mógłby pomyśleć, że JavaScript jest rozszerzeniem Javy albo jego zaktualizowaną wersją, ale nic bardziej mylnego!

Ze względu na częste pomyłki spowodowane podobieństwem nazw powstało śmieszne porównanie: „Java is to JavaScript as Ham is to Hamster” (w tłumaczeniu: „Java w porównaniu do JavaScriptu jest jak szynka w porównaniu do chomika”). Pokazuje to, jak bardzo różne są te dwa języki programowania i jak dużym błędem jest wrzucanie ich do jednego worka.

Początek cię zainteresował? Wspaniale, w takim razie rozwieję Twoje wątpliwości i rozpiszę główne informacje o językach oraz wskażę ich różnicę.

Spis treści:

Różnice pomiędzy językiem Java a JavaScript

  • Jak wynika z jednego artykułu MDN, Java jest podpisana jako kompilowany język programowania, a JavaScript jako interpretowany (lub kompilowany metodą JIT). Ale co to znaczy? Kompilacja jest to przekładanie kodu do postaci języka maszynowego, czyli takiego, który zrozumie Twój komputer. Interpretacja to tłumaczenie kodu na bieżąco i wykonywanie go przez pośrednika zwanego interpreterem.

  • Kolejną bardzo kluczową różnicą jest to, że aplikacje tworzone w Javie działają w maszynie wirtualnej lub przeglądarce, za to kod JavaScript jest uruchamiany tylko w przeglądarkach.

  • Syntax języka Java jest zbliżony do języka C++, za to JavaScriptu do języka C.

  • Java jest również bardziej restrykcyjna, jeśli chodzi o kod. Ten język jest statyczny, co znaczy, że do każdej zmiennej musimy z góry przypisać typ. Skutkuje to tym, że jeśli deklarowana zmienna była Stringiem to nie możesz jej zmienić na Inta ani żadną inną zmienną. Zaletą tego jest możliwość większej optymalizacji oraz skuteczniejszego wyszukiwania błędów w trakcie kompilacji. JavaScript w odróżnieniu od Javy jest językiem dynamicznym, więc przypisywanie typu następuje w trakcie trwania programu. Oznacza to, że zmienna w różnym momencie działania programu może wielokrotnie zmieniać typy przechowywanych wartości.

  • Pozostając przy kodzie, język Java bazuje na klasach a JavaScript na prototypach. Bazując na klasach, obiekty są tworzone na podstawie klasy, a w języku prototypowym obiekty są pierwotnymi bytami. Opieranie się na klasach sprawia, że kodu jest więcej i wykonanie prostej operacji staje się bardziej skomplikowane, jednak daje to późniejsze benefity.

JAVA

JAVASCRIPT

Język kompilowany

Język interpretowany

Uruchamiany w maszynie wirtualnej i przeglądarce

Uruchamiany tylko w przeglądarce

Syntax zbliżony do języka C++

Syntax zbliżony do języka C

Statyczny

Dynamiczny

Bazuje na klasach

Bazuje na prototypach

Do programowania potrzebny JDK

Do programowania starczy edytor tekstu

Używany głównie w backendzie

Używany głównie w frontendzie

Jak zacząć pisać w JavaScript i Java?

Chcesz zacząć pisać w JavaScript? Nic prostszego! Wystarczy Ci najprostszy edytor tekstowy i jesteś gotowy. Gorzej jest jednak z Javą. Tam będziesz już potrzebował JDK (Java Development Kit), czyli darmowego oprogramowania niezbędnego do programowania w tym języku.

Java i JavaScript – użycie

A jak z użyciem? Język Java jest głównie używany do backendu, natomiast JavaScript najczęściej występuje w frontendzie. Tłumacząc, Java odpowiada za funkcjonowanie strony czy aplikacji i to, co w niej napiszemy, nie będzie widoczne dla przeciętnego człowieka. Za to dzięki JavaScript zajmiemy się zadowoleniem oka użytkownika i zachowaniem elementów strony.

W ramach konkluzji

Jak widać po przedstawionych różnicach, języki różnią się diametralnie i mają całkowicie inne przeznaczenia. Jedynymi podobieństwami, które potrafię wskazać, jest słowo Java w nazwie (był to czysty chwyt marketingowy JavaScriptu ze względu niesamowitej popularności Javy w momencie jego powstawania) oraz delikatne podobieństwo kodu na pierwszy rzut oka. Oba języki mają swoje wady i zalety, a wybranie odpowiedniego dla Ciebie jest zależne od Twoich potrzeb. Na start JavaScript wydaje się łatwiejszym początkiem ze względu na mniej skomplikowany kod i łatwiej dostępne środowisko do pisania, jednak brnąc w to głębiej, Java jest stabilniejsza i bezpieczniejsza. Czy da się wybrać, który z nich jest lepszy? Nie, gdyż nie da się ich nawet porównać.


Zostaw komentarz do artykułu: Czy Java i JavaScript to, to samo?

7 Komentarz

Dodaj komentarz

candyweb aniag

Interesuję się grami komputerowymi, karcianymi oraz planszowymi. Za ich pomocą, rozwijam taktyczne i logiczne myślenie.