Protokół HTTPS i certyfikat SSL – porównanie

, Czas czytania: 6:00 min. , Komentarz(y):3

Można powiedzieć, że strona internetowa to wizytówka każdej firmy. Dlatego powinno zadbać się nie tylko o jej wygląd, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Strona www, która zawiera protokół HTTPS chroni wrażliwe dane przesyłane pomiędzy komputerem, a serwerem. A trzeba zaznaczyć, że jest to ważny element w przypadku optymalizacji danej witryny. A co oznacza certyfikat SSL i czy jest on potrzebny? A także czy ma jakiś wpływ na pozycjonowanie? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej.

Spis treści:

Co to jest protokół HTTPS?

Protokół HTTPS z angielskiego Hypertext Transfer Protocol Secure, czyli zabezpieczony. Można powiedzieć, że jest to, ta strzeżona wersja protokołu HTTP. Zastosowanie protokołu HTTPS u siebie na stronie www sprawia, że przesyłane informacje pomiędzy komputerem, a serwerem nie przedostaną się do osób trzecich, czyli osób niewłaściwych.

Co to jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL to narzędzie, które gwarantuje ochronę witryn internetowych, a także zabezpiecza przesyłane dane drogą elektroniczną. A w dzisiejszym świecie, bezpieczeństwo powinno być priorytetem. Dlatego też, certyfikat SSL zapewnia ochronę przesyłania informacji pomiędzy serwerem, a komputerem użytkownika.

Co to jest certyfikat SSL Wildcard?

Certyfikat SSL Wildcard służy do zabezpieczania wszystkich subdomen w obrębie danej domeny w odróżnieniu od zwykłego certyfikatu SSL, który chroni tylko pojedynczą domenę. Przykładowo: jeśli wykupiło się certyfikat SSL Wildcard dla domeny naszafirma.pl, to będzie on chronił również dane dla każdej subdomeny pierwszego stopnia (czyli takie nazwy, które będą zawierały jakieś znaki przed domeną główną, na przykład a.naszafirma.pl, mlawa.naszafirma.pl i tym podobne). Certyfikaty Wildcard polecane są w szczególności dla firm, których działalność oparta jest na wielu adresach www.

Jakie korzyści można mieć z posiadania certyfikatu SSL Wildcard?

Zakupienie certyfikatu SSL Wildcard daje nam wiele korzyści, do których należy zaliczyć:

 • oszczędność pieniędzy – posiadając wiele subdomen, nie trzeba kupować już wielu certyfikatów, które będą je zabezpieczać. Wystarczy kupić tylko jeden certyfikat SSL Wildcard, który jest tańszym rozwiązaniem niż zakup kilku osobnych certyfikatów na każdą subdomenę.
 • większa wygoda – odnawia się tutaj tylko jeden certyfikat w określonym czasie i u jednego dostawcy.
 • jeden adres IP = jednemu certyfikatowi Wildcard. Nie ma tutaj konieczności wykupowania dodatkowych adresów IP.

Jaka jest różnica między protokołem HTTPS, a certyfikatem SSL?

poznaj różnice pomiędzy ssl i https

Chociaż obydwa te pojęcia mają za zadanie chronić nasze dane, to jednak jest między nimi pewna różnica. Całkiem często, protokół HTTPS jest identyfikowany z certyfikatem SSL. Jednak jest to błędne rozumowanie, bo protokół HTTPS umożliwia przesyłanie pomiędzy serwerem, a przeglądarką. Natomiast certyfikat SSL chroni przesyłane dane przez użytkowników. A także, to właśnie od certyfikatu SSL będzie zależało czy dana strona będzie strzeżona oraz to czy protokół HTTP zmieni się na HTTPS.

Jak wpływa na pozycjonowanie protokół HTTPS oraz certyfikat SSL?

Trzeba zaznaczyć, że zabezpieczanie danych ma duże znaczenie pod kątem optymalizacji strony www. Zastosowanie certyfikatu SSL może jeszcze bardziej na to wpłynąć. Bo dzięki wdrożeniu takiego certyfikatu na swojej stronie, możesz zyskać na wiarygodności. Nie tylko w Google, ale także wśród użytkowników. Więc każda osoba, może przychylniej spojrzeć w Twoją stronę. Oprócz tego, dodatkowym plusem jest ochrona. Zabezpieczysz nie tylko swoje dane (hasła czy loginy), ale również dane użytkowników, którzy często podają swoje dane w postaci e-mailów, numerów telefonu czy też numeru karty kredytowej.

Czy certyfikat SSL jest potrzebny?

Certyfikat SSL zapewnia przede wszystkim ochronę przed wieloma czynnikami związanymi z wykradaniem danych osobowych. A jest to głównie ochrona przed usuwaniem bądź fałszowaniem danych osobowych, a także przed kradzieżą haseł i loginów, numerów telefonów lub kont bankowych. A czy tak naprawdę certyfikat SSL jest potrzebny? Trzeba wspomnieć o tym, że certyfikat SSL nie musi być konieczny. Jednak powoli staje się on obowiązkową częścią każdej strony internetowej. Przede wszystkim Google zwraca na to uwagę. Strony z certyfikatem SSL będą oceniane wyżej, zaś strony bez certyfikatu uznawane za niebezpieczne.

Jaki certyfikat SSL wybrać – płatny czy darmowy?

Certyfikat SSL może być zarówno płatny jak i darmowy. Trzeba zaznaczyć, że darmowe certyfikaty SSL to dobry pomysł dla małej strony www, np. bloga. Natomiast płatny certyfikat SSL jest potrzebny wtedy, kiedy posiadasz witrynę internetową, która jest w posiadaniu wrażliwych danych osobowych. W tym właśnie przypadku, powinno wybrać się ten płatny certyfikat SSL. Powiem więcej, wykupienie takiego certyfikatu będzie konieczne, jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich użytkowników.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dowiedziałeś się z powyższego artykułu jaki związek ma ze sobą protokół HTTPS oraz certyfikat SSL. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i masz swoją własną stronę internetową, to najlepiej będzie, jeśli wykorzystasz u siebie na stronie właśnie taki certyfikat. W ten sposób zyskasz na wiarygodności u Google oraz użytkowników, co przełoży się na ich zaufanie do Ciebie i Twojej strony internetowej.

TAGI:

Zostaw komentarz do artykułu: Protokół HTTPS i certyfikat SSL – porównanie

3 Komentarz

  1. Candyweb.pl

   Dobre pytanie. Odpowiedzi nie ma jednoznacznej, sam Google raczej nie wypowie się w tej kwestii. Może czas poeksperymentować z nową domeną i darmowym oraz płatnym ssl-em na przestrzeni kilku miesięcy?? W naszej opinii i na podstawie obsługiwanych domen klientów nie ma to znaczenia…

 1. Miłosz

  Coraz więcej witryn internetowych przechodzi z HTTP n HTTPS ze względu na większe bezpieczeństwo danych, które są przesyłane miedzy użytkownikiem, a witryną internetową.
  Mówi się, że przejście na HTTPS jest lepiej punktowane przez Google w wynikach wyszukiwania. Na chwilę obecną nie jest to duży procent, ale ma się zwiększać z biegiem czasu.

Dodaj komentarz

candyweb kasia

Dziewczyna, która zmierzy się z każdym wyzwaniem. Zajmuje się pisaniem wciągających tekstów i organizacją content marketingu. Pasjonatka książek. Interesuje się rysowaniem, a także uwielbia zwierzęta.