Jak naprawić błąd HTTP 503 na stronie?

, Czas czytania: 6 minut min. , Komentarz(y):4

Internet to ogólnoświatowy system połączeń między wszystkimi komputerami. Niezmierzona baza wszelkiej wiedzy (sieć), z której codziennie korzystają setki tysięcy osób – przeglądają media społecznościowe, czytają artykuły informacyjne, oglądają filmy, wspólnie grają w różne gry itd. Sieć WWW pozwala na wiele, jednak czasem podczas internetowej eksploracji, możemy natrafić na pewne błędy. Jednym z nich jest Błąd 503, który uniemożliwia nam przeglądanie ulubionych stron. Czym on jest? Jakich stron dotyczy i co najważniejsze – czy da się go jakoś naprawić?

Co oznacza HTTP Error 503?

Kiedy serwer nie jest w stanie obsłużyć żądania danego użytkownika, po chwili na ekranie monitora wyświetla się komunikat „503 Service Unavailable”. Błąd pojawia się wtedy, gdy wyczerpują się zasoby wirtualnego serwera danej witryny. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej, gdy zbyt duża liczba użytkowników wysyła żądanie dostępu do jednej witryny. Następuje przeciążenie, ponieważ hosting nie jest w stanie sprostać tak wielu żądaniom.

Ze względu na niedostępność serwera użytkownik widzi wcześniej wspomniany komunikat, który może wyświetlać się również w innej formie, np.: „HTTP Error 503 Service is unavailable”, „503 Service Temporarily Unavailable”, czy „Status code HTTP Error 503”. W zależności od sytuacji błąd ten może być tylko chwilowym problemem.

Jednak w sytuacji, gdy komunikat z błędem 503 jest częsty, administrator witryny może zgłosić problem do firmy hostingowej i zmienić serwer, na którym działa jego strona. Sam użytkownik również może wykonać kilka działań, które mogą pomóc w likwidacji błędu – ale o tym nieco później.

Jakich witryn dotyczy Błąd 503?

Error 503 jest jednym z najpopularniejszych błędów, które możemy spotkać, surfując po internetowej przestrzeni. Jest to częsty problem witryn sprzedażowych w okresie wyprzedaży lub promocji. Nierzadko spotkali się z nim również użytkownicy serwisu Netflix, czy YouTube. Masowe „nadrabianie zaległości” w oglądaniu ulubionych filmów i seriali powoduje to, że serwery takich platform VOD są przeciążone. Pierwszą oznaką takiego przeciążenia, jest spadek jakości obrazu wideo – następnie komunikat o błędzie.

Oprócz sklepów internetowych i platform VOD błąd 503 może pojawić się równie dobrze na każdej innej stronie – z powodu przeciążenia lub… ataku hakerskiego. Inną przyczyną pojawienia się komunikatu o błędzie, mogą być prace operacyjne na serwerze, zapętlenie skryptu oraz błąd wtyczki/motywu/ustawień CMS.

Server Error 503 – jaki ma wpływ na konwersję?

Chwilowa niedostępność serwisu może negatywnie wpłynąć na konwersję – długotrwała zaś jest częstą przyczyną spadków zaufania wśród użytkowników. Gdy nie ma dostępu do żadnych treści, nie mogą oni wykonać żadnego zamierzonego przez siebie działania na stronie. Jest to nie tylko uciążliwe dla samego odbiorcy, ale też stanowi poważny problem dla właściciela serwisu. Gdy Error 503 występuje regularnie, strona zostaje pozbawiona konwersji i całego ruchu.

Warto tutaj również pamiętać o tym, że błąd 503 może skutecznie blokować działania robotów indeksujących wyszukiwarki. Jeżeli pojawia się regularnie, w końcu może dojść do sytuacji, w której strona zniknie z wyników wyszukiwania i nie będzie dostępna już dla użytkowników.

W jaki sposób naprawić błąd 503?

Dla biznesu online i pozycjonowania HTTP Error 503 ma duże znaczenie. Niedostępność serwisu powinna być zatem jak najszybciej zdiagnozowana, a wszelkie usterki naprawione. Jak tego dokonać?

Z perspektywy użytkownika nie da się tu za dużo zrobić, aby wyeliminować błąd 503, ponieważ leży on po stronie administratora. Niemniej jednak takie kroki jak: ponowne uruchomienie przeglądarki, odświeżenie strony, wyczyszczenie plików cookie oraz pamięci podręcznej, restart routera, czy próba uruchomienia witryny w innej przeglądarce – niekiedy mogą pomóc. W innym wypadku, gdy te proste działania nie pomagają, użytkownik niestety nie może nic więcej zrobić, jak tylko czekać na naprawę usterki.

Administrator serwera, aby naprawić błąd HTTP 503, może zatem:

  • Ponownie uruchomić serwer – w przypadku, gdy firma hostingowa nie jest prowokatorem problemów z prawidłowym działaniem serwisu (nie przeprowadza żadnych prac konserwowych), pomóc może tak prosta czynność, jak restart serwera;
  • Sprawdzić pojawiające się odpowiedzi HTTP – sprawdzenie logów serwera może pomóc w odnalezieniu przyczyny pojawiającego się błędu HTTP 503. Warto tę czynność wykonać jeszcze przed ewentualnym restartem;
  • Zmienić hosting – sprawdzanie parametrów serwera to jedna z ważniejszych kwestii dla zapewnienia funkcjonalności witrynie. Strony z dużym ruchem powinny działać na serwerze VPS albo dedykowanym. W przeciwnym razie, w przypadku źle dobranego serwera, błąd 503 może pojawiać się częściej. Warto więc dwa razy zastanowić się nad tym, czy hosting współdzielony, to dobre rozwiązanie;
  • Sprawdzić kod – z racji tego, że błąd 503 może dotyczyć również zapętlenia skryptu, czasem pomocna może okazać się edycja kodu źródłowego strony. Z odpowiednią wiedzą programistyczną, można sprawdzić poprawność kodu i naprawić błąd od wewnątrz.

Podsumowując, błąd 503 ma negatywny wpływ na ruch na stronie i konwersję. Może skutecznie uprzykrzać użytkownikom eksplorację sieci i doprowadzić do sytuacji, w której strona zniknie z wyników wyszukiwania. W przypadku, gdy standardowe metody nie pomogą w naprawie, konieczny może okazać się kontakt z deweloperem i/lub pomoc programistyczna.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Jak naprawić błąd HTTP 503 na stronie?

4 Komentarz

Dodaj komentarz

candyweb zuzia

Absolwentka dziennikarstwa, która kocha Pandy. Interesuje się poznawaniem kultur, w szczególności Japońskiej. Uwielbia horrory i zagadki kryminalne, a także gry komputerowe, planszowe i karciane.