Czym jest awwwards i jak się dostać do rankingu?
, Czas czytania: 3:30 min. , Komentarz(y):2
W Internecie można znaleźć dzisiaj pełno niezwykłych i urzekającym swoim pięknem bądź funkcjonalnością stron internetowych. Awwwards jest świetnym źródłem inspiracji dla programistów i projektantów chcących stworzyć stronę internetową zgodną z obecną modą. Dzieje się tak, ponieważ ta organizacja konkursowa już od ponad 10 lat zajmuje się wyróżnieniem najlepszych i najbardziej innowacyjnych stron www oraz aplikacji internetowych.
Spis treści:
Czym jest awwwards?
Jest to hiszpańska organizacja śledząca nowe trendy na świecie w zakresie projektowania stron internetowych i ich tworzenia. Rozpoznaje i je promuje. Publikuje rankingi – dzienne, miesięczne i roczne – w których znajdują się serwisy wyróżnione przez grono jurorów złożonych z projektantów, deweloperów, dziennikarzy oraz przedstawicieli agencji kreatywnych. Ocena witryny nie składa się wyłącznie z wyglądu samej strony, a ma na nią wpływ również projekt, użytkowanie, kreatywność, kwestie techniczne, strefa mobilna, treść itd. W trakcie konkursu mogą zgłaszać się programiści wraz ze swoimi projektami. Najlepsze prace nagradzane są na konferencji Awwwards i ceremonii rozdania nagród. Ceremonie te odbywają się w różnych kultowych miastach Europy czy Stanów Zjednoczonych.
Jak dostać się do rankingu?
Pierwszym krokiem będzie przesłanie swojej pracy za pośrednictwem strony internetowej Awwwards do konkursu Site of the Day.

Źródło: https://www.awwwards.com/
Prace z całego świata są oceniane przez Awwwards i międzynarodowe jury. Najlepsze codzienne strony są również publikowane w wydanej na koniec roku książce Awwwards „The 365 Best Websites Around the World”.
W drugiej fazie głosowania wybierana jest Witryna Miesiąca. Zwycięzcy Site of the Month przechodzą do kolejnego i ostatniego etapu – Site of the Year. Zwieńczeniem konkursu jest wręczenie nagród. Strony z wysokimi wynikami mogą wygrać kilka różnych rodzajów nagród: wyróżnienie, miejsce dnia, nagrodę dla programistów, witrynę miesiąca, stronę roku, witrynę dewelopera roku, projektanta/agencji roku oraz witrynę roku wybraną przez użytkowników.
Zwycięzcy awwwards
Na stronie organizacji konkursowej w zakładce „Zwycięzcy” można zobaczyć, kto dostał jaką nagrodę. Wśród nagrodzonych witryn znajdują się strony www bądź aplikacje mobilne programistów, agencji czy też projektantów webowych z aż 101 krajów na świecie. Wyszczególnić tutaj należy również polskich programistów i agencje, ponieważ z naszego kraju zostało wyróżnionych 334 projektów, w tym witryny i aplikacje mobilne. Tak jak zostało wspomniane trochę wyżej, nagrody można dostać w kategorii miejsca dnia, witryny miesiąca, miejsca roku, a także nagrodę za mobilną doskonałość oraz nagrodę w kategorii deweloper, honorowy oraz nominowani. Jury ocenia witryny pod wszystkimi względami. Chodzi tutaj przede wszystkim o wykorzystane przez programistów technologie, projekt graficzny czy funkcjonalność. Oczywiście tych aspektów jest o wiele więcej, jednak te, które wymieniliśmy, są podstawą. Jeśli uważasz, że Twoja strona mogłaby wzbudzić zainteresowanie w tej krytycznej grupie sędziowskiej, to zrób wszystko, aby dostać się do rankingu. Być może okaże się ona prawdziwą perełką, która zostanie wyróżniona spośród innych projektów.
Zakończenie
Nagroda awwwards to naprawdę wielkie wyróżnienie spośród tysięcy stron. W witrynie organizacji można znaleźć dzienne wyróżnienia, dzięki którym można się inspirować, podążać za najnowszymi trendami i dzięki temu odkrywać ciągle coś nowego bądź zaskakującego.
TAGI:Zostaw komentarz do artykułu: Czym jest awwwards i jak się dostać do rankingu?
2 Komentarz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Nidy wcześniej nie słyszałem o awwards, ale sam konkurs wydaje mi się świetnym pomysłem. Jakby się głębiej zastanowić to niektóre witryny internetowe naprawdę można uznać za pewną formę sztuki współczesnej i co najważniejsze – funkcjonalnej, która nie tylko cieszy oko, ale także spełnia swoją rolę. Jestem dumny, że wśród zwycięzców są Polacy!
Wspaniały poradnik jak założyć wizytówkę Google. Wszystko wytłumaczone krok po kroku. Polecam!