Czy wiecie czym jest e-Grocery?

, Czas czytania: 6 minut min. , Komentarz(y):4

Lubicie robić zakupy? W ostatnim czasie bardzo rozwinął się sektor zakupów przez Internet. I choć sklepy spożywcze online nie zawsze cieszą się dużą popularnością, to e-Grocery w Polsce ma ogromny potencjał. Czym tak właściwie jest e-Grocery? Do kogo jest skierowane? Jakie ma wady i zalety? I czy może zrewolucjonizować naszą przyszłość związaną z zakupami spożywczymi? Sprawdźmy to.

Czym jest e-Grocery?

Jeżeli choć raz mielicie okazję zamawiać jedzenie przez Internet, to z pewnością temat e-Grocery nie jest Wam obcy. Termin ten odnosi się do kupowania żywności, produktów spożywczych, ale też innych artykułów do domu za pośrednictwem specjalnej aplikacji bądź usługi zakupowej. Wydarzenia na świecie oraz rozwój technologii i rynku e-commerce spowodował, że branża e-Grocery zaczęła stopniowo ewoluować.

Dziś mamy do wyboru kilka metod na robienie zakupów spożywczych online. Możemy przede wszystkim złożyć zamówienie w lokalnym sklepie, który uczestniczy w programie zakupów online – np. poprzez aplikację do zamawiania produktów spożywczych. Mamy wtedy dwie opcje odbioru zamówienia: albo wybierzemy dostawę do domu bezpośrednio ze sklepu, albo odbierzemy je osobiście. Możemy też zdecydować się na złożenie zamówienia na jedzenie z oferty dużej firmy, która dostarczy je prosto pod nasz dom. Inną metodą na robienie zakupów przez Internet, jest zamawianie ich do takich punktu odbioru, jak np. paczkomat. Tu jednak trzeba liczyć się z tym, że niektóre produkty mogą nie wytrzymać presji czasu, dlatego z tej metody warto korzystać, gdy jesteśmy na miejscu i możemy od razu odebrać swoje zamówienie.

Za pośrednictwem e-Grocery możemy również zamawiać elektronikę, wyposażenie domu, czy ubrania. Wybór artykułów i produktów jest tutaj naprawdę szeroki. No, ale skąd tak właściwie wzięła się idea e-Grocery?

Zakupy spożywcze online – skąd się wzięły?

W latach 90. zamawianie artykułów i produktów spożywczych stało się popularne w USA, za sprawą dynamicznego rozwoju technologii. Boom nie trwał zbyt długo i wiele firm splajtowało. Jednak te firmy, które przetrwały najgorsze trudności ekonomiczne doprowadziły do tego, że dziś możemy korzystać z mnóstwa różnych ofert – setek sklepów online. Niektóre z nich mają zasięg krajowy, inne lokalny, jeszcze inne międzynarodowy.

Dzięki możliwości zamawiania produktów online możemy bez problemu dostać zarówno produkty lokalne, jak i te pochodzące z innych części świata. To właśnie dzięki e-Grocery możemy dzisiaj kosztować specjałów kuchni indyjskiej, chińskiej, czy włoskiej – bez wychodzenia z domu.

Eksperci twierdzą, że zainteresowanie i popularność robienia zakupów online nie spadnie. Jest to bowiem niezwykle opłacalny biznes, który wciąż się rozwija.

Warto tutaj wspomnieć również o kwestiach marketingowych sektora e-Grocery. Zasięg działalności sklepów spożywczych online może być znacznie większy, za sprawą odpowiednim narzędziom. Dzięki pomocy pozycjonowania i SEO możemy zwiększyć go nawet dwukrotnie, a nawet wpłynąć na wzrost współczynnika konwersji.

Kto może korzystać z e-Grocery?

Każdy może zamawiać produkty online. Dla każdego może być to wygodne rozwiązanie – szczególnie dla osób: starszych, z ograniczonymi zdolnościami ruchowymi, niepełnosprawnych lub nieposiadających żadnego środka transportu.

Z możliwości zamawiania produktów spożywczych do domu mogą również korzystać duże, zapracowane rodziny. W zależności od rodzaju sklepu istnieje możliwość wybrania sobie sposobu odbioru zamówienia oraz czasu, w jaki ma zostać skompletowane i ewentualnie dostarczone. Zazwyczaj jest to od pół godziny do kilku godzin. Na rynku można spotkać się również ze sklepami, które oferują odbiór bądź dowód zamówionych produktów na następny dzień.

Procedura zamawiania przeważnie wygląda tak: najpierw wybieramy odpowiedni sklep; dodajemy interesujące nas towary do wirtualnego koszyka; następnie składamy na nie zamówienie, pamiętając oczywiście o ustaleniu sposobu i terminu dostawy/odbioru zamówienia; ustalamy rodzaj płatności (może to być szybki przelew lub płatność za pośrednictwem systemu BLIK); na koniec czekamy na dostawę lub udajemy się do ustalonego punktu odbioru.

Wady i zalety e-Grocery

Zakupy online mogą mieć zarówno swoje zalety, jak i wady:

Zalety e-Grocery

Wady e-Grocery

Wygoda i szybkość realizowania transakcji – brak konieczności wychodzenia z domu, aby zamówić to, co się chce;Wysokie opłaty za obsługę i dostawę małych ilości zakupów;
Większy wybór produktów;Konieczność czekania na odbiór bądź dostawę produktów;
Poszczególne oferty produktowe przyciągają uwagę na dłużej;Kupowanie „w ciemno” – bez możliwości dotknięcia, czy też zobaczenia na żywo produktów;
Liczne kupony i oferty rabatowe;W Internecie nierzadko można natrafić na naciągaczy i oszustów;
Darmowa wysyłka przy określonej kwocie lub w przypadku subskrypcji dla stałych klientów;Niektóre osoby wciąż są przyzwyczajone do tradycyjnej formy robienia zakupów.
Możliwość kupowania różnych produktów 24 godziny na dobę; 
Oferty są na bieżąco aktualizowane i dostosowywane do potrzeb użytkowników; 
Dostęp do mediów społecznościowych. 

Perspektywy przyszłościowe

Robienie zakupów przez Internet jest niezwykle wygodne. Rozwój technologii cyfrowych w sektorze spożywczym pozwala na bezpośrednią sprzedaż poprzez różne formy wysyłki i dostawy. Dzięki temu możemy zadecydować, czy chcemy w danym tygodniu wybrać się osobiście do sklepu, czy też skorzystać z dostawy pod dom. E-Grocery pozwala nam zaoszczędzić czas, który spędzilibyśmy na czasochłonnym snuciu się po alejkach sklepowych. Taka forma zakupów może mieć też dobry wpływ na środowisko i klimat – wiele sklepów online propaguje sprzedaż świeżej, nieprzetworzonej i ekologicznej żywności. Zatem, czy e-Grocery to nasza przyszłość, jeżeli chodzi o robienie zakupów spożywczych? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Wam.

Sektor usług wspierających zakupy internetowe rozwija się bardzo intensywnie – tak jak i rozwijają się również platformy kurierskie. Taka forma zakupów pozwala na realizację naprawdę różnorodnych potrzeb konsumenckich. Co o tym myślicie? Podzielcie się z nami swoimi opiniami w komentarzach. 🙂

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Czy wiecie czym jest e-Grocery?

4 Komentarz

  1. MaksSilny

    Wydaje mi się że sklepy spożywcze online to już jest lekka przesada z tego względu że każdy choć raz w tygodniu znajdzie chwilę czasu aby zrobić zakupy na kilka następnych dni i przy okazji się przejść. Ja wiem teraz każdy chciałby aby wszystko mieć podstawione pod nos. Lecz to jest nie zdrowe dla nas. Zawsze ten spacer nawet do sklepu coś nam da.

  2. Irene

    Idea e-Grocery wydaje mi się bardzo przyszłościowa i moim zdaniem jest idealnym rozwiązaniem dla osób starszych czy chorych, a także dla osób, które po prostu danego dnia nie mają ochoty „snuć się po alejkach sklepowych”. Bardzo interesujący artykuł 🙂

  3. Nataniel

    Bardzo fajny i wartościowy blog 🙂 Jednak jestem pewna, że e-Grocery nie zastąpi tradycyjnych zakupów, bo zawsze znajdą się osoby, dla których będą one dobrą okazją do wyjścia z domu i spotkania z ludźmi. Zastanawiam się czy oferty reklamowe podczas robienia zakupów w ten sposób bardziej czy mniej oddziałują na konsumentów. Może taka forma zakupów uchroniłaby niektóre osoby przed kupowaniem niepotrzebnych rzeczy.

Dodaj komentarz

candyweb zuzia

Absolwentka dziennikarstwa, która kocha Pandy. Interesuje się poznawaniem kultur, w szczególności Japońskiej. Uwielbia horrory i zagadki kryminalne, a także gry komputerowe, planszowe i karciane.