Informatyk, czy programista? Zasadnicze różnice i dlaczego nie warto się mylić
, Czas czytania: 4:00 min. , Komentarz(y):2
Żyjemy w świecie, gdzie mało kto rozróżnia zawód informatyka od programisty. Często bywa tak, że nawet jeśli powie się komuś, że jest się programistą, to inni i tak uznają, że jest to zawód informatyka. Jednak w poniższym artykule przedstawię Tobie informacje, które pomogą Ci odróżnić od siebie te dwa zawody. Kim tak naprawdę jest informatyk, a kim programista? Spójrz niżej i przekonaj się sam.
Spis treści:
- Kim tak naprawdę jest informatyk?
- Kim tak naprawdę jest programista?
- Podstawowe różnice pomiędzy informatykiem, a programistą
- Podsumowanie – dlaczego nie warto się mylić przy wyborze osoby do stworzenia strony internetowej?
Spis treści
Kim tak naprawdę jest informatyk?
Informatyka jest dziedziną nauk ścisłych i technologii, która zajmuje się przetwarzaniem informacji. Dlatego informatyk to osoba, która posiada umiejętność na temat tworzenia, przetwarzania i przekazywania informacji za pomocą programów komputerowych. Ponadto jest to osoba, która zna budowę i działanie urządzeń komputerowych. Ale to nie wszystko. Informatyk potrafi również umiejętnie wykorzystywać swoją wiedzę w praktyce. Trzeba tutaj również wspomnieć o tym, że informatyk to obecnie bardzo ogólna nazwa zawodu i coraz rzadziej używa się tego słowa. A to dlatego, że istnieje kilka profesji informatycznych w dziedzinie komputerowej i to właśnie nazwami tych zawodów zastępuje się słowo „informatyk”. Do najważniejszych można zaliczyć m.in. administratora systemów komputerowych czy też programistę. Informatyk może pracować na przykład w urzędzie skarbowym, w urzędzie gminy czy też w szkole. Natomiast jeśli chodzi o obowiązki informatyka, to do tych podstawowych można zaliczyć:
- obsługę sieci komputerowej,
- zabezpieczenie sieci komputerowej,
- regularną aktualizację oprogramowania,
- konfigurację urządzeń,
- wprowadzanie nowych programów komputerowych.
Kim tak naprawdę jest programista?
Programowanie to jedna z dziedzin informatyki. Dlatego programistę można nazwać poniekąd informatykiem. Tak było też dawno temu. Każdą osobę, która zajmowała się komputerami nazywano informatykiem. Jednak tak jak już zostało wspomniane, dzisiaj słowo „informatyk” ma już znacznie mniejsze znaczenie, chociaż niektórzy wciąż mylą programistów z informatykiem. Programista to osoba, która tworzy programy komputerowe w pewnym języku programowania. Większość specjalistów zna kilka takich języków. A wśród nich mogą znaleźć się m.in. HTML, C, C++, Java czy też PHP. Niektórzy z programistów specjalizują się tylko i wyłącznie w jednej dziedzinie programowania, a nazwa głównego języka dodawana jest do ich stanowiska. Programista może pracować przy systemach, w bankach, korporacjach czy też mniejszych agencjach. Do podstawowych obowiązków programisty należy:
- tworzenie programów i aplikacji za pomocą języków programowania,
- zarządzanie bazami danych,
- wyszukiwanie i usuwanie błędów, które wystąpiły podczas pisania kodu.
Podstawowe różnice pomiędzy informatykiem, a programistą
Podstawowe różnice pomiędzy informatykiem, a programistą |
||
Informatyk |
Programista |
|
Żeby zostać informatykiem trzeba skończyć studia informatyczne |
Żeby zostać programistą, to nie trzeba kończyć studiów informatycznych, mogą być to studia na kierunku automatyka i robotyka bądź matematyka lub po prostu musisz czuć to coś |
|
Zajmuje się informacją automatyczną, a więc może tworzyć bazy danych lub też inne rzeczy przy pomocy aplikacji napisanych przez programistę |
Zajmuje się tworzeniem aplikacji czy też stron internetowych |
|
Informatyk to ogólny zawód, najczęściej zawód kojarzony z informatykiem w gminie lub innym urzędzie |
Programista jest specjalizacją informatyka |
Podsumowanie – dlaczego nie warto się mylić przy wyborze osoby do stworzenia strony internetowej?
Jak sam możesz zauważyć informatyk i programista to różniące się od siebie nazwy zawodów ale nie do końca oznaczające to samo. Dlatego jeśli myślisz o stworzeniu dla siebie strony internetowej, to powinieneś przede wszystkim nie mylić ze sobą tych dwóch zawodów. Każdy ze specjalistów posiada jakąś wiedzę i umiejętności. Jednak informatyk nie posiada tak dużej wiedzy z zakresu programowania w porównaniu do programisty. To właśnie on poza specjalnością informatyczną dodatkowo kształcił się w tym kierunku i to on zna konkretne języki programowania, które są istotną kwestią w stworzeniu strony internetowej. Dlatego jeśli chcesz, aby Twoja strona www była funkcjonalna to powinieneś skorzystać z usług doświadczonego programisty + grafika ale to już inna para kaloszy
TAGI:Zostaw komentarz do artykułu: Informatyk, czy programista? Zasadnicze różnice i dlaczego nie warto się mylić
2 Komentarz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Temat jak najbardziej mi znany 🙂 Najlepszy weryfikatorem okazuję się być rodzina i znajomi, którym od zawsze tłumaczysz na czym polega zawód programisty. W dobie korona-wirusa telefony urywały się bo ktoś nie umiał poradzić sobie z podłączeniem lub skonfigurowaniem drukarki nie wspominając już o podłączeniu projektora. Ludzie często mylą te dwa pojęcia i myślą, że gdy jesteś informatykiem z wykształcenia to powinieneś mieć opanowany każdy aspekt tej dziedziny, która przecież jest bardzo rozległa i ciągle się rozwija.
Czyli co różnica pomiędzy programistom czy programistą. Jest taka sama jak pomiędzy lalkarzem a okulistą? Czyli ogólnie tak, ale to jest wyspecjalizowany odcinek „informatyki”.