Czym jest Starlink?

, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):3

Starlink to system stworzony przez firmę SpaceX, który ma docelowo zapewnić dostęp do Internetu na Ziemi (a później także i poza nią), ze szczególnym uwzględnieniem terenów, gdzie dziś trudno o dobre połączenie. Jak działać będzie sieć Starlink?

Spis treści:

Definicja

Starlink – jest to telekomunikacyjny system satelitarny powstały przez firmę SpaceX. Docelowo system ma się składać z około 12 000 satelitów umieszczonych na tzw. niskiej orbicie okołoziemskiej. Głównym działaniem tego systemu jest dostarczenie łączności internetowej na całym globie.

Wersja beta jeszcze w tym roku

Należąca do Elona Muska firma SpaceX ma w planach uruchomić pod koniec lata wersję prywatną beta usługi, a po trzech miesiącach także publiczną. Usługa w tych dwóch trybach będzie testowana do końca roku. Ludzie zamieszkujący obszary na wysokich szerokościach geograficznych jako pierwsi skorzystają z usługi.

Warto podkreślić, co miał na myśli Elon Musk mówiąc o wysokich szerokościach geograficznych. Według Elona Muska Niemcy mieszczą się w tym określeniu, a więc i nad Polską można się ich spodziewać. Dokładnie w kwietniu 2020 roku wieczorem lub z rana można było zobaczyć przeloty satelitów Starlink nad Polską. Dokładne momenty przelotów można sprawdzić na przykład w serwisie Heavens Above, który podaje również informacje dla przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz dla innych satelitów.

Wpływ na astronomię

Zaraz po pierwszym starcie w sieci pojawiły się pierwsze nagrania przedstawiające przeloty satelitów Starlink. W efekcie prowadzone były obrady wśród astronomów, którzy obawiają się, że docelowa konstelacja mocno utrudni obserwacje nocnego nieba. Według wielu komentatorów, wysyłanie dużej ilości satelitów jest nazywane „zawłaszczeniem” lub „zatykaniem” nieba. Podczas misji Starlink-3 na orbitę trafił zmodyfikowany satelita, tzw. DarkSat, pokryty powłoką zmniejszającą ilość odbijanego światła. Według Elona Muska docelowo wpływ konstelacji na obserwacje astronomiczne ma być zerowy.

SpaceX kilka miesięcy temu złożyło niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie kolejnych 30 000 satelitów. Pierwotnie miało być 12 000, łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Czym jest Starlink?

3 Komentarz

Dodaj komentarz

Bartek Candyweb

Programuje, śpiewa i gra - istny człowiek orkiestra:)