Encje html 5, zestaw ciekawych przykładów

, Czas czytania: 2:00 min. , Komentarz(y):7

Tworząc stronę internetową, zapewne nieraz chcieliśmy umieścić strzałkę, symbole matematyczne, gwiazdkę czy inne znaki specjalne. Niestety jest ich tak dużo, że nie sposób umieścić je wszystkie na standardowej klawiaturze. W takim przypadku często instalujemy dodatkowe fonty do jednego lub kilku znaków, co pogarsza wydajność strony, a to z kolei ma negatywny wpływ na jej pozycjonowanie. Lepszym rozwiązaniem będzie użycie odpowiedników SVG lub często zapominanych encji. Czym one tak w ogóle są? O tym poniżej.

Spis treści:

Czym są encje?

Encje w języku HTML są reprezentacją symboliczną znaku zapisaną za pomocą encji numerycznej lub nazwanej. Ich nazwy zaczynają się znakiem “&”, a kończą znakiem “;”. Encje nazwane łatwiej zapamiętać i wykorzystać w kodzie. Obejmują one tylko niewielki podzbiór znaków całego Unicodu. Dodatkowo nie każda przeglądarka prawidłowo ją zinterpretuje, więc bezpieczniej będzie używać encji numerycznych.

Istnieją cztery sposoby zapisu znaku specjalnego:

  • Jednym z nich jest wypisanie go bezpośrednio z klawiatury – np. ą.
  • Drugą za pomocą nazwy znaku – np. &nazwa;.
  • Encja numeryczna (dziesiętna) – np. &#liczba;.
  • Encja numeryczna (szesnastkowa) – np. &#xliczba;.

Przykłady encji w języku programowania html 5

Encja

Symbol

→

←

↑

↓

©

©

®

®

™

@

@

ℌ

ℋ

ℎ

ⅅ

ⅆ

★

☆

☎

♀

♂

♣

♥

♪

✓

✗

$

$

£

£

¼

¼

¾

¾

≠

∀

⊗

⊙

Podsumowanie informacji

Encje z całą pewnością przydają się do tworzenia stron internetowych. A to dlatego, że można dodawać na stronie elementy, których nie znajdzie się na standardowej klawiaturze, a także, aby wyświetlać wizualne reprezentacje tych znaków, które są znakami specjalnymi w składni HTML. Jeśli programujesz, to być może znasz już przykłady encji, które zostały przedstawione powyżej. A jeśli ich nie znasz, to koniecznie musisz je poznać!

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Encje html 5, zestaw ciekawych przykładów

7 Komentarz

Dodaj komentarz

candyweb anias

Miła, pomocna, wieczna optymistka z zacięciem programistycznym.