Gatsby.js na czym polega i czy warto?

, Czas czytania: 5:30 min. , Komentarz(y):1

Na rynku można spotkać wiele generatorów stron statycznych, a jednym z nich może być Gatsby.js. Jak działa taki framework webowy i czy warto stworzyć stronę w oparciu o ten generator? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Spis treści:

Co to jest gatsby.js i na czym polega?

Gatsby.js na oficjalnej stronie określa siebie jako dynamiczny generator stron dla dynamicznych web deweloperów. Powszechnie określa się go jednak jako generator stron statycznych, z powodu sposobu jego działania i zwracania statycznych stron html. Wykorzystuje się go zwykle wraz z React.js oraz językiem zapytań GraphQL. Każdy programista stron internetowych chciałby pozycjonować je w szybki i poprawny sposób. A wybrani wiedzą, że do właściwego pozycjonowania strony potrzebny jest czysty kod HTML. Jest to możliwe dzięki frameworkowi webowemu Gatsby.js, który w wersji produkcyjnej tworzy czyste pliki HTML. Takie działania sprawią, że praca programistów staje się o wiele szybsza i prostsza. No nie do końca, to poprzednie zdanie mi wybaczcie!

Na czym więc polega wykorzystanie generatora stron statycznych? Gatsby.js wykorzystuje się głównie do optymalizacji kodu strony internetowej. Powodem wykorzystania tego generatora stron statycznych może być również to, że dzięki jego użyciu witryna uruchamia się bardzo szybko bez względu na to, czy będzie ona otwarta na komputerze, czy też telefonie. Na dodatek ważną tutaj kwestią jest to, że przechodzące dane przez ten właśnie generator mogą pochodzić z dowolnego źródła.

Zalety i wady Gatsby.js

Żadne rozwiązanie nie jest idealne. Aby korzystać z jakiegoś rozwiązania, musi ono być konkurencyjne względem innych i posiadać odpowiedni bilans zalet do wad. Jakie mogą być zalety i wady w przypadku odpowiedniego wykorzystania Gatsby.js?

Do zalet generatora stron statycznych należą:

  • Indeksowanie przez wyszukiwarki – roboty wyszukiwarki Google mogą w pełni zindeksować treść, która znajduje się na stronie, a pomaga to w pozycjonowaniu strony.
  • Wtyczki – w Gatsby.js można wyróżnić ich bardzo dużo. A więc można łączyć ze sobą wszystkie najpopularniejsze wtyczki. A dzięki ich wykorzystaniu praca każdego programisty znacznie się skróci.
  • Gatsby.js może być przydatnym narzędziem do stworzenia aplikacji webowych.
  • Osoby, które korzystały kiedyś z React’a z łatwością odnajdą się w tym frameworku webowym.
  • Hosting stron stworzonych przy wykorzystaniu Gatsby.js jest tańszy i prostszy w strukturze.
  • Gatsby.js wyróżnia się szybkością ładowania i nawigowania stron aplikacji.
  • Większa możliwość modyfikacji strony.
  • Bezpieczeństwo.

Natomiast do wad tego rozwiązania można zaliczyć:

  • Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z narzędziami JavaScript, React czy też GraphQL będą musiały poświęcić sporo czasu na naukę.
  • Strony statyczne nie są najlepszym pomysłem w przypadku częstych aktualizacji treści, czyli jeśli Twoja strona posiada chociażby dział aktualności – Gatsby nie jest dla Ciebie. To samo tyczy się sklepów internetowych czy innych usług opartych o stronę internetową.

Jak stworzyć swój pierwszy projekt z gatsby.js?

W celu stworzenia swojej pierwszej strony z gatsby.js należy najpierw zainstalować środowisko node.js. Oprogramowanie to można pobrać z oficjalnej strony (link znajduje się poniżej):

https://nodejs.org/en/

Po instalacji środowiska należy stworzyć główny folder projektu i za pomocą komendy npm install -g gatsby-cli zainstalować gatsby globalnie (parametr -g w poleceniu) na komputerze.

kod komendy gatsby biblioteka kodu gatsby

Następnie tworzymy stronę w głównym folderze za pomocą polecenia gatsby new my-gatsby-site.

kod gatsby

Po wykonaniu w pełni polecenia przechodzimy do utworzonego przez nasz framework folderu my-gatsby-site, za pomocą komendy cd my-gatsby-site i wykonujemy polecenie gatsby develop.

folder my-gatsby-site polecenie gatsby develop

W taki sposób utworzona zostanie nasza pierwsza strona w gatsby.js. Uruchomiona zostanie ona domyślnie pod adresem localhost:8000/.

strona w generatorze stron gatsby

Moja subiektywna opinia o Gatsby.js

Gatsby wydaje się być bardzo ciekawym frameworkiem napisanym w JavaScript z potencjałem na zostanie technologią wykorzystywaną przy prawie każdej stronie internetowej w przyszłości. Jego sporym atutem jest pełne indeksowanie stron przez wyszukiwarki. Pomaga to bardzo w pozycjonowaniu stron, ponieważ roboty znanych wyszukiwarek są w stanie przetworzyć całą treść strony. Dzięki generowaniu statycznych plików html, strony nie są również obciążające i szybciej są przetwarzane.

Gatsby wspiera również pracę wraz z popularnymi systemami CMS m.in. takimi jak WordPress, Drupal.

Dokumentacja tego frameworka, zdaniem wielu programistów, jest bardzo dobrze przygotowana, co na pewno pomoże początkującym adeptom technologii frontendu wdrożyć się w jego funkcjonowanie.

Podsumowanie – czy Gatsby.js może być dobrym rozwiązaniem do stworzenia strony?

Generator Gatsby.js wykorzystuje się zazwyczaj do stworzenia mniejszych lub aplikacji internetowych. Czy jednak jest to dobry pomysł, aby zbudować witrynę w oparciu właśnie na Gatsby.js? Będzie to oczywiście dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie szybkość i wydajność strony. A strona oparta właśnie na Gatsby.js wczytuje się bardzo szybko jeśli ma zbudowane statyczne pliki strony. Oprócz tego Gatsby.js pozwala budować strony zoptymalizowane pod SEO oraz interaktywne strony i aplikacje. Na dodatek jest to opcja, która oferuje bezpieczeństwo. Dlatego jeśli Ty też cenisz sobie powyższe cechy, prowadzisz lokalny biznes z rzadko aktualizowaną stroną, to stworzenie strony opartej na Gatsby.js powinno być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Gatsby.js na czym polega i czy warto?

1 Komentarz

  1. Paweł

    Twórcy frameworka włożyli dużo pracy w optymalizację szybkości działania stron tworzonych przy jego pomocy. Dzięki zbudowaniu statycznych plików strony, jej wczytywanie będzie bardzo szybkie. W trakcie ładowania strony nie są wykonywane po stronie serwera żadne skrypty czy zapytania do bazy danych. Wszystko, co musi zrobić serwer, to tylko zwrócenie statycznych plików HTML, CSS i JS.

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.