Czym jest framework Nuxt.js?

, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):1

Wiele osób zastanawia się jak dopasowywać swoje strony w celu poprawy SEO, by nasza strona była lepiej widoczna w Internecie. Popularne strony SPA (Single Page Application) niestety nie są zbyt czytelne dla robotów wyszukiwarek. W przypadku poprawy naszego SEO warto zdecydować się na stronę SSR. Stworzyć stronę tego typu pozwala nam m.in. framework Nuxt.js.

Spis treści:

Czym jest Nuxt.js?

Nuxt.js to intuicyjny framework, który oparty został na Node.js, Vue.js, Webpack i Babel.js. Za jego pomocą można tworzyć bardzo popularne SPA, do których wykorzystuje się między innymi takie konkurencyjne do Vue frameworki, jak np. Angular, React. Sporą jego zaletą jest to, że umożliwia on również tworzenie stron renderowanych po stronie serwera (SSR), które są o wiele bardziej przyjazne dla SEO. SSR zaciąga AJAX-owe dane i renderuje komponenty Vue.js do stron html na serwerze Node.js, który przesyła je bezpośrednio do przeglądarki, gdy cała asynchroniczna logika się wykona. Końcowo przesyła statyczne znaczniki do w pełni interaktywnej aplikacji webowej po stronie klienta.

Dlaczego warto skorzystać z Nuxt.js?

  • Wykorzystuje on architekturę opartą o moduły. Umożliwia korzystanie z przygotowanych już modułów, które usprawniają proces tworzenia strony. Dzięki temu nie musimy „wynajdywać koła na nowo”.
  • Framework jest rozwijany według najlepszych praktyk wykorzystywanych przy tworzeniu stron w oparciu o Vue.js oraz Node.js. Dzięki temu nasze strony są zoptymalizowane pod względem wydajności.
  • Nuxt.js skupia się również na odczuciach developerów korzystających z jego produktu. Dlatego jest on nieustannie rozwijany oraz posiada blog dla społeczności z dobrymi poradami względem jego wykorzystania.
  • Jest świetny do poprawy SEO. Rozwiązuje praktycznie wszystkie problemy z nim związane, które występują w przypadku aplikacji SPA.
  • Łatwy w konfiguracji podczas tworzenia startowego szablonu strony.

Wady Nuxt.js

  • Popularne pluginy często nie istnieją lub nie są zbytnio dopracowane.
  • Korzystanie z niestandardowych bibliotek może być uciążliwe.
  • Strony z dużym ruchem mogą być bardzo obciążające dla serwera.
  • Debugowanie jest wyjątkowo uciążliwe.
  • Stosunkowo mała społeczność stojąca za frameworkiem.

Podsumowanie – czy warto skorzystać z Nuxt.js?

Zalety Nuxt.js sprawiają, że tworzenie aplikacji opartych o Vue.js staje się o wiele przyjemniejsze. Ułatwia on tworzenie aplikacji SPA, jak również jest przydatnym narzędziem do tworzenia wydajnych stron renderowanych po stronie serwera. Myślę, że warto go wykorzystać, jeśli chcemy otrzymać więcej, niż otrzymujemy przy wykorzystaniu czystego Vue.js. Jeśli jednak nie zależy nam na samym Vue.js, myślę, że lepszym konkurencyjnym rozwiązaniem jest Gatsby.js, który wykorzystuje konkurencyjny do Vue.js framework – React.js. Porównanie funkcjonalności popularnych frameworków JAMstack można zobaczyć na poniższej oficjalnej stronie Gatsby.js: https://www.gatsbyjs.com/features/jamstack/.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Czym jest framework Nuxt.js?

1 Komentarz

Dodaj komentarz

candyweb mateusz

Początkujący koder zainteresowany frontendem. Uwielbia gry z wciągającą fabułą i nie wyobraża sobie dnia bez ulubionej muzyki.