Oprogramowanie jako usługa – SaaS

, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):2

SaaS (ang. Software as a Service), czyli oprogramowanie jako usługa, to model oparty na dostarczaniu Klientowi usługi zdalnego dostępu do określonych funkcji oprogramowania. W modelu tym nie ma konieczności instalacji dodatkowych programów na komputerze Klienta, gdyż wszystkie potrzebne dane znajdują się w chmurze. Za całą infrastrukturę, oprogramowanie, dane aplikacji czy sprzęt odpowiada dostawca usługi, który po zawarciu umowy zapewnia dostępność i bezpieczeństwo Twoich danych oraz oprogramowania.

Spis Treści:

Oprogramowanie jako usługa – co to takiego?

Jest to model dystrybucji oprogramowania, który wiąże się z dokonywaniem płatności za konkretne funkcje określonej aplikacji. Za pośrednictwem Internetu udostępniane jest programowanie, nie ma więc potrzeby instalacji oraz uruchamiania programu na komputerze. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Inną istotną kwestią jest to, że odpowiedzialność za wszystkie sprawy związane z zarządzaniami aplikacjami przejmowane są przed dostawcę, takie jak  opieka techniczna, zapewnienie niezbędnej infrastruktury IT oraz aktualizacja nowego oprogramowania.

Użytkowanie – abonament czy jednorazowa opłata?

W tym modelu wykorzystuję się cykliczną formę płatności – abonament. Jest to bardzo korzystna opcja, która nie pociąga za sobą bardzo dużo wydatków, związanych z oprogramowaniem i wdrażaniem odpowiedniej struktury. Zdecydowanie lepsze jest częstsze płacenie mniejszych kwot.

Usługi technologii SaaS

  • systemy księgowe i finansowe
  • edytory tekstu i arkusze kalkulacyjne
  • systemy do zarządzania relacjami z klientem
  • systemy zarządzania zasobami ludzkimi
  • systemy analityczne
  • systemy zarządzania pocztą i treścią

Zalety i wady SaaS

Zaletami pracy w oparciu o model SaaS są przede wszystkim:

  • stosunkowo nieduże koszty początkowe,
  • szybkie uruchomienie usługi,
  • proste zarządzanie stroną,
  • stały dostęp do najnowszych wersji oprogramowania.
  • Do jego wad należą natomiast:

Do jego wad należą natomiast:

  • brak prawa własności,
  • ograniczona możliwość personalizacji,
  • brak możliwości przeniesienia strony na inny hosting lub serwer.

Przyszłość SaaS

Według ekspertów sprzedaż SaaS będzie nadal rosła utrzymując średni wzrost 20% rocznie. Oczekuje się, że wzrost ten napędzać będą innowacje wprowadzone do rozwiązań SaaS.

Sztuczna inteligencja (SI) – Mimo że SI wciąż jest technologią stosunkowo nową, przewiduje się, że rozwiązanie to, wraz z inteligencją adaptacyjną (która uczy się i dostosowuje do danych i zachowań użytkowników), będzie coraz mocniej związane z aplikacjami Saas dla przedsiębiorstw.

Autonomiczne zarządzanie technologiami informatycznymi – SI i samouczenie się maszyn również odegrają istotną rolę w prowadzeniu bardziej autonomicznego i mniej zależnego od człowieka zarządzania w całym stosie IT.

Chatboty, IoT i blockchain – Każda z tych technologii zyskuje coraz większe znaczenie dla innowacji cyfrowych, a myślący przyszłościowo dostawcy już teraz znajdują sposoby, by wykorzystywać je w swoich rozwiązaniach SaaS.

Głębia w pionie i połączenia w poziomie – Chociaż model SaaS początkowo stanowił sposób szybkiego dostarczania rozwiązań pionowych do jednego działu, przedsiębiorstwa coraz bardziej potrzebują i oczekują wglądu we wszystkie procesy swojej działalności. Szukaj większej głębi w pionie u dostawców oferujących pakiety dla różnych działów firm, jak również większej liczby interfejsów API i gotowych integracji rozwiązań hybrydowych.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Oprogramowanie jako usługa – SaaS

2 Komentarz

Dodaj komentarz

Bartek Candyweb

Programuje, śpiewa i gra - istny człowiek orkiestra:)